ارسی‌خانه، جلوه‌ای مدرن از معماری ایرانی در محله گیشا

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ارسی‌خانه

در کوی نصر (گیشا)، خیابان پیروزی غربی، پروژه ارسی‎خانه در مقابل دیدگان رهگذران خودنمایی می کند که در زمان ساخت (سال ۱۳۹۲)، به عنوان فینالیست جایزه معماری در بخش مسکونی، برنده مدال برنز جایزه طراحی A Design Award، ایتالیا شد و نمای برتر منطقه ۲ تهران را از آن خود کرد.

ایده طراحی ارسی‌خانه ، ایجاد فضایی با حس معماری ایرانی و در عین حال مدرن، با در نظر گرفتن نیازهای زیستی انسان، بوده است.

در این مورد به عناصر آب، گیاه و نور چه در نما و دیوارهای داخلی و چه در پشت بام و رمپ و پارکینگ توجهی ویژه شده است.

در واقع کانسپت طراحی بنا، که به وسیله لادن مستوفی و اکبر خلج انجام شده، فرم مدرن ارسی است که به صورت شبکه ای چوبی همراه با شیشه های رنگی به صورت پوسته دوم به جداره نما اضافه شده و به کاربر امکان می دهد، مانند پنجره اُرسی آن را بالا و پایین ببرد و افزون بر استفاده از بازی نور و رنگ بتواند با باز کردن آن، به سایبان تبدیلش کند.

تراس های ارسی‌خانه با قاب هایی از جنس سنگ تراورتن کادر شده اند. قاب بندی دور تراس ها با الهام از قاب بندی فضاهای ایرانی همچون خانه طباطبایی های کاشان با شکلی مدرن ارائه شده است.

باتوجه به اهمیت توجه به گیاه در معماری ایرانی، پوشش گیاهی مناسب در نما به صورت نواری طراحی شده و از آبیاری قطره ای در آن استفاده شده است. گلدان ها به صورت ریلی می توانند جابه جا شوند.

ارسی‌خانه

معماری

 

طراحی خانه

معماری خاص

گفتنی است که اُرُسی از عناصر معماری ایرانی و پنجرهٔ مُشـَبَّکی است که به جای گشتن بر روی پاشنه گرد، بالا می‌رود و در محفظه‌ای که روی آن قرار گرفته جای می‌گیرد.

برای دیدن مطالب بیشتر در مورد معماری های خاص ، دکوراسیون داخلی و محوطه سازی از مجله دلتا دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

گیاهان آپارتمانی که ماهی یکبار آب نیاز دارند

مراقبت و نگهداری از گیاهان در آپارتمان ممکن است کاری زمانبر بوده و برای همه مقدور نباشد به…