مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار

۳۳
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
رابطه نامشروع یکی از جرایم منافی عفت است که حتی برای شروع به تعقیب و رسیدگی به آن در محاکم کیفری نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد چرا که رابطه نامشروع باعث از بین رفتن نظم عمومی و عفت عمومی می‌شود.
رابطه نامشروع زن شوهردار

رابطه نامشروع زن شوهردار امروزه یکی از موضوعات مبتلابه و فراگیر در زمینه حقوق خانواده است. معمولاً هم منجر به از هم پاشیدگی و فروپاشی خانواده‌ها می‌شود. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

منظور از رابطه نامشروع زن شوهردار چگونه است؟

همانطور که می‌دانیم رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع قرار می‌گیرد. یعنی اگر زن و مردی باشند که به سن بلوغ رسیده‌اند و از طریق قانونی و شرعی یعنی انجام صیغه عقد رابطه برقرار کنند آن رابطه مشروع است. اگر این شرایط رعایت نشد یعنی بین دو زن و مردی که به سن بلوغ رسیده‌اند بدون جهت شرعی و قانونی و بدون وجود صیغه عقد رابطه‌ای شکل گرفت دیگر مشروع نیست و نا‌مشروع تلقی می‌شود.

بنابراین رابطه نامشروع رابطه‌ای است که از حدود متعارف خود خارج شده است که مصادیقی مثل بوسیدن بغل کردن را شامل می‌شود.

منظور از رابطه نامشروع زن شوهردار نیز رابطه‌ای است که در آن زنی که شوهر دارد با مردی به غیر از شوهر خود که هیچ گونه نسبت قانونی و شرعی بین آن‌ها برقرار نیست، رابطه‌هایی چه به صورت بغل کردن، بوسیدن و چه خود زنا برقرار می‌کند. در این رابطه چند حالت را می‌توان متصور شد : رابطه نامشروع دون زنا و رابطه نامشروع زنا که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد واحکام مربوط به آن می‌پردازیم.

رابطه نامشروع دون زنا

رابطه نامشروع دون زنا

منظور از رابطه نامشروع دون زنا این است که بین زن و مرد نامحرم رابطه‌ای صورت بگیرد بدون اینکه الزاما زنا باشد.

مثلا اینکه زن و مردی در زیر یک روانداز یا ملحفه باشند یا زن و مردی در حال انجام اعمالی مثل بغل کردن، بوسیدن باشند یا حتی رابطه نامشروع از طریق پیامک را هم می‌شود مصداق رابطه نامشروع دون زنا قرار داد.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار در صورتی‌که رابطه دون زنا از قبیل بغل کردن، بوسیدن از روی هوس اثبات شود به ۳۱ تا ۷۴ ضربه تا نهایتا ۹۹ ضربه شلاق محکوم می‌شود.

رابطه نامشروع دون زنا

علاوه بر این شوهر زن می‌تواند طلاق به دلیل رابطه نامشروع را نیز از دادگاه بخواهد. آقایان باید دقت کنند که  از روی شک، توهم، خیال پردازی و حساسیت‌های بیش از حد این اتهام را نسبت به همسر خود وارد نکنند چون درصورتی‌که نتوانند ادعای خود را در دادگاه ثابت کنند، زن می‌تواند طبق قانون ادعای حیثیت کند.

همچنین این موضوع که فردی به دیگری نسبت زنا یا لواط دهد طبق قانون می‌تواند مصداق جرم قذف نیز واقع شود و درصورتی‌که ادعای کسی که قذف کرده ثابت نشود برای وی مجازات در پی خواهد داشت.

البته باید توجه داشت که صرف در خلوت بودن با نامحرم در قانون جرم نیست حال چه در منزل باشد یا وسیله نقلیه یا هر جای دیگر.

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار

رابطه نامشروع زنا

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار در‌صورتی‌که رابطه جنسی برقرار کرده باشد و همچنین رابطه از نوع زنا در دادگاه اثبات شود رَجم (اعدام) خواهد بود.

