آنچه از شنا در استخر نمی دانید

۱۴
13
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای این‎که بتوانیم در استخرهای عمومی سلامتی و ایمنی خود را حفظ کنیم، لازم است مواردی را رعایت کنیم.
شنا در استخر

شنا در استخر یکی از تفریحات لذت‌بخش روزهای گرم تابستان است. اما حقیقت آن است که این ورزش مفرح با خطراتی هم همراه است، از بیماری‌های پوستی و عفونت‌ها گرفته تا صدمات فیزیکی.

قبل از شنا در استخر، دوش بگیرید

به گزارش مجله دلتا؛ اگر چند روز از حمام کردن‎تان گذشته باشد، با وجود چربی، عرق، کرم ضد آفتاب، مواد دفع‌کننده‌ی حشرات، مواد آرایشی و انواع آلودگی‌ها روی پوست بدن‎تان، به‌محض ورود به استخر، همه‌ی این مواد وارد آب استخر خواهد شد.

هنگام ابتلا به اسهال در استخر نروید

زمانی که دچار اسهال هستید، میکروب عامل اسهال در مدفوع شما وجود دارد. این میکروب در برابر کلر مقاوم است، چون قشر بیرونی آن سخت است و می‌تواند تا چندین روز در آب استخر زنده بماند.

حتی بعد از گذشت یک هفته از زمان اسهال هم خطر ابتلای دیگران به میکروب اسهال در استخرها وجود دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند اگر دچار اسهال شُدید، دست‌کم دو هفته تا رفتن به استخر صبر کنید.

آب استخر را نخورید

آب استخر را هرگز نبلعید. با بلعیدن این آب آلوده، احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی در استخرهای عمومی بیشتر می‌شود.

گاهی به خود استراحت دهید

شنا کردن طولانی‌مدت در استخرها می‌تواند با صدماتی مثل آفتاب‌سوختگی و گرمازدگی (در استخرهای روباز)، کم‎آب شدن بدن و افت قند خون همراه باشد؛ بنابراین گاهی باید با خوردن آب، تنقلات سبک، زدن کرم ضد آفتاب و دوش گرفتن، نیروی خود را تجدید کنید.

در صورت زخمی بودن داخل استخر نروید

شنا در استخر

بعضی افراد به‌اشتباه تصور می‌کنند شنا در آب حاوی کلر یا نمک، به ضدعفونی یا تمیز شدن زخم کمک می‌کند؛ اما زخم باز و تازه، در واقع محل ورود میکروب‌ها به بدن است؛ بنابراین با وجود بریدگی و جراحت‌های جدی، هرگز در استخر شنا نکنید.

قطرۀ گوش، عینک شنا و دمپایی همراه داشته باشید

در استخرهای عمومی، از چشم‌ها، گوش‌ها و پاهای خود به‌خوبی مراقبت کنید. از عینک شنا استفاده کنید. علاوه بر این، با خود قطره‌ی گوش داشته باشید. آب آلوده‌ی باقی‎مانده در گوش‌ها، باعث رشد باکتری‌ها و عفونت در گوش خارجی می‌شود.

در اتاق‌های رختکن و اطراف استخر حتماً دمپایی لاستیکی بپوشید و به‌این‌ترتیب از ابتلا به بیماری‌های پوستی‌ مثل قارچ پا جلوگیری کنید.

لباس شنای خود را عوض کنید

با تعویض لباس شنای خود و پوشیدن یک لباس خشک بلافاصله بعد از شنا، می‌توانید خطر ابتلا به بیماری پوستی را کاهش دهید.

از حضور غریق‌ نجات مطمئن شوید

همیشه پیش از ورود به استخر، از حضور غریق‌‌ نجات مطمئن شوید. فراموش نکنید حادثه ممکن است برای هر کس رخ دهد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خوراکی‌های خوشمزه که قاتل دندان شما هستند

برخی مواد غذایی با وجود فواید قابل توجه برای سلامت انسان، می‌توانند مضر هم باشند. برخی از …