اعتماد به نفس شما واقعی است یا کاذب؟ 

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا تفاوت‌های بین اعتماد به نفس یا عزت نفس را می‌دانید؟ هیچ‌کس آن‌قدرابله نیست که برای هیچ کاری لیاقت نداشته باشد.
ویژگی های اعتماد به نفس واقعی در افراد

افراد بسیاری هستند که احساس توانمندی‌ می‌کنند، ولی هرگز احساس خودارزشمندی و خوددوستی ندارند. فردی که توانایی و مهارتی کسب کرده، اعتماد به نفس دارد، ولی لزوما نمی‌تواند عزت نفس یا حرمت نفس و خودارزشی داشته باشد. در این مطلب از مجله دلتا به ویژگی های اعتماد به نفس واقعی در افراد می‌پردازیم.

ویژگی های اعتماد به نفس واقعی در افراد

به‌عنوان مثال دزدی را در نظر بگیرید که در زمینه کارش کلی فوت و فن بلد است. به نظر شما این فرد اعتماد به نفس دارد یا عزت نفس؟ دقیقا درست متوجه شدید، این دزد اعتماد به نفس دارد، ولی از عزت نفس و حرمت نفس برخوردار نیست. بسیاری از افراد تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس را نمی‌دانند و این دو را گاهی به جای هم استفاده می‌کنند.

تعریف اعتماد به نفس

در واقع اعتماد به نفس به نوعی معنای خودکارآمدی در یک زمینه را می‌دهد، نه لزوما در همه زمینه‌ها، هرچند اعتماد به نفس می‌تواند روی ابعاد دیگری هم اثربخشی داشته باشد. پس وقتی شخصی مدعی است که اعتماد به نفس بالایی دارد به این معنا نیست که در تمامی زمینه‌های زندگیش از توانمندی و خودکارآمدی بالایی برخوردار است. داشتن اعتماد به نفس واقعی یکی از اصلی‌ترین نیازهای انسان‌ها محسوب می‌شود تا با وجود آن بتوانیم حس مفیدبودن، خوشبختی و رضایت‌مندی را تجربه کنیم.

ویژگی های اعتماد به نفس واقعی در افراد

اعتماد به نفس واقعی به عملکرد و باور ما از میزان کارآیی و کیفیت عملکردها بستگی دارد.

اعتماد به نفس شما از نوع واقعی است یا کاذب؟

اگر اعتماد به نفس از نوع کاذب نباشد قطعا می‌تواند بر رشد و موفقیت افراد، اثرگذاری مثبت بالایی داشته باشد. اعتماد به نفس واقعی می‌تواند باعث افزایش سرعت ما در جاده زندگی شود و برعکس اگر اعتماد به نفس کاذب و غرور بی‌جا داشته باشیم ممکن است شکست بخوریم یا درجا بزنیم یا حتی به عقب برگردیم. اعتماد به نفس کاذب مثل سرعت‌گیر عمل می‌کند، مانند حبابی که ممکن است با یک سوزن خالی شود.

افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند گمان می‌کنند همیشه حق با آن‌هاست و هرگز احتمال نمی‌دهند که ممکن است اشکالاتی نیز در آن‌ها وجود داشته باشد. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب این جملات را هرگز به همسر خود نگویید سر بزنید.

ویژگی افرادی که اعتماد به نفس واقعی دارند

  • پرانرژی و واقع‌بین هستند.
  • مهارت‌های ارتباط موثر، مدیریت هیجانات، جرئت‌ورزی و قاطعیت وغیره را به‌خوبی بلدند.
  • مسئولیت رفتارهای خودشان و تبعات آن را می‌پذیرند و درصدد جبران خطاها و زیان‌های وارده برمی‌آیند.
  • قدرت ارزیابی و بازنگری دارند یعنی می‌توانند برگردند و بازبینی کنند که کجای کار می‌توانستند بهتر عمل کنند، کدام کار را باید اصلاح کنند و… و به دنبال بهتر انجام‌دادن کارها هستند.
  • اهداف مشخصی دارند و برای اهدافشان برنامه‌های مناسب و مشخصی نیزدارند.
  • همیشه به دنبال یادگیری هستند، شنونده‌های خوبی هستند، انتقاد پذیرند، زورگو نیستند و به نظرات دیگران احترام می‌گذارند؛ دقیقا برعکس افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند.
  • اعتماد به نفس زاییده تعهد آدم‌ها به خودشان و دیگران است و در درون آن‌ها تولید می‌شود.

حالا شما بررسی کنید که نسبت به انجام کارهایتان چه میزان تعهد دارید؟

افرادی که اعتماد به نفس کاذب دارند فکر می‌کنند نباید از چیزی ترسید و با همین تصور، بی‌محابا خطر می‌کنند، ولی کسانی که اعتماد به نفس واقعی دارند خطرات احتمالی را در نظر می‌گیرند و تمهیدات مورد نیاز را را برای مقابله با آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند، نسبت به علت ترسشان آگاه می‌شوند و با آگاهی، قدرت و دقت عمل می‌کنند و به همین دلیل به نتایج مهمی هم دست پیدا می‌کنند.

ویژگی های اعتماد به نفس واقعی در افراد

پیشنهاد مطالعه: مطلب این مردان هرگز به شما خیانت نمی‌کنند را بخوانید.

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

با این کارها مردان را عاشق و دیوانه کنید

عاشق شدن موضوعی است که برای همه اتفاق می‌افتد و اغلب دوست دارند تا فرد موردنظر را هم به خو…