بزرگ‎ترین آتریوم چرخان جهان

۱۰
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آتریوم‎ها به دلیل دادن احساس بازبودن فضا و نور، از محبوب‎ترین طرح‎‎های معماری هستند.
آتریوم

بزرگ‎ترین آتریوم چرخان جهان در پکن، پایتخت کشور چین، قرار دارد. نام این آتریوم «Leeza Soho»  و مساحت کل آن ۱۷۲۸۰۰ مترمربع است. این برج با  همکاری شرکت معماری «زاها حدید» و شرکت «Soho China» به سرانجام رسیده است. ارتفاع این برج ۲۰۷ متر است.

همچنین، یک تونل مترو که به صورت کج و اریب از میان این برج عبور می‎کند، موجب شده است که این برج تماشایی به دو قسمت تقسیم شود. آتریوم چرخان این برج تا ارتفاع ۱۹۰ متری ادامه دارد و پس از آن، دو نیمه برج به یکدیگر متصل می‎شوند. در سایت این پروژه ۲۶۸۰ مترمربع، فضا برای پارک دوچرخه تعبیه شده است. این شرکت قصد دارد تاییدیه طلایی LEED را برای این ساختمان دریافت کند.

آتریوم

از آتریوم چه می‎دانیم؟

آتریم یا ایتریوم (میان‎تالار)  به معنی  فضای بزرگ و باز در میان ساختمان است. تاریخچه استفاده از آن به خانه‌های رم باستان می‎رسد که برای خانه‎های آن دوران، کاربرد تامین نور و تهویه داخلی را داشته است. اما آتریوم‎های امروزی، که از اواخر قرن نوزدهم و بیستم گسترش یافتند و در طراحی و معماری‎ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند، به‎طور معمول، چندین طبقه ارتفاع دارند و یک سقف شیشه‌ای با پنجره‎های بزرگ در آن‎ها تعبیه شده که بلافاصله پس از ورودی اصلی قرار گرفته‌اند.

آتریوم‎ها، به دلیل القا کردن احساس بازبودن فضا و نور، از محبوب‎ترین طرح‎ها شناخته می‌شوند. یکی از اصلی‎ترین چالش‎های طراحی آن‎ها مهار آتش است، زیرا هنگام آتش‎سوزی ممکن است آتش به سرعت طبقات بالا سرایت کند. آتریـوم‎هـا باعث ایجاد احسـاس همگرایـی و تعامـل و ارتبـاط در فضائی فراخ و دلباز داخلی می‎شوند  و همچنین مرزی مشترک برای اتصـال سـاختمان بـه شـهر هستند.

 

مطالب دیدنی و جالب  را در صفحه‎های گوناگون  و معماری و دکوراسیون  مجله دلتا، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، ببینید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

زیباترین‌ مدل‌های لوستر برای خانه شما

لوستر سقفی از نوع کریستالی یکی از انواع آویز و لوستر شیک است. این لوسترها به کمک کریستال‌ه…