آثار رابطه نامشروع زن شوهردار

پس از اینکه رابطه نامشروع زن شوهردار ثابت شود، آثاری را به دنبال خواهد داشت از جمله اینکه مرد می‌تواند در مورد ادامه زندگی تصمیم بگیرد و حتی می‌تواند به دادگاه مراجعه و برای طلاق دادن زن دادخواست ارائه کند.

همچنین درصورتی‌که در ابتدای ازدواج مرد حق وکالت در طلاق را به زن داده باشد با اثبات رابطه نامشروع این حق وکالت از او گرفته می‌شود.

اثر دیگر آن این است که درصورتی‌که مرد به زن خود اتهام رابطه نامشروع بزند و این رابطه در دادگاه اثبات نشود زن می‌تواند علیه او اعاده حیثیت کند.

اثبات رابطه نامشروع زن چه اینکه به آن اقرار کند یا حکم قطعی در این خصوص صادر شود ارتباطی به مهریه ندارد و مهریه را از گردن مرد ساقط نمی‌کند. بنابراین زن می‌تواند تمام مهریه  را از شوهر مطالبه کند.

ممم مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی مطلب آیا می‌توان به میزان مهریه اعتراض کرد؟ را مطالعه کنید.

۳۳ دیدگاه

 1. حامد

  ۷ آذر ۱۴۰۱ در ۵:۰۷ ب٫ظ

  متاسفانه درخصوص این مورد علیرغم قانون تصویب شده ومشخص بازم نمیدونم به چه انگیزه ای قضات محترم اصلا اعمال قانون نمیکنن واینقدر چنین مواردی رو پیچ وخم میدن که نهایت نداره سر آخر درنهایت با وجود اعتراف شخص وادله فراوان اثبات شده برای دادگاه شخص رو محکوم به شلاق کنن که اینم با توجه به عواقب ویران کننده این قضیه درکانون خانواده وشخص وهمچنین جامعه این مجازات هبچ هستش

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۵ آذر ۱۴۰۱ در ۱:۰۴ ب٫ظ

   ممنون از نظر شما دوست عزیز

   پاسخ

 2. مجید

  ۴ آذر ۱۴۰۱ در ۱:۳۰ ق٫ظ

  سلام..
  ممنون از قوه قضاییه بابت این امر در مورده خیانت زن شوهر دار..
  عالی عالی..
  انشاالله که همیشه ایران ما سربلند باشد..
  انشاالله که با حمت ما جوانان همیشه کشور عزیزمان ایران سربلند و موفق باشیم..
  انشاالله که خداوند پشت وپناهمان باشد
  انشاالله

  پاسخ

 3. ناشناس

  ۱ آذر ۱۴۰۱ در ۱۰:۴۶ ق٫ظ

  من خیلیارو دیدم زنیکه بی حیاشوهرداره شوهرش هم خوب ومردمتاهل رابطه برقرارمیکنند پیامهاوخیلی چیزهای دیگه هست بعد که خانوادها میفهمندشکایت میکنن دادسرا اصلافایده نداره دادگاه یطوری ماست مالی به گوه خوردن میندازشون خواهشمند یم جلوشونو بگیرن این زنها زنهاومردهای متاهل اعدام وسنگسار کنن تا تادرس عبرت شه واسه بقیه تموم زندگی مردم بخاطراین گنده کاریهابهم ریخته

  پاسخ

 4. لیلا

  ۳۰ آبان ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۰ ب٫ظ

  سلام

  پاسخ

  • فاطمه امیری

   ۱۵ آذر ۱۴۰۱ در ۱۲:۳۲ ب٫ظ

   سلام و سپاس.

   پاسخ

 5. لیلا

  ۳۰ آبان ۱۴۰۱ در ۱۲:۴۹ ب٫ظ

  البته زناکه کلا اثبات آن تقریبا درصدش صفره چون زن و مرد در یک جای خلوت که کسی نباشد و اگر حس کنند کسی وارد می‌شود جمع میکنن و میرن.حالا اگه یک نفر هم صحنه زشت رو دیده باز شهادتش کافی نیست و برای اثباتش شهادت چهار مرد بالغ عاقل و…لازم است.که وجود چنین چیزی تقریبا محال است.حال اگر زنا زن شوهر دار باشه اگر شوهر آن زن زنای زن خود و مرد بیگانه را مشاهده کند اگر دو تا رو کشت مجازاتی براش نیست.اگر هم که شوهرش ندید اثبات زنا زن شوهر دار و مرد بیگانه باید چهار مرد عاقل و بالغ و…شهادت دهند محصنه بودن

