داروخانه طبیعی ایران، روستایی شفابخش!

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روستاگردی یکی از مهم‌ترین علایق گردشگران در این روزها است. روستای درکش جزو روستاهای هدف گردشگری در استان خراسان شمالی به حساب می‌آید.
روستای درکش در خراسان شمالی

این روستا هر ساله با طبیعت بکر و بی‌نظیر، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. با مجله دلتا همراه باشید تا با داروخانه طبیعی ایران، روستای درکش در خراسان شمالی آشنا شوید.

روستای درکش در خراسان شمالی

روستای درکش در منطقه کوهستانی استان خراسان شمالی قرار گرفته است. این روستا ۱۰۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و توسط کوه‌های بلند و جنگل‌های بلوط احاطه شده است. روستای درکش در شمال دره کنداب و کوه‌های مرتفع آلاداغ (با ارتفاع ۲۴۵۵) قرار گرفته و خود در دره‌ای واقع شده که رودخانه درکش نیز از میانه آن می‌گذرد. مردم محلی در این روستا با زبان کردی کرمانجی صحبت می‌کنند و شغل اکثریت آنها کشاورزی و باغداری است. مهم‌ترین محصول کشاورزی روستا، گندم، جو، چغندرقند وذرت و مهم‌ترین محصولات باغی آنها انگور، سیب و هلو است.

روستای درکش

روستای درکش کجاست؟

روستای درکش که یکی از زیباترین روستاهای ایران به لحاظ پوشش گیاهی به حساب می‌آید، در طول یک دره قرار گرفته است. موقعیت قرارگیری روستا در دره باعث شده که نام آن به درکش مشهور شود. این روستا در ۷۰ کیلومتری بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) و ۳۰ کیلومتری شهر آشخانه (مرکز شهرستان مانه و سلمقان) قرار دارد.

پوشش گیاهی روستای درکش

روستای درکش به پوشش گیاهی بی‌نظیر خود مشهور است. روستا با طبیعت جنگلی و کوهستانی، با چشمه‌سارها و آبشارهای زیبا، در حاشیه غنی‌ترین ذخیرگاه جنگل‌های بلوط شرق ایران قرار دارد. باغ‌های میوه و گیاهان دارویی که در روستا رشد می‌کنند، باعث شده که این روستا به یک مقصد بکر برای طبیعت‌گردان تبدیل شود.

گیاه‌شناسان، روستای درکش را یک داروخانه بزرگ و طبیعی می‌دانند که سقف داروخانه آسمان آبی است. در این روستا بیش از ۳۸۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده که از میان آنها، ۷۹ نوع آن جزو گونه‌های نادر می‌باشد. فصل بهار بهترین زمان برای چیدن و دیدن گیاهان دارویی در منطقه روستای درکش است. گیاهانی مانند آویشن، کاکوتی و گون که در فصل بهار رشد می‌کنند و چشم‌انداز بی‌نظیری را در روستا ایجاد می‌کنند.

جاذبه های خراسان شمالی

جاذبه‌های گردشگری روستای درکش

روستای درکش علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، دارای جاذبه‌های تاریخی دیگری نیز می‌باشد. مشهورترین اثر تاریخی در روستا، قزل قلعه و سردابه‌های زیبا است. همچین برج تاریخی سبز علی خان قراچورلو نیز در روستای درکش قرار دارد.

اما مهم‌ترین جاذبه‌ روستای درکش، جاذبه‌های طبیعی روستا است. رودخانه درکش یا زوهار، چشمه گلزار، چشمه سردار، سرچشمه آبشار کنگره زو، کوه‌های سر به فلک کشیده و پوشیده از درختان جنگلی، چشمه جنگلی ییلاق، دره کندریزو، منطقه ییلاقی کش‌گربه و نرگسلو و همچینن منطقه تیغ‌بل با پوشش جنگلی از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی روستای درکش هستند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند دهکده عجیب و مرموزی که دفن شده است!

۳ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۳ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۲ ب٫ظ

  2. ناشناس

    ۱۳ مهر ۱۴۰۰ در ۱۰:۰۲ ب٫ظ

  3. ناشناس

    ۱۳ مهر ۱۴۰۰ در ۴:۰۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

مقایسه قیمت خرید ویلا در مازندران و گیلان

دو استان گیلان و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطبوع خود، همیشه برای افراد…