بزرگ‎ترین آتریوم چرخان جهان

۱۰
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آتریوم‎ها به دلیل دادن احساس بازبودن فضا و نور، از محبوب‎ترین طرح‎‎های معماری هستند.
آتریوم

بزرگ‎ترین آتریوم چرخان جهان در پکن، پایتخت کشور چین، قرار دارد. نام این آتریوم «Leeza Soho»  و مساحت کل آن ۱۷۲۸۰۰ مترمربع است. این برج با  همکاری شرکت معماری «زاها حدید» و شرکت «Soho China» به سرانجام رسیده است. ارتفاع این برج ۲۰۷ متر است.

همچنین، یک تونل مترو که به صورت کج و اریب از میان این برج عبور می‎کند، موجب شده است که این برج تماشایی به دو قسمت تقسیم شود. آتریوم چرخان این برج تا ارتفاع ۱۹۰ متری ادامه دارد و پس از آن، دو نیمه برج به یکدیگر متصل می‎شوند. در سایت این پروژه ۲۶۸۰ مترمربع، فضا برای پارک دوچرخه تعبیه شده است. این شرکت قصد دارد تاییدیه طلایی LEED را برای این ساختمان دریافت کند.

آتریوم

از آتریوم چه می‎دانیم؟

آتریم یا ایتریوم (میان‎تالار)  به معنی  فضای بزرگ و باز در میان ساختمان است. تاریخچه استفاده از آن به خانه‌های رم باستان می‎رسد که برای خانه‎های آن دوران، کاربرد تامین نور و تهویه داخلی را داشته است. اما آتریوم‎های امروزی، که از اواخر قرن نوزدهم و بیستم گسترش یافتند و در طراحی و معماری‎ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند، به‎طور معمول، چندین طبقه ارتفاع دارند و یک سقف شیشه‌ای با پنجره‎های بزرگ در آن‎ها تعبیه شده که بلافاصله پس از ورودی اصلی قرار گرفته‌اند.

آتریوم‎ها، به دلیل القا کردن احساس بازبودن فضا و نور، از محبوب‎ترین طرح‎ها شناخته می‌شوند. یکی از اصلی‎ترین چالش‎های طراحی آن‎ها مهار آتش است، زیرا هنگام آتش‎سوزی ممکن است آتش به سرعت طبقات بالا سرایت کند. آتریـوم‎هـا باعث ایجاد احسـاس همگرایـی و تعامـل و ارتبـاط در فضائی فراخ و دلباز داخلی می‎شوند  و همچنین مرزی مشترک برای اتصـال سـاختمان بـه شـهر هستند.

 

مطالب دیدنی و جالب  را در صفحه‎های گوناگون  و معماری و دکوراسیون  مجله دلتا، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، ببینید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

اشتباهات رایج در دکوراسیون آشپزخانه

یک اشتباه بزرگ در اغلب آشپزخانه‌ها در نظر نگرفتن فضاهای کافی برای جاسازی وسایل است. گاهی و…