  پاسخ

 6. ناشناس

  ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۵۱ ق٫ظ

  مرد متاهل بدون ترس همیشه میتونه هر کاری بکنه (کافیه بگه صیغه خوندم)ولی فشار پای قانون همیشه روی گلوی زن هست
  عدالتی نمیبینم

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۹ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۴۷ ق٫ظ

   متاسفانه اینگونه هم هست. درست می‌فرمایید☹

   پاسخ

 7. محمد

  ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۸:۲۶ ق٫ظ

  با سلام و عرض احترام .
  اصولا در ابتدای هر جرم کلمه مجازات نمایان هست. اما در جرم رابطه نامشروع هر چند کلمه مجازات رابطه نامشروع زن و یا مرد شوهر دارنوشته میشود متاسفانه قانون گذار اختیارات تصمیم گیری را به قضات دادگاه ها تفویض نموده و قضات هم چنان رغبت به بررسی و رسیدگی نشان نمیدهند. در قوانین تحمیل ضرر و زیان ناشی از جرم مکرر بیان شده و بزه دیده میتواند تمام ضرر و زیان مادی و معنوی تحمیل شده را مطالبه کند بیشتر طرفین همیشه شاکی و متهم هست حال جرم رابطه نامشروع که مجازات ندارد چندین نفر را غیر از زیاده خواهان ( مرتکبین ) درگیر می نمایند ۲ خانواده متلاشی می شود فرزندان بلاتکلیف و آثار جرم پدر یا مادر را یدک خواهند کشید ۳ همسر مرتکبین چه زن و یا مرد ناخواسته گرفتار آسیب های روحی و روانی و بعد مادی میشود و خیلی وقت شوک افشا خیانت همسر طرف را به پوچی می کشاند و همه چیز را رها و بی خیال میشود فرزندان ناخواسته تاوان زیاده خواهی و امیال و هوس های پست والدین را خواهند داد با توجه به گستره آثار مخرب جرم و احتمال بروز مشکلات دیگر قانون گذار منت گذاشته ۳۰ الی ۹۹ ضربه شلاق در نظر گرفته است و جالب هست با وجود ادله اثبات جرم با انکار متهم حکم برائت صادر میشود یکی عشق و حالش را برده و قانون حکم برائت داده و دیگری زمینگیر و روانی شده است و مرد باشد حرف اضافه بزند مهریه در خدمت اش هست تا عمر دارد سکه پرداخت کند .اما به یک‌جر و بحث ساده ۶ ماه حبس و یا ۲۰ میلیون جریمه در حق صندوق دولت پیشواز می نماید
  با تشکر

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۲۶ ق٫ظ

   ممنون از توضیحات و نظرتان دوست عزیز.

   پاسخ

 8. ناشناس

  ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در ۴:۱۱ ب٫ظ

 9. ناشناس

  ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۳۷ ق٫ظ

 10. عاطفه

  ۲۷ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۴۹ ق٫ظ

  ممنونم از مطالبتون 🙏

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۲۴ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

 11. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۵۴ ب٫ظ

 12. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۵:۴۸ ب٫ظ

 13. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۲:۲۳ ب٫ظ

 14. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۵۵ ب٫ظ

 15. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۱۱ ب٫ظ

 16. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۰۸ ب٫ظ

 17. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۲:۵۰ ب٫ظ

 18. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۲:۲۴ ب٫ظ

 19. محبوبه شهرازی

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۹ ق٫ظ

  شاید طرف مقابل را نمی خواهد . شایدم از روی هوس باشد.

  پاسخ

 20. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۷ ق٫ظ

  دمتون گرم

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۲۳ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز

   پاسخ

 21. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۷ ق٫ظ

 22. سعیدی

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۷ ق٫ظ

  فوق‌العاده عالی و کاملا قانونی

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۹:۲۳ ق٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

 23. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۶ ق٫ظ

 24. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۵ ق٫ظ

 25. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۳ ق٫ظ

 26. ناشناس

  ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۲ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …