چگونه با مشکلاتمان مواجه شویم؟

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ما این را به خوبی می‌دانیم که خسته نشدن و دست از تلاش نکشیدن، یکی از روش‌های حل مشکلات است.
بهترین روش حل مشکل

گاهی روش حل مشکلات به این صورت است که باید چند قدم به عقب بروید و با یک دید باز، به مشکل نگاه کنید. سپس توان ذهنی خود را بکار گیرید تا آن را حل نمایید. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره بهترین روش حل مشکل صحبت خواهیم کرد.

 درک عمیق مشکل

همه ما می‌دانیم که قبل از هر اقدامی‌ برای حل هر مشکلی، نیاز داریم ابتدا آن مشکل به خوبی بفهمیم. درک عمیق مشکل، آغازی است برای حل عمیق مشکل. یکی از بهترین راه‌ها برای درک عمیق یک مشکل، این است که آن را روی کاغذ بنویسیم. نوشتن مشکل بصورت یک مسئله روی کاغذ، نیمی از حل آن مشکل است.

وقتی یک مشکلی را  روی کاغذ می‌‌آورید، احساسات درونی‌تان را از آن جدا می‌کنید. فقط خود مشکل را بدون درگیر شدن با احساسات خواهید دید.

وقتی احساسات کنار بروند، می‌توانید به موانع سر راهتان بعنوان یک‌سری اشیاء که مادیت دارند نگاه کنید.

وقتی مشکل را می‌نویسید، با نگاهی جدید‌ به کاغذ، متوجه خواهید شد که اصلا چرا این مشکل پیش آمده است. متوجه خواهید شد کجای کارتان اشتباه بوده، کجای کارتان باید درست شود و چگونه می‌توانید روند تغییرات را اعمال کنید.

چگونگی روش حل مشکلات بر روی کاغذ

چگونگی روش حل مشکلات بر روی کاغذ

در این روش، قرار است مشکل را از ذهنتان بیرون بکشید و آن‌را روی کاغذ ترسیم نمایید. اکنون قلم و کاغذ را بردارید. یک خط عمودی در وسط کاغذ بکشید تا صفحه به دو نیمه‌ چپ و راست تقسیم شود.

در قسمت چپ، مشکلات را با تمام جزئیاتی که دارند، به صورت خلاصه‌ بنویسید. کافی‌ است بیشترین سعی را بکنید و هر چه به ذهنتان می‌‌آید بنویسید. بعدا هم می‌توانید این کاغذ را ویرایش کنید. پس نگران این بخش از کار نباشید.

در قسمت راست کاغذ، هر راه حلی که به ذهن می‌‌آید، روبروی هر مشکل بنویسید. ممکن است برای یک مشکل، به جای یک راه حل، چندین راهکار به ذهنتان خطور کند، شما همه را با شماره بنویسید.

در ضمن ممکن است پس از مشورت با دیگران، راهنمایی‌های مختلفی بگیرید، آنها را نیز مد نظر قرار دهید. به هر حال قسمت راست کاغذ مربوط به نوشتن روش حل مشکلات است.

راه حل مشکلات

از خودتان بپرسید: من در قبال این مشکل چه کاری می‌توانم انجام دهم؟ هر چه که به ذهنتان می‌‌آید را روی کاغذ بیاورید. شما حتی کارهایی که فقط درصد کمی از مشکل را حل می‌کنند را هم یادداشت کنید.

تجزیه تحلیل راه حل‌ها

روش‌هایی که نوشته‌اید را از همه نظر بررسی کنید. فرض کنید راه حل شماره سه، خیلی طولانی است و مشکل شما باید در فرصت کوتاه‌تری حل شود بنابراین راه حل شماره سه، از گزینه‌های شما خارج می‌شود.

اگر نسبت به راه حل شماره‌ دو چندان مطمئن نیستید فعلا آنرا نادیده بگیرید. بروید سراغ راه حل شماره یک.

اگر دریافتید که این یکی، بهترین گزینه‌ایست که با شرایط و امکانات شما جور درمی‌‌آید، آن‌را انتخاب کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا حیات بر روی خشکی آغاز شده است را بخوانید.

 

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

انگشت‌هایی که ریاست جمهوری را به دردسر انداخت!

حتما برای شما هم پیش آمده که در استفاده از ایموجی‌های دست دچار سوءتفاهم شده باشید. در این …