یک ادویه برای درمان سرماخوردگی و سلامت کبد

۲۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
طبیعت و مزاج پاپریکا گرم و خشک است. پاپریکا سرشار از آنتی اکسیدان‌ها، کاروتنوئیدها، ویتامین A، ویتامین B۶، ویتامین E، کپسایسین و فیبر است.
فواید و خواص ادویه پاپریکا

پاپریکا (paprika) نوعی ادویه است که از آسیاب فلفل خشک شده تهیه می‌شود. این ادویه برای افزودن رنگ، طعم و عطر در بسیاری از غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود منابع بی‌نظیر معدنی و ویتامین‌های فراوان در این ماده گیاهی سبب شده است تا این ماده به عنوان یک ماده غذایی مفید و ارزشمند در تمامی جهان شناخته شود. با مهم‌ترین فواید و خواص ادویه پاپریکا در مجله دلتا آشنا شوید.

استفاده از پاپریکا باعث پیشگیری و درمان سرطان می‌شود

بر اساس مطالعات انجام شده وجود ترکیبی به نام کپسایسین در پیشگیری و درمان انواع سرطان علی الخصوص سرطان معده نقش موثر و بسزایی داشته و این اثر کاملا اثبات شده است.

کپسایسین با استفاده از مکانیزیزمی کاملا موثر سبب تغییر مسیرهای سیگنالینگ سلول‌های سرطانی و محدود شدن توسعه و رشد سلول‌های سرطانی می‌شود و با سرکوب نمودن ژن‌های موثر در این زمینه از سلامتی شما در برابر هجوم و تکثیر بی‌رویه سلول‌های سرطانی محافظت می‌کند.

با پاپریکا عملکرد دستگاه گوارش را بهبود ببخشید

استفاده از این ادویه به علت دارا بودن فیبر فراوان در بهبود عملکرد دستگاه گوارش موثر است. این ادویه با تحریک ترشحات معده سبب از بین رفتن سوء هاضمه خواهد شد. این منبع غذایی با دارا بودن ویتامین K سبب رشد و تکثیر باکتری‌های مفید روده و رفع خونریزی‌های داخلی معده و روده ناشی از زخم معده و روده خواهد شد.

با پاپریکا عملکرد دستگاه گوارش را بهبود ببخشید

از خواص پاپریکا تضمین سلامت قلب و عروق است

اگر از بیماری‌های اتوایمیون مانند بیماری لوپوس، روماتیسم و… رنج می‌برید خبر خوشی برایتان داریم. استفاده از پاپریکا به علت دارا بودن ترکیبات آنتی اکسیدانی بی‌شمار و کپسایسین سبب قدرتمند شدن سیستم ایمنی بدن شما و افزایش قدرت آن در مقابل بیماری‌های خود ایمنی می‌شود. در واقع کپسایسین از طریق تحریک واکنش‌های بیولوژیکی سبب درمان بیماری‌های خودایمنی می‌شود.

با پاپریکا دیابت را درمان کنید

این ادویه قدرتمند با تنظیم سطح انسولین در خون سبب درمان دیابت خواهد شد. تحقیقات نشان‌داده است بر اثر مصرف این ادویه هضم و پردازش قندهای موجود در خون بهبود پیدا کرده و از بروز بیماری دیابت در افراد عادی و دیابت بارداری در زنان حامله جلوگیری می‌شود.

پاپریکا باعث سلامتی قلب و عروق می‌شود

یکی دیگر از خواص پاپریکا تضمین سلامت قلب و عروق است. ویتامین B ۶ و B ۱۲ موجود در این ماده گیاهی سبب تنظیم و تعادل فشار خون و سلامت عروق خونی می‌شود. این ادویه با بهبود جریان خون درون مویرگی، عملکرد قلب، سلامت قلب و عروقتان را تضمین می‌کند. به نحوی که استفاده از این ادویه می‌تواند بیماری کم خونی ناشی از فقر آهن را نیز درمان کرده و سبب اکسیژن‌رسانی و خون‌رسانی بهتر به بافت‌ها و عضلات بدن شود.

پاپریکا باعث پاکسازی کبد می‌شود

پاکسازی کبد و درمان انواع بیماری‌های کبدی مانند هپاتیت آ، هپاتیت ب، کبد چرب و …. از دیگر اثرات سودمند استفاده از این ادویه خوش طعم و معطر است. با استفاده از خواص آنتی اکسیدانی این ادویه می‌توانید کبدتان را از سموم و چربی‌ها پاکسازی کرده و جوانی و سلامتی را به کبدتان بازگردانید.

پاپریکا سلامت چشم را تامین می‌کند

وجود آنتی اکسیدان‌های فراوان در این ادویه مانند ویتامین A، لووتیان و زاکسنتین، سبب شده است تا این ادویه از چشم شما در برابر انواع بیماری‌های چشمی محافظت کند. همچنین ترکیبات غذایی مفید در این ماده گیاهی در تقویت قدرت بینایی نقش بسزایی دارد.

پاپریکا سرماخوردگی را درمان می‌کند

وجود ویتامین C فراوان در این ادویه طول دوران سرماخوردگی را کاهش داده و سبب تسکین علایم ناشی از آن می‌شود. کپسایسین موجود در پاپریکا با دارا بودن خواص آنتی باکتریال و ضد عفونی کنندگی در تحریک سیستم ایمنی بدن و تقویت قوای دفاعی بدن در حمله به عوامل عفونی نقش بسزایی دارد.

فواید و خواص ادویه پاپریکا چیست

پیشنهاد مطالعه: مطلب با این ترفندها ارزان آشپزی کنید! را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چرا باید رفلاکس معده را درمان کنید؟

رفلاکس اسید معده مشکلی است که هر شخصی ممکن است در زندگی خود آن را تجربه کند. این مشکل می‌ت…