خانه دکوراسیون خانه ‎های پیش ‎ساخته ؛ انتخابی امن برای زندگی

خانه ‎های پیش ‎ساخته ؛ انتخابی امن برای زندگی

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خانه‎های پیش‎ساخته از مجموعه قطعاتی با جنس‎های مختلف تشکیل شده که تمامی آن‎ها در خارج از محلِ اجرا ساخته شده و در محل نصب می‎شوند.

در حوزه معماری و ساختمان، شاهد پیشرفتی روز افزون هستیم که قطعاً تأثیرگرفته از تکنولوژی و تفکرات مدرن بشر است. یکی از نمونه‌های بارز این پیشرفت، اختراع خانه ‎های پیش‎ ساخته است. خانه‎هایی که در مدت چند روز آماده و در محل هم اجرا می‎شوند.

در این مطلب، در خصوص خانه‎های پیش‎ساخته بیشتر بدانید.

خانه‎های پیش‎ساخته از مجموعه قطعاتی با جنس‎های مختلف تشکیل شده که تمام آن‎ها در خارج از محلِ اجرا ساخته‎ شده و در محل نصب می‎شوند.

خانه های پیش ساخته

از آن‎جا که وزن این ساختمان‌ها کم است، در کاهش نیروی زلزله تأثیر زیادی دارند و گزینه بسیار مناسبی برای مناطق زلزله خیز محسوب می‎شوند.

از طرفی خانه‎های پیش ساخته مزایایی دارد که در بین مهندسان مورد توجه قرار گرفته است.

مزایای خانه‎های پیش‎ساخته:

  • سرعت بالای اجرا
  • راحتی در نصب و اجرا
  • کاهش هزینه‎ها
  • عایق صوتی و حرارتی
  • مقاومت در برابر آتش
  • حمل و نقل آسان
  • افزایش عمر مفید ساختمان

خانه های پیش ساخته

جالب است بدانید که نادر خلیلی، مبتکر خانه‎های ساده خاکی با روش‎های سنتی ایرانی، در کتاب “تنها دویدن” یکی از خاطراتش را در رابطه با خانه‎های پیش‎ساخته این‎گونه نوشته است: «با این‎که در آن روزها با خشت و گل کار می‎کردم، ولی همیشه فقط افکارم متوجه روش‌های صنعتی و پیش‌ساخته به شکل کارخانه‌ای بود. فکر می‎کردم که چگونه اتاق‌های سرامیکی را در کارخانه‌ها بسازم و سپس آن‌ها را در شهرک‌های شاید کم ‎قیمت‌تر به کار ببرم.»

ابر خشت
سازه اَبَرخشت نادر خلیلی

رویای نادر خلیلی این بود که چگونه می‎توان مشکل مسکن را برای افراد زاغه‎نشین که سرپناه امنی ندارند، حل کرد. هرچند که او در کتابش درباره ساخت این خانه‌ها نوشته بود، اما در نهایت با ساخت «اَبَرخشت» به رویای خود واقعیت بخشید.

ساخت خانه‎های پیش‎ساخته با رویای نادرخلیلی  قطعاً بی‎ارتباط نیست، چراکه فلسفه ساخت این خانه‌ها، کم هزینه بودن در ساخت و سرعت بالای اجرا است. مثلاً در مناطقی که زلزله‎زده هستند، راهکار مناسبی است تا از پتانسیل این خانه‎ها استفاده شود.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

همه چیز در مورد شلف های آشپزخانه

در آشپزخانه به جای استفاده از کابینت‌های معمولی، می‌توانید از شلف و طبقات مختلف استفاده کر…