چهره شبیه‌سازی شده اسکلت ۳۰۰۰۰ ساله

۵
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عنوان قدیمی ترین انسان کشف شده دیگر متعلق به یک اسکلت نیست. اکنون چهره‌ای نزدیک به چهره واقعی او در دسترس ماست.
قدیمی ترین انسان کشف شده

قدیمی ترین انسان کشف شده را با چهره‌ای نزدیک به چهره واقعی‌اش ببینید. محققان با استفاده از فتوگرامتری دو تصویر تقریبی از صورت یک مرد مصری زمان باستان ایجاد کردند. در مجله اینترنتی دلتا چهره تقریبی این مرد باستانی را ببینید.

مواجهه با تصویر اجداد هوموساپین انسان

یک تصویر تقریبی از صورت مردی که ۳۰۰۰۰ سال پیش در مصر کنونی زندگی می‌کرده است می‌تواند سرنخ هایی در مورد تکامل انسان ارائه دهد.
در سال ۱۹۸۰، باستان‌شناسان بقایای اسکلت این مرد را در نزلت خطیر ۲ (یک سایت باستان‌شناسی در دره نیل مصر) کشف کردند.

تجزیه و تحلیل مردم‌شناسی نشان داد که این مرد هنگام مرگ بین ۱۷ تا ۲۹ سال سن و قامتی نزدیک به ۱۶۰ سانتی‌متر داشته و آفریقایی تبار بوده است.  بر اساس مطالعه‌ای که در ۲۲ مارس منتشر شد، این اسکلت قدیمی‌ترین نمونه از بقایای هومو ساپین‌ها است که در مصر یافت شده و یکی از قدیمی‌ترین اسکلت‌های جهان به شمار می رود.
با این حال، به جز تبری سنگی که در کنار او مدفون بود، اطلاعات دیگری درباره او در دست نبود.

قدیمی ترین انسان کشف شده
اکنون، بعد از ۴۰ سال، تیمی از محققان برزیلی با استفاده از ده‌ها تصویر دیجیتالی که هنگام مشاهده بقایای استخوانی او، گردهم آورده‌اند، یک تصویر تقریبی از چهره این مرد منتشر کرده‌اند.
باستان شناس موزه باستان شناسی فلاماریون در برزیل می‌گوید: اسکلت اکثر استخوان‌ها را حفظ کرده است. اگرچه ضایعاتی وجود دارد از جمله؛ نبودن دنده‌ها، دست‌ها، قسمت میانی پایینی استخوان ساق راست و قسمت پایینی درشت‌نی چپ اما ساختار اصلی برای تخمین چهره  شکل جمجمه است که به خوبی حفظ شده است.

نحوه ترمیم قسمت‌های مفقود صورت

یکی از ویژگی‌های جمجمه که مورد توجه محققان قرار گرفت، فک و تفاوت آن با فک پایین‌ بود. بخشی از جمجمه نیز مفقود بود، اما محققان از سمت مخالف جمجمه و همینطور از اسکن‌های توموگرافی کامپیوتری (CT) اهداکنندگان مجازی زنده استفاده کردند.

تفاوت‌های کشف شده

یک متخصص گرافیک برزیلی در ایمیلی به Live Science گفت: جمجمه، به‌طور کلی، ساختاری مدرن دارد، اما بخشی از آن دارای عناصر باستانی است. مانند فک، که بسیار قوی‌تر از فک مردان مدرن است. او همچنین می‌گوید: وقتی برای اولین بار جمجمه را مشاهده کردم، تحت‌تاثیر ساختار آن قرار گرفتم و در عین‌حال کنجکاو شدم که بدانم از نزدیک چطور به نظر می‌رسیده.
محققان با دوخت دیجیتالی تصاویر در فرآیندی به نام فتوگرامتری، دو مدل سه‌بعدی مجازی از این مرد را ایجاد کردند. اولی تصویری سیاه و سفید با چشمان بسته در حالت خنثی بود و دومی رویکردی هنرمندانه‌تر بود که در آن مرد جوانی با موهای تیره ژولیده و ریش کوتاه دیده می‌شود.

قدیمی ترین مرد جهان
مورائس گفت: به طور کلی، مردم فکر می‌کنند که تقریب صورت قرار است شبیه فیلم‌های هالیوود عمل کند. درحالیکه در واقعیت، اینطور نیست. کاری که ما انجام می‌دهیم این است که چه چیزی ممکن است نزدیکتر به چهره واقعی قدیمی ترین انسان کشف شده باشد.
با این حال، همیشه مهم است که چهره فرد هنگام کار با شخصیت های تاریخی، انسانی باشد، زیرا با تکمیل ساختار با مو و رنگ، همذات پنداری مردم با تصویر بیشتر می شود و شاید این مسئله باعث تمایل آنها به مطالعه در مورد باستان‌شناسی و با به‌طور خاص، تاریخ بیشتر شود.

محققان امیدوارند ارائه نگاهی دقیقتر به این قدیمی ترین انسان کشف شده بتواند به باستان‌شناسان کمک کند تا درک بهتری از چگونگی تکامل انسان در طول زمان داشته باشند. این واقعیت که این اسکلت بیش از ۳۰۰۰۰ سال قدمت دارد، آن را برای درک تکامل انسان حائز اهمیت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: اگر علاقمندید اسرار درب‌های مخوف سه مکان باستانی چیست؟ + ویدیو را بخوانید و ببینید.
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…