بایدها و نبایدهای چیدمان صحیح در خانه شما

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خانه آرام‌بخش باید دارای ویژگی‌هایی باشد که یکی از آن ویژگی‌ها، چیدمان منزل و نحوه قرارگیری وسایل به‌گونه‌ای است که مانع گردش آزادانه افراد خانه نشود.
اصول چیدمان صحیح منزل

تغییر چیدمان منزل، در نظر بسیاری از افراد کاری دشوار تلقی می‌شود. هر فرد به دنبال نحوه قرارگیری وسایل به سبکی زیبا در خانه است.  افراد در هنگام چیدن وسایلی مانند مبلمان دچار اشتباه می‌شوند زیرا هر فرد ایده‌های خود را در ذهن می‌پروراند. برای مثال بعضی از افراد علاقه دارند لوازم و اثاثیه را در تقارن با یکدیگر قرار دهند. در این مطلب از مجله دلتا به بیان نکاتی مهم در خصوص مکان قرارگیری مبلمان و اصول چیدمان صحیح منزل پرداخته می‌شود.

اطلاع از ابعاد وسایل استفاده شده در اتاق

تعداد بیشماری از افراد در هنگام محاسبه اندازه دقیق و مناسب مبلمان و وسایلی که قصد استفاده از آن را دارند، دچار اشتباه می‌شوند. شاید شما بهترین قفسه‌های کتاب و یا هرگونه وسیله زیبای دیگر را خریداری کنید. اگر اندازه آن با ساختار اتاق هماهنگی نداشته باشد، نمای زیبایی در خانه ایجاد نخواهد کرد. بنابراین استفاده از وسایلی با ابعاد مناسب بسیار مهم است.

تعیین نقطه کانونی

زمانی که به اتاقی وارد می شوید، اولین نکته‌ای که توجه شما را جلب می‌کند، نحوه قرارگیری اشیا و لوازم است. برای ایجاد تاثیرگذاری می‌توانید از یک نقطه اصلی برای جلب توجه افراد، استفاده کنید. استفاده از یک تصویر بزرگ، ساخت یک شومینه و بکارگیری مبلمان شیک، می‌تواند به ایجاد نقطه‌ای برای جلب توجه افراد کمک کند.

چیدمان صحیح مبلمان

مقیاس نقطه کانونی

ممکن است اندازه وسیله‌ای که به عنوان نقطه کانونی در نظر گرفته می‌شود، بیش از اندازه کوچک باشد. به طور قطع توجه افراد به دیگر وسایل موجود در اتاق مانند کاناپه یا تلویزیون جلب می‌شود.

رعایت فاصله مناسب بین وسایل

اشتباه رایجی که بسیاری از افراد در هنگام قرار دادن وسایل انجام می‌دهند، کنار هم قرار گرفتن آن‌ها بدون رعایت فاصله مناسب است. اگر صندلی‌ها در فاصله نزدیکی با میزها چیده شوند، استفاده از آن‌ها برای صرف غذا سخت می‌شود. این اشتباه بیشتر در آشپزخانه یا برای میز غذاخوری صورت می‌گیرد. اگر وسایل و مبلمان در نزدیکی درب چیده شده و رفت و آمد دچار مشکل گردد، از نظر بصری نوعی ناهنجاری در فضا ایجاد خواهد شد.

چیدمان صحیح منزل

 

ایجاد توازن میان وسایل موجود در اتاق

ایجاد توازن میان اجزا موجود در اتاق، از اصول چیدمان صحیح منزل بشمار می‌آید. توجه داشته باشید که در هنگام انجام این کار، تمام وسایل را در یک نقطه متمرکز نکنید. بهتر است برای ایجاد توازن از وسایلی با اندازه های مختلف به طرز صحیح در کنار یکدیگر استفاده کنید.

استفاده از گوشه‌های اتاق

در بعضی مواقع ممکن است مکان وسایل آن گونه که باید درست نباشد. این اتفاق به دلیل عدم توجه به گوشه‌های اتاق صورت می‌پذیرد. در هنگام چیدن آن‌ها باید به گوشه‌های اتاق توجه کرد. برای مثال استفاده از یک مبلمان بزرگ در کنج یک اتاق، نمای زیبایی ایجاد نخواهد کرد.

استفاده از گوشه‌های اتاق در چیدمان

پیشنهاد مطالعه: مطلب ۵ کوسنی که مناسب مبلمان شما نیستند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

گنجی که از آن بی‌خبر هستید

در واقع، برخی از فضاهای کمتر استفاده شده در خانه شما می‌توانند مفیدتر باشد. در این مطلب از…