روش‌های ساده برای از بین بردن میخچه

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
درمان میخچه پا در اکثر مواقع لازم نیست. شما می‌توانید درمان‌های خانگی و اقدامات خود مراقبتی را برای کمک به بهبودی، کنترل درد و جلوگیری از عود مجدد انجام دهید.
درمان میخچه

میخچه، برجستگی‌های سخت در کف پا است که در پاسخ به فشار و اصطکاک روی پوست ایجاد می‌شود. میخچه هیچ خطری ندارد اما اغلب بسیار ناخوشایند و دردناک است. برای دانستن راه‌های درمان میخچه با بخش سلامت مجله دلتا همراه باشید.

خوشبختانه روش‌های زیادی برای درمان میخچه وجود دارد. گاهی این روش‌ها بسیار ساده اما موثر هستند و به ما برای رفع این عارضه مزاحم کمک می‌کنند. برخی از این کارها را در ادامه می‌خوانید.

منبع اصطکاک را حذف کنید

از بین بردن منبع اصطکاک، مهم‌ترین و آسان‌ترین راه درمان تدریجی میخچه است. اصطکاک حاصل از کفش باعث سفت شدن پوست این ناحیه به مرور زمان می شود. پوست برای محافظت از بافت‌های نرم‌تر داخلی سفت می‌شود. افرادی که کفش نامناسب می‌پوشند ممکن است به دفعات دچار میخچه شوند.

رفع میخچه

پاک‌سازی میخچه

میخچه لایه هایی از پوست مرده است. بنابراین پاک کردن ملایم لایه‌های پوست مرده به از بین بردن میخچه کمک می کند. نخست میخچه را برای مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید، سپس لایه های پوست مرده را به کمک وسایلی چون سوهان یا سنگ‌پا از بین ببرید. دقت کنید از ساییدن بیش از حد پوست اجتناب کنید.

محصولات بدون نسخه

در داروخانه‌ها محصولات بدون نسخه‌ای موجود است که به حذف لایه‌های میخچه کمک می‌کنند. یکی از این محصولات که بسیار مورد توجه قرار گرفته سالیسیلیک اسید است. محققان دریافته‌اند استفاده از محصولات سالیسیلیک اسید منجر به حل شدن میخچه، درد کمتر و کاهش اندازه آن در مقایسه با تراشیدن ساده می شود.

پا را تمیز کنید

تمیز کردن و ماساژ مرتب پا و استفاده شبانه از کرم‌های مخصوص پا، به کاهش سلول‌های مرده پوست در ناحیه‌ای که تشکیل میخچه می دهند کمک می‌کند.

مراقبت از ناخن‌ها

کوتاه کردن ناخن‌ها مانع از فشار انگشتان به انتهای کفش و ایجاد اصطکاک می‌شود.

دوری از لوسیون‌های حاوی الکل

مرطوب سازی پا مهم است، اما استفاده از مرطوب کننده‌های حاوی الکل، باعث ایجاد خشکی بیشتر در این ناحیه می‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر میخچه دردناک و بزرگ است و به درمان‌های ساده جواب نمی‌دهد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب علت‌های شایع بی‌حسی و گزگز پاها را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

هنگام گیر کردن غذا در گلو چه کنیم؟

پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ گازدار سیاه یا هر گونه نوشیدنی گازدار دیگر به ح…