خانه دکوراسیون مجتمع مسکونی هبیتات ۶۷ ؛ مونترال کانادا

مجتمع مسکونی هبیتات ۶۷ ؛ مونترال کانادا

۱
19
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سازندگان هبیتات گمان می‎کردند ساخت آن هزینه زیادی نداشته باشد، اما مخارج آن بسیار بالا و دور از  انتظار بود. با این حال، مجتمع مسکونی هبیتات 67 مونترال، همچنان یکی از پروژه های برجسته و موفق در جهان است.
مجتمع مسکونی هبیتات

طراح مجتمع مسکونی هبیتات ۶۷ مونترال؛ ابتدا به صورت بافتی ویژه و با کیفیت بالا، طرح خود را در نمایشگاه جهانی ۱۹۶۷ کانادا ارائه داد و در همان سال نیز به بهره‎برداری رسید.

به گزارش اختصاصی مجله دلتا، طراح آن «موشه سفدی»، معماری مشهور، مطرح و باسابقه است که پیش از طراحی این مجتمع مسکونی جالب، ساختمان‌های مسکونی پیش‎ساخته و الگومانند بسیاری را طراحی و معماری کرده بود؛ اما هبیتات، معروف‎ترین پروژه معماری او است، زیرا این طرح طلایه‎دار مجموعه‌های پیش‎ساخته در جهان است.

مجتمع مسکونی

به دلیل چشم‎انداز بی‎نظیر این مجتمع مسکونی خاص، رتبه برترین طرح را در نمایشگاه جهانی مونترال به دست آورد. هبیتات، از نظر فرم و حجم، ترکیبی ویژه و غیرمعمول دارد. قطعات پیش‎ساخته محکم، در همان محل ساخته شده و تمام واحدها از این قطعات شکل گرفته‎اند. هرکدام از واحدها، حیاطی سبز دارند که در حقیقت، سقف واحد مسکونی پایینی‎ محسوب می‎شود.

هبیتات

روند ساخت مجتمع مسکونی هبیتات

هدف موشه سفدی  این بود که به تعریف جدیدی از سکونت شهری برسد و مجتمع‌های مسکونی ارزان‎قیمت و مکانی خودبنیاد ارائه دهد. قرار بود که این عمارت، ۱۰۰۰ واحدمسکونی داشته باشد اما تعداد آن به ۱۵۸ واحد رسید و واحدهای تجاری و اقتصادی آن نیز ساخته نشد.

طراح، ۱۵ نمونه متنوع از انواع مسکن با طراحی داخلی مختلف ارائه داد که هرکدام برای خانواده‎های با جمعیت‎های متفاوت مورد استفاده قرار می‎گرفت. رودخانه سنت لورنس کانادا، در کنار خود شاهد ۳۵۴ بلوک بتنی بزرگ بود که بالا می‎رفتند و هبیتات را می‎ساختند.

هبیتات

این عمارت استاندارد است و هر واحد از چهار بلوک بزرگ تشکیل شده است. بخش‎های مختلف هر واحد مسکونی نظیر: سرویس بهداشتی، آشپزخانه، حمام، اتاق خواب و…  به‎صورت پیش‎ساخته در مجتمع قرار می‎گرفت و در واحد مورد نظر جاسازی می‎شد. کف‎پوش‎های چوبی و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی نیز در مرحله بعد در ساختمان اضافه شد.

سازندگان هبیتات گمان می‎کردند ساخت آن هزینه زیادی نداشته باشد، اما مخارج آن بسیار بالا و دور از  انتظار بود. با این حال، مجتمع مسکونی هبیتات ۶۷ مونترال، همچنان یکی از پروژه های برجسته و موفق در جهان است.

 • نشیمن مربع شکل

  دکوراسیون نشیمن مربع شکل

  چیدمان مبلمان منزل بیشتر از هر چیزی هنر و ظرافت شما را در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌ شما …
 • انتخاب فرش برای پذیرایی

  انتخاب فرش مناسب برای پذیرایی

  فرش به عنوان یکی از عناصر مهم در دکوراسیون منزل، تاثیر بسزایی در تکمیل شدن فضای داخلی دارد…
 • پارکت در دکوراسیون

  پارکت در دکوراسیون داخلی

  پارکت‌ها عناصر کلاسیکی هستند که وقتی به خانه شما اضافه می‌شوند؛ به دکوراسیون داخلی خانه شم…
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

دکوراسیون نشیمن مربع شکل

چیدمان مبلمان منزل بیشتر از هر چیزی هنر و ظرافت شما را در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌ شما …