گلاب گیری ، باغ بهشت و قمصر و بوی گلاب ناب

۶
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اردیبهشت‎ماه را با بوی گل‎های بهشتیِ شهر کاشان برای همیشه در ذهن‎تان ماندنی کنید.
گلاب گیری

ما ایرانی‎ها مراسم و سنت‎های کهن بسیاری درجای‎جای این سرزمین پهناور داریم؛ اما چند نفر از ما اطلاعات جامعی در این مورد دارد؟ چه بسا فقط تعدادی از آن‎ها را بشناسیم، یا بتوانیم زمان دقیق آن را به درستی به یاد آوریم؛ جالب این‎که عده‎ای حتی نمی‎دانیم برخی مراسم هنوز هم با آب‎وتاب، به گستردگی و شکوه تمام برپا می‎شود؛ مانند مراسم گلاب گیری سنتی در کاشان، که زیر گوش خودمان مثلاً با فاصله سه ساعتی از تهران برگزار می‎شود.

گل های کاشان

کنون که می‎وزد از چمن نسیم بهشت، هان بنوشید دم به دم گلاب ناب

این‎جا کاشان است، شهر بوی بهشت. شهری که گره‎ای کور با گلابش دارد که گسستنی نیست. مربوط است به صد سال قبل، به زمان پرورش گل‎های سرخ محمدی. سندِ آن هم نقوشی‎است که بر سفال‎های «تپه سیَلک» برجای مانده یا سفرنامه‎هایی که از زمان‎های دور به دست رسیده، و بر این ادعا صحه می‎گذارد.

مراسم گلاب‎ گیری، بزرگ و کوچک و پیر و جوان ندارد، زمان برداشت گل‎ها که برسد همه صبح از خانه بیرون می‎زنند و به چیدن مشغول می‎شوند. حتی اگر مزرعه‎ای برای خودشان نداشته باشند، برای برداشت، سراغ دیگران رفته، تا به قول خودشان تا گل‎ها زنده هستند و نوبر، برای گلاب گیری آماده‎شان کنند. از سویی، اگر کسی وسایل گلاب گیری نداشته باشد، گل‎ها را به دیگران می‎فروشد، تا سهم خود را در پراکنده ساختن عطر بهشتیِ گل‎های محمدی ادا کرده باشد.

گلاب گیری

یک ماه برای تمام سال

از نیمه اردیبهشت‎ماه، این ماه بهشتی، بوی گلاب در فضا پراکنده است و مراسم گلاب‎ گیری تقریباً تا اواخر آن ادامه دارد. مراسمی سالانه که غیر از آیینی بودن آن، جنبه جذب توریست نیز دارد. خوب است بدانید هزاران گردشگر و مسافر از نقاط مختلف دنیا، برای دیدن این مراسم به کاشان روانه می‎شوند. شهرهای قمصر و نیاسر دو مقصد گردشگری مهم در این زمان هستند.

کاشان

جاذبه‎های گردشگری

گذشته از این‎که شما می‎توانید به راحتی در مراسم سنتی گلاب‎ گیری حضور داشته باشید، در بین اهالی گشاده‎رو و مزارع بگردید و عکس‎ها بگیرید، می‎توانید در کاشان اقامت کنید و روزی را به دیدن مناطق گردشگریِ این شهر بنشینید؛ از سویی اگر برای مراسم گلاب گیری راهی نیاسر شدید، حتماً به آبشار نیاسر و آسیاب آبی آن سری بزنید.

حرف آخر

تا آن‎جا که می‎توانید عکس‎های زیبا تهیه کنید، چراکه مراسم گلاب‎ گیری سنتی با دیگ و پارچ و نی در هیچ‎جای دنیا یافت نمی‎شود.

گلاب

برای خواندن یک دنیا مطلب گردشگری در مجله دلتا با ما همراه شوید. همچنین شاید به خواندن این مطالب هم علاقه‎مند باشید:

جاده رویایی ، اسالم به خلخال

بنشین بر سر جوی و گذر عمر، نَبین

چغاخور یعنی خورشید چمنزار

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

غار ۳ مرد برهنه، عجیب‌ترین جاذبه ایران

غار سه مرد برهنه قشم که با نام‌های غار نمکی 3N و غار نمکدان قشم نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌…