جادوی تلقین و قدرت شگفت‌انگیز آن

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سال هاست که دانشمندان بر نتایج تلقین و دارونماها بر روی انسان آگاه شده‌اند. اما در زمینه ورزش نیز تحقیقی به تازگی منتشر شده که نشان می‌دهد اثر تلقینی مهم‌تر از خود ورزش است.
اثر تلقینی ورزش

اثر تلقینی ورزش چطور اتفاق می‌افتد؟ فرض کنید که یک برنامه ورزشی به‌طور خاص برای شما چیده شده، در این‌صورت بدون توجه به محتوای برنامه تأثیری مثبت در سلامتی شما اتفاق خواهد افتاد.

محققان می‌گویند که اثر تلقینی در ورزش فواید سلامتی زیادی به‌دنبال دارد. با ما در مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

اثر تلقینی ورزش

دارونما یا پلاسیبو چیست؟

آیا تا به‌حال برای تسکین سردرد ژلوفن مصرف کرده‌اید و درست بعد از مصرف قرص، احساس بهبودی داشته‌اید؟ اگر پاسخ بله است، شما اثر دارونما را تجربه کرده‌اید.

پلاسیبو یا دارونما نام پدیده عجیبی است که درمان در اثر باور به یک دارو اتفاق می‌افتد و نه به‌دلیل ترکیبات آن.

اثر تلقینی ورزش

لیندبرگ می‌گوید: بیش از ۷۰ سال است که اثر دارونما مورد مطالعه قرار گرفته است، اما در نظر گرفتن این تاثیر در چهارچوب تحقیقات ورزشی، اتفاقی جدید است.

اثر تلقینی ورزش

داروهای پلاسیبو بخش مهمی از تحقیقات بالینی هستند. در آزمون‌ها، داروی واقعی و دارونما بر اساس یک کد به بیماران تجویز می‌شود، بنابراین نه محققین و نه شرکت‌کنندگان، هیچ‌کدام نمی‌دانند به چه کسی چه چیزی داده شده است. به این ترتیب، محققان می‌توانند به‌طور عینی اثر دارو را ارزیابی کنند.

مطالعه لیندبرگ

در مطالعه لیندبرگ و همکارانش ۴۰ نفر شرکت کردند. پس از یک‌سری آزمایش‌های فیزیکی در آزمایشگاه، برنامه‌های آموزشی متفاوتی به آن‌ها داده شد.

به نیمی از شرکت‌کنندگان گفته شد که برنامه آموزشی آن‌ها بر اساس آزمایش‌هایی که روی آن‌ها انجام شده، به‌طور انحصاری برای آن‌ها در نظر گرفته شده. این گروه را گروه مداخله می‌نامند. نیمی دیگر، یعنی گروه کنترل، چنین پیغامی را دریافت نکردند.

به همه شرکت‌کنندگان برنامه‌های تمرینی داده شد که از نظر وزن و تعداد تکرار متفاوت بود، اما به‌طور متوسط برنامه‌های دو گروه مشابه بود. پس از اتمام هشت تا ۱۰ هفته آموزش، شرکت‌کنندگان مجددا در آزمایشگاه مورد آزمایش قرار گرفتند.

نتیجه تحقیق

در پایان تحقیق، نتیجه‌گیری این‌طور اعلام شد: کسانی‌که فکر می‌کردند یک برنامه آموزشی انفرادی را دریافت کرده‌اند، به‌طور میانگین نتایج بهتری نسبت به گروه کنترل داشتند. لیندبرگ می‌گوید حتی با وجود اینکه دو گروه به‌طور متوسط یک برنامه را دنبال کرده بودند، محققان همچنین تفاوت‌هایی بین این دو گروه، به‌ویژه در مورد تمرین صندلی و طول عضلات پیدا کردند.

ممکن است کمی تعجب آور باشد اما در نتیجه این تحقیقات اثر تلقینی ورزش نیز اثبات می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب راه‌هایی برای فرار از گرفتاری‌های محیط کار را بخوانید.

۵ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ

  عالی بود سپاس

  پاسخ

  • مونا رستمیان

   ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۱:۵۱ ق٫ظ

   زنده باد
   سپاس از همراهی شما

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۱:۰۰ ب٫ظ

  عالی بود

  پاسخ

  • مونا رستمیان

   ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۹:۰۵ ق٫ظ

   مرسی از همراهی‌تون

   پاسخ

 3. ناشناس

  ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۵:۵۳ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…