کم اشتهایی را این‌گونه درمان کنید

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از دست دادن اشتها می‌تواند موقت یا بلند مدت باشد. این عارضه از طریق عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. اکثر دلایل دخیل در این وضعیت، دلایل روانی هستند. گرچه تاثیر بیماری‌های مختلف جسمی نیز بر اشتها غیر قابل انکار است.
درمان کم اشتهایی

افزایش اشتها می‌تواند یک کار پیچیده باشد. بخصوص اگر شما با غذاهایی مواجه شوید که وسوسه کننده نیستند. روش‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید و دوباره از خوردن غذاهای مختلف لذت ببرید. در این مطلب از مجله دلتا به روش‌هایی برای درمان کم اشتهایی می‌پردازیم.

غذاهای مورد علاقه خود را انتخاب کنید

قطعا خوردن غذاهایی که به آنها بیشتر علاقه دارید آسان‌تر خواهد بود. می‌توانید از غذاهایی که در کودکی دوست داشته‌اید استفاده کنید. غذاهایی را امتحان کنید که رابطه خوبی با خاطرات گذشته شما دارند. در این‌ صورت راحت‌تر می‌توانید غذا بخورید.

میان‌وعده‌ و تنقلات سالم بخورید

برای درمان کم اشتهایی، سعی کنید کاسه‌‌های کوچکی از مواد مورد علاقه خود را در سراسر خانه قرار دهید تا در طول روز به خوردن این مواد تشویق شوید. موادی که دارای قند و چربی سالمی هستند مثل موز، آجیل، ذرت بو داده و چیپس میوه را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که تنقلات نباید به جای وعده‌های اصلی مصرف شوند وگرنه اشتهایتان کور خواهد شد.

وعده‌های غذایی کم و مکرر داشته باشید

مصرف وعده‌های غذایی حجیم نمی‌تواند به افرادی که مشکل کم‌اشتهایی دارند کمکی کند. زیرا احساس سنگینی معده آزاردهنده است و با اثر معکوس، اشتها را کمتر می‌کند.

دسرهای خوشمزه درست کنید

دست به ابتکار بزنید و برای خودتان دسرهای خوش‌عطر و خوشمزه درست کنید تا اشتهایتان را تحریک کند.

همیشه صبحانه بخورید

مصرف یک صبحانه سالم و متعادل می‌تواند در درمان کم اشتهایی کمک‌کننده باشد. برخی از گزینه‌های عالی برای یک صبحانه سالم شامل نان سبوس دار، کره بادام زمینی، گرانولا، میوه‌های تازه و آب‌میوه‌های طبیعی است.

درمان بی اشتهایی

عادات غذایی‌تان را عوض کنید

از شکستن عادت‌های غذایی خود نترسید. سعی کنید غذاهایی را مصرف کنید که هوس کرده‌اید. اگر دوست دارید وعده غذایی بزرگی در صبحانه بخورید این‌کار را انجام دهید.

از خوردن غذاهایی که بوی تند دارند پرهیز کنید

خصوصا وقتی زیاد گرسنه نباشید، غذاهایی با بوی تند ممکن است اشتهای شما را بطور کلی کور کند. غذاهایی چون ماهی و میگو را با ادویه‌ها و چاشنی‌ها خوشبو کنید.

فیبر کمتری بخورید

غذاهای غنی از فیبر می‌تواند شما را سیرتر نگه دارد و از اشتهای شما بکاهد. از موادی که فیبر بالایی دارند در حد اعتدال استفاده کنید.

نکته مهم

از دست دادن اشتها ممکن است نشانه افسردگی یا استرس باشد. در این‌گونه موارد بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مواد غذایی مفید برای تقویت چشم‌ها را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چند خارشی که هرگز نباید بخارانید!

وقتی پوستتان را می‌خارانید در واقع به آن آسیب می‌زنید. با مجله دلتا همراه شوید تا با چند خ…