دکوراسیون مناسب برای افراد مسن

۲
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وقتی در خانه و خانواد‌ه‌ای فرد یا افراد سالمندی زندگی کنند باید آن خانه را دستخوش تغییراتی کرد که شرایط زندگی برای آن عزیزان راحت تر باشد.
منزل سالمندان

با افزایش سن، مسلما لازم است تغییراتی در دکوراسیون منزل انجام شود. ایمن سازی دکوراسیون از جمله اقدامات اولیه برای افزایش کیفیت زندگی در سنین بالا می‌باشد، برای اینکار بهتر است از شلوغی و نا به سامانی‌ها و اقلام دکوری یا مبلمان اضافه بپرهیزید تا از آسیب‌های احتمالی ناشی از برخورد با اشیاء منزل جلوگیری شود در ادامه مجله دلتا با راهکارهای اصلی برای دکوراسیون منزل سالمندان همراه باشید.

از آن جا که سالمندان خانه خود را برای زندگی ترجیح می‌دهند، برای سنین بالا بهتر است از مکان‌های بدون پله یا طبقات اول استفاده کنید زیرا  رفت و آمد برای آن‌ها آسانتر بوده و همینطور در هنگام بروز مشکل خارج شدن آن‌ها از خانه آسانتر می‌باشد. در صورت عدم امکان این مورد می‌توانید از صندلی‌های برقی که در پله‌ها نصب می‌شوند برای سالمندان استفاده کنید.

دکوراسیون منزل سالمندان

بعد از انتخاب مکان مناسب برای زندگی، اولین ضرورت برای خانه فرد سالمند نورپردازی و تقویت نور می‌باشد زیرا با افزایش سن دید فرد کمتر شده و و برای ارتقاء دید و جلوگیری از برخورد با اجسام لازم است که نور به میزان بیشتر و به میزان مساوی در فضا توزیع شود.

نکته مهم در نورپردازی برای منزل سالمند، غیرمستقیم بودن نور و در نظر گرفتن نور مناسب برای حوزه‌های ویژه مثل راه پله، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام است زیرا در این حوزه‌ها احتمال آسیب بر اثر دید کم، بیشتر است علاوه بر تقویت نور در همه قسمت‌های منزل مطمئن شوید که برق منزل به برق اضطراری متصل است و برای اطمینان در زمان قطعی برق در قسمت‌های مختلف چراغ قوه‌هایی را در دسترس برای جلوگیری از آسیب قرار دهید.

نکته بعدی ایمن سازی دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام است. فراموش نکنید این حوزه به دلیل لغزنده بودن و رطوبت می‌تواند آسیب‌های احتمالی زیاد و جبران ناپذیری ایجاد کند، برای جلوگیری از لغزش و سر خوردن باید ارتفاع دوش مناسب و به صورت دستی قابل تنظیم باشد.

خانه سالمندان

در حمام از پدهای ضد سُر‌خوردگی مخصوص سالمندان استفاده کنید و برای دور تا دور حمام از دستگیره‌هایی برای حفظ تعادل سالمند استفاده کنید. نصب توالت فرنگی از اولویت‌های طراحی سرویس برای سالمند می‌باشد. بهتر است در فضای داخلی پله یا شیب زیادی وجود نداشته باشد و دو طرف توالت فرنگی دستگیره برای حفظ تعادل و کمک برای نشست و برخواست استفاده شود.

از دیگر فضاهای مهم، آشپزخانه است که فرد سالمند به دلیل ضعف بیشتر فیزیکی بایستی بتواند به راحتی و  با فشار بسیار کم از درب‌ها و کابینت‌ها استفاده کند همینطور با استفاده از ویلچر نیز بتواند به نیازهای روزانه خود، در صورت نبودن شخص دیگر برسد. بنابراین استفاده از ارتفاع مناسب برای کانتر و کابینت‌ها، دستگیره‌های مناسب و درب‌های آسان بازشو، همینطور استفاده از متریال مناسب در کف برای جلوگیری از سُر خوردن و در دسترس قرار دادن همه وسایل  در سطح دید بسیار مهم است.

در دکوراسیون نشیمن فراموش نکنید نور و هوای کافی را برای ایجاد شادابی و جلوگیری از ایجاد افسردگی وارد فضا نمایید گیاهان را فراموش نکنید از گیاهان مقاوم که نیاز به مراقبت کمتری دارند استفاده کنید و از معجزه رنگ‌ها برای شادابی و احساس آرامش و جلوگیری از بیماری‌ها غافل نشوید.در قسمت نشیمن قسمتی را برای سرگرمی و علایق سالمند در نظر بگیرید زیرا او را از افسردگی خارج کرده و سرزندگی را برایش به ارمغان می ‌آورد.

نورپردازی

سالمندی دلیل برای ضعف افراد محسوب نمی‌شود و بسیاری از افراد در سالمندی نیز می‌توانند سبک زندگی فعالی داشته باشند، اما به دلیل ایجاد محدودیت‌ها و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی بهتر است در دکوراسیون و در عادت‌های افراد تغییراتی با افزایش سن برای افزایش کیفیت زندگی و سلامتی بیشتر صورت گیرد.

پیشنهاد مطالعه: قبل از خرید میزناهارخوری، مطلب “راهنمای خرید میز ناهار خوری” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

تنها با یک وسیله به آشپزخانه خود نظم دهید!

یکی از کاربردی‌ترین و تاثیرگذارترین عناصر برای حفظ آشپزخانه شما از آشفتگی، ترولی است. در ا…