مواد شوینده ای که نباید با هم ترکیب شوند!

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گاهی اوقات برخی از افراد، به خیال خودشان برای اثرگذاری بیش‌تر، تعدادی از مواد شوینده را با هم ترکیب می‌کنند. در ادامه بعضی از این مواد که ترکیب کردن‌شان با هم خطرناک است را آورده‌ایم.
مواد شوینده

هر یک از مواد شوینده دارای ترکیبات خاصی است که آن را مخصوص تمیز کردن اشیای خاص یا آلودگی‌های مختلف می‌سازد. این روزها هم که همه ما حسابی درگیر ضدعفونی کردن و نظافت هستیم؛ تا زمانی که ابتکار عمل به خرج ندهیم و مواد شوینده را با هم ترکیب نکنیم، استفاده از آن‌ها به‌طور جداگانه عواقب خاصی در پی نخواهد داشت. اما گاهی اوقات برخی از مردم برای ساخت مواد ضدعفونی‌کننده، مواد شوینده مختلف را با هم ترکیب می‌کنند. در حالی که بعضی از مواد را به هیچ عنوان نباید با یکدیگر ترکیب کنیم؛ چرا که گازهای سمی تولید می‌شود و این برای سلامتی ما بسیار مضر است. در این مطلب مجله دلتا به بررسی مواد شوینده‌ای که هرگز نباید با هم ترکیب شوند پرداخته‌ایم.

مسمومیت با مواد شوینده

۱- مایع سفیدکننده (وایتکس)+الکل

ترکیب این دو، تولید کلروفرم و اسید هیدروکلریک می‌کند که می‌تواند منجر به آسیب به سیستم عصبی، ریه، کلیه، کبد، چشم و پوست شود.

۲- مایع سفیدکننده+آمونیاک

ترکیب این ۲ ماده موجب تولید گاز‌های سمی می‌شود که آسیب شدیدی برای دستگاه تنفس به همراه خواهد داشت، همچنین ترکیب مقادیر زیاد این دو با یکدیگر می‌تواند موجب انفجار خطرناکی شود.

مضرات ترکیب مواد شوینده

۳- مایع سفیدکننده+سرکه

این ترکیب تولید گاز سمی می‌کند و می‌تواند موجب سوختگی‌های چشمی و آسیب به ریه‌ها شود.

۴- مایع سفیدکننده+انواع مواد تمیزکننده

موجب تولید گاز‌های سمی مثل کلر می‌شوند که حتی قرار گرفتن در معرض کمترین مقدار آن هم می‌تواند باعث مشکلات شدید تنفسی و بینایی شود.

۵- جوش شیرین+سرکه

خطرناک‌ترین حالت آن این است که این دو را در یک ظرف در بسته مخلوط کنید که می‌تواند باعث انفجار شود.

عوارض وایتکس بر ریه

۶- سرکه+آب اکسیژنه

ترکیب این دو تولید اسیدپراستیک می‌کند و می‌تواند موجب آسیب به پوست، چشم‌ها، گلو، بینی و ریه‌ها شود.

۷- مخلوط کردن مارک‌های مختلف از یک ماده تمیزکننده

به یاد داشته باشید که هر شرکت فرمول منحصر‌به‌فرد خود را دارد و مخلوط کردن آن‌ها می‌تواند موجب یک واکنش شیمیایی نامطمئن و خطرناک شود.

همانطور که دیدید، ترکیب برخی از مواد شوینده با یکدیگر بسیار خطرناک است؛ چرا که اسیدها و گازهای سمی تولید می‌شود که برای سلامتی بسیار مضر است. پس این ریسک را نکنید و سلامتی خود را برای نظافت منزل به خطر نیندازید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با مهم‌ترین نکات خانه تکانی، “خانه تکانی اصولی” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

هرگز این ۷ وسیله را در منزل خود قرار ندهید

تا به حال برای شما پیش آمده است که اولین بار وارد خانه­‌ای شوید و حس بسیار مثبت و خوبی داش…