گاز خنده راهکاری برای درمان افسردگی

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پژوهشگران فنلاندی سعی دارند گاز خنده را به یک راهبرد موثر برای درمان افسردگی تبدیل کنند.

“مونوکسید دی نیتروژن” یا “نیتروز اکساید”(Nitrous oxide) که به “گاز خنده” نیز مشهور است، در گذشته به عنوان داروی بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این گاز هنوز هم به دلیل قیمت کم و کاربرد آسان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشمندان “دانشگاه هلسینکی” فنلاند در بررسی جدید خود دریافتند که می‌توان از گاز خنده برای درمان افسردگی نیز استفاده کرد.

گاز خنده برای درمان افسردگی

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا؛ “کتامین”(Ketamine) نیز از داروهای بیهوشی است که اثر فوری دارد و می‌تواند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند اما دانشمندان با وجود عملکرد خوب این دارو، به فکر جایگزینی برای آن هستند؛ زیرا هنوز دلیل تأثیر سریع و مثبت کتامین، به طور کامل مشخص نیست و دانشمندان احتمال می‌دهند این دارو، عوارض جانبی منفی داشته باشد.

پژوهشگران فنلاندی تاکنون فقط تأثیر نیتروز اکساید را بر جوندگان (مثل موش‌های آزمایشگاهی) نشان داده بودند اما شاید آزمایش‌های بالینی در آینده نزدیک بتوانند تأثیر این گاز را به عنوان یک درمان مؤثر تأیید کنند. نکته مثبت در مورد نیتروز اکساید این است که دانشمندان، نحوه عملکرد آن‌را می‌دانند در نتیجه گاز خنده برای درمان افسردگی گزینه‌ای مناسب است.

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که گاز خنده می‌تواند به دلیل اثر سریع ضدافسردگی، مکانیسم‌های مولکولی را افزایش دهد. این تأثیرات، پیش‌تر در مورد کتامین نیز بررسی شده بودند. می‌توان گفت که عملکرد گاز خنده مانند عملکرد کتامین است. هر دو ماده، شرایطی ثابت در مغز ایجاد می‌کنند که به بهبود افسردگی منجر می‌شود. گاز خنده به سرعت عمل می‌کند اما نباید به صورت مداوم مورد استفاده قرار گیرد.

“ساموئل کوهتالا”(Samuel Kohtala) یکی از نویسندگان این پژوهش گفت: «این کار مانند پرتاب سنگ در یک دریاچه آرام است. پرتاب سنگ، موجب حرکت آب می‌شود و امواج آن تا مدت‌ها باقی می‌مانند و اثر خود را حفظ می‌کنند».

مکانیسم‌های ایجاد شده توسط گاز خنده، تا حدود زیادی بستگی به امواج مغز به خصوص هنگام خواب عمیق دارد؛ درنتیجه پژوهشگران تصمیم گرفتند نقش خواب را نیز در نجات یافتن از افسردگی بررسی کنند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خطرات شوکه‌کننده حذف وعده‌های‌ غذایی را بخوانید

اگر صبحانه، ناهار یا شام خود را حذف می‌کنید تا لاغر شوید، کاملا اشتباه است. ۷ خطر مهم در ر…