خانه سلامتی نوشیدن آب با غذا مفید است یا مضر؟

نوشیدن آب با غذا مفید است یا مضر؟

۱۵
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نوشیدن آب در حین غذا خوردن مضر است و این عادت به مرور زمان سلامتی دستگاه گوارش را به خطر می‌اندازد.
نوشیدن آب با غذا

نوشیدن آب با غذا مضر است و در درازمدت باعث سردی معده و زیاد شدن اشتها می‌شود. بهترین زمان آب خوردن نیم‌ساعت بعد از خوردن غذا است.

مضرات نوشیدن آب با غذا

به گزارش مجله دلتا؛ رابین یوکیلیس نویسنده کتاب Gut Your With Go ، که در مورد سلامت هضم غذااست، توصیه می‌کند که نیم ساعت قبل و نیم ساعت بعد از خوردن غذا چیزی ننوشید.

او می‌گوید اگر واقعاً مجبور به این کار شدید، مقدار کمی آب بنوشید، چراکه در غیر این‌صورت، اسید هیدروکلرویک، که وجود آن در بدن برای شکستن درست غذاها در داخل معده ضروری است، رقیق شده و این مسئله فرایند هضم را دچار مشکل می‌کند.

علی میلر، متخصص تغذیه، می‌گوید: اطلاعات غلط زیادی درباره این موضوع در بین مردم وجود دارد. به‌طورکلی باید گفت ضرر نوشیدن آب حین خوردن غذا بسیار بیشتر از منفعت آن است.

وجود مایع اضافی در حین خوردن غذا ممکن است باعث نفخ، سوء هاضمه و حتی عدم جذب مواد مغذی شود.

میلر معتقد است معده دوست دارد میزان اسید موجود در خود را در سطح یک تا ۲ در مقیاس PH  نگه دارد. این میزان pH به خرد کردن پروتئین‌ها، تحریک ترشح آنزیم‌های هضم غذا، جذب ویتامین‌هایی نظیر ویتامین B12 و در نهایت هضم آسان غذا کمک می‌کند.

نوشیدن آب با غذا

 

وقتی شما در حین خوردن غذا آب بنوشید، شما سرعت کل فرایند هضم را کاهش داده که این مسئله باعث نفخ و اختلال در هضم می‌شود؛ اگرچه نوشیدن آب حین خوردن غذا ممکن است کمی باعث کاهش کالری دریافتی شود اما به ضررهایی که به بدن می‎زند، نمی‎ارزد.

نوشیدن آب از نیم ساعت قبل از غذا تا یک ساعت و نیم بعد از غذا و همچنین مابین مصرف غذا مناسب نیست؛ زیرا آب، معده را پر می‌کند و ممکن است در کوتاه‌‎مدت اشتها را کم کند. این عادت در درازمدت صدمات جبران ناپذیری ایجاد می‌کند.

اگر  فرد پیش از صرف غذا احساس تشنگی کرد، توصیه می‌شود که فرد، ابتدا آب بنوشد و نیم ساعت بعد غذا بخورد.

بعد از گذشت حداقل ۱ تا ۱٫۵ ساعت از صرف غذا فرد می‌تواند آب بنوشد. نوشیدن آب حدود ۲ ساعت بعد از غذا می‌تواند مفید باشد؛ زیرا به دفع فضولات ایجاد شده از معده و روده کمک می‌کند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

باور های نادرست درباره فشار خون

فشار خون بالا یک بیماری برای تمام عمر است و داروها نمی‌توانند این مشکل را درمان کنند بلکه …