خانه سلامتی مس با غذا و بدن ما چه می‌کند؟

مس با غذا و بدن ما چه می‌کند؟

۱۱
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
استفاده از ظروف مسی در آشپزخانه و هنگام طبخ غذا، شما را آرام‌تر، باهوش‌تر و زیباتر می‌کند و از شما یک آشپز حرفه‌ای می‌سازد؛ اگر باور نمی‌کنید، خودتان امتحان کنید.
ظروف مسی

مس و استفاده از ظروف مسی چه اثری برای سلامتی و بدن ما دارد؟ اصلا آیا ضرورت دارد که قابلمه و دیگ آشپزخانه را برای طبخ غذا، مسی انتخاب کنیم؟

به گزارش مجله دلتا، ظرف غذا یکی از مهمترین وسایلی است که در خانه برای خوردن و نوشیدن به آن نیاز داریم و از وسایل کاربردی آشپزخانه محسوب می‌شود اما چرا باید آنها را مسی انتخاب کنیم؟ چه باور کنید چه باور نکنید، ظروف مسی برای بدن ما سلامتی می‌آورد؛ اما چگونه و با رعایت چه نکاتی؟مجله دلتا به شما فواید و مضرات استفاده از این ظروف را می‌گوید.

ظروف مسی

در آشپزخانه‌ی شما چه خبر است؟

فواید ظروف آشپزی مسی

نه فقط قابلمه‌ها و تابه‌های مسی در آشپزخانه جذاب هستند، بلکه مس هدایت‌کننده و منتقل‌کننده عالی گرما است و برای پخت و پز در میزان دمای بالا، بسیار مناسب است. آشپزها اغلب از قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های مسی برای تهیه سس‌ها و غذاهایی که نیاز به دمای به شدت تحت کنترل دارند، استفاده می‌کنند.

قابلمه‌ها و تابه‌های مسی معمولا با قلع یا استیل ضد زنگ پوشانده می‌شوند؛ بنابراین مصرف‌کنندگان نیاز نیست نگران مسمومیت با مس باشند؛ انتقال گرمای عالی می‌تواند از طریق پوشش آن محافظت شود.

البته به یاد داشته باشید که اگر مس بیش از نیاز وارد بدن شود، در کبد رسوب کرده و مسمومیت ایجاد می‌کند. همچنین تجمع مس در بدن موجب بروز تهوع و سر‌درد می‌شود. مس اگر وارد غذا شود، جذب کلسیم و آهن را مختل می‌کند و ظروف مسی باید لعاب داشته باشد و در ظروف مسی قدیمی که لعاب ندارند، پخت غذا صحیح نیست.

همچنین باید بدانیم که در کتاب‌های مرجع طب سنتی، استفاده از ظروف مسی به شدت منع شده است! ظروف مسی که تحت عنوان «نحاس» از آن یاد شده است، از مضرترین ظروف برای طبخ غذا عنوان شده‌اند.

ظروف مسی

آب‌درمانی با ظروف مسی

برخی تحقیقات علمی نشان می‌دهد که داشتن مقدار کمی مس در بدن می‌تواند تأثیری مثبت بر سلامتی بدن داشته باشد؛ اگر تا این لحظه در لیوان معمولی آب می‌خوردید، از امروز آن را به لیوان مسی تبدیل کنید.

تحقیقات نشان می‌دهند که مس ماده‌ی ضروری بدن است و باعث به وجود آمدن گلبول‌های قرمز می‌شود و نوشیدن آب در ظروف مسی، پوست و مو و مفاصل بدن را تقویت می‌کند.

افزایش سلامت پوست

مس؛ پوست‌های آسیب‌دیده و خشک را درمان می‌کند، همچنین باعث تولید سلول‌های سالم پوست می‌شود؛ نوشیدن در فنجان مسی نیز باعث افزایش کشش (خاصیت الاستیسیته) و سلامت پوست می‌شود.

تقویت مو

این فلز، باعث تولید ملانین در بدن می‌شود که می‌تواند سلامت مو را بازگرداند و باعث رشد سریع مو شود.

کمک به طحال و کبد

مس به عملکرد صحیح طحال و کبد ما کمک می‌کند؛ بنابراین همیشه هنگام خواب یک لیوان آب در لیوان مسی میل کنید و بعد بخوابید.

بهبود سلامت قلب و عروق بدن

مقدار کمی از مس می‌تواند انسداد شریانها را از بین ببرد و همچنین باعث جلوگیری از ایجاد پلاک‌هایی شود که باعث انسداد رگ‌های خونی می‌شوند.

تحریک مغز

مس می‌تواند بدن را برای تولید میلین تحریک کند که این مسئله باعث افزایش سرعت عملکرد مغز می‌شود.

تسکین و آرامش مفاصل

این ماده می‌تواند بیماری آرتروز را بهبود دهد و غضروفی را که باعث مشکلات مفصلی شده است، بازسازی کند که به درمان مفاصل و کاهش درد و تورم آن کمک می‌کند.

درباره مس بیشتر بدانیم

مس یک ماده‌ی معدنی ضروری برای تمام بافت‌های بدن است؛ مس و آهن باعث تشکیل گلبول‌های قرمز می‌شوند. مس همچنین کمک می‌کند تا رگ‌های خونی، اعصاب، سیستم ایمنی بدن و استخوان‌ها سالم بمانند.

مس به طور طبیعی، در انواع خاصی از صدف‌ها، غلات کامل، سیب‌زمینی، میوه‌های خشک‌شده و سبزیجات سبز تیره یافت می‌شود. اکثر مردم در رژیم روزانه خود، به اندازه کافی مس دریافت می‌کنند. مقدار خاص دریافتی مس مورد نیاز روزانه‌ی افراد، به سن، جنس و وضعیت سلامتی آنها بستگی دارد.

نکته‌های خطرناک مسی

قابلمه‌های مسی که با موادی مانند قلع و استیل ضد زنگ ترکیب شده‌اند، می‌توانند شما را از مسمومیت مربوط به مس محافظت کنند. فلز به راحتی با برخی از غذاها حل می‌شود و مقدار زیاد آن می‌تواند باعث حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود؛ توجه و رعایت این موضوع برای خانم‌های باردار اهمیت بیشتری دارد؛ چون بدن آنها به مقدار کمی از مس نیاز دارد و ورود بیش از حد این ماده به بدن می‌تواند حالت تهوع و مسومیت آنها را افزایش دهد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۶ غذای مفید برای کاهش قند خون

روغن‌های مفید مانند روغن زیتون، آووکادو و ماهی‌های چرب مثل ماهی سالمون که در بشقابی از کاه…