خانه دانستنی ها چرا نباید زیاد چای نوشید؟

چرا نباید زیاد چای نوشید؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برگ‌های چای به طور طبیعی حاوی کافئین است. مصرف بیش از حد کافئین که از چای و منابع دیگر سرچشمه می گیرد، ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بی‌قراری منجر شود.
مضرات چای

چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در جهان است. از محبوب‌ترین انواع چای می‌توان به چای سبز، سیاه، سفید و اولانگ اشاره کرد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مضرات چای می‌پردازیم.

مضرات چای

اگرچه مصرف چای به میزان متعادل، انتخابی بسیار سالم برای بیشتر افراد است؛ اما مصرف بیش از حد این نوشیدنی (بیش از سه تا چهار فنجان یا ۷۱۰ تا ۹۵۰ میلی لیتر) در روز می‌تواند با برخی عوارض جانبی منفی همراه باشد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم:

کاهش جذب آهن

چای حاوی ترکیباتی به نام تانن‌ها است. تانن‌ها می‌توانند با آهن موجود در برخی مواد غذایی پیوند تشکیل داده و از جذب این ماده معدنی در دستگاه گوارش جلوگیری کنند. کمبود آهن یکی از شایع‌ترین موارد کمبود مواد مغذی در جهان است و اگر دارای سطوح پایین آهن در بدن خود باشید، مصرف بیش از حد چای ممکن است این شرایط را وخیم‌تر سازد. اگر با کمبود آهن در بدن خود مواجه هستید، اما از نوشیدن چای نیز لذت می‌برید، مصرف این نوشیدنی بین وعده‌های غذایی را به عنوان یک اقدام احتیاطی در نظر بگیرید.

افزایش اضطراب و استرس

برگ‌های چای به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین که از چای سرچشمه می‌گیرد، ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بی‌قراری منجر شود. اگر فکر می‌کنید مصرف چای موجب احساس اضطراب و استرس در شما می‌شود، میزان مصرف این نوشیدنی را کاهش داده و این‌که آیا تغییری در علائم رخ می‌دهد یا خیر را بررسی کنید.

مضرات چای بر بدن

حالت تهوع

برخی ترکیبات موجود در چای ممکن است موجب حالت تهوع شود، به ویژه زمانی که به مقدار زیاد یا با معده خالی مصرف می‌شود. تانن‌های موجود در برگ‌های چای مسئول طعم تلخ و گس چای هستند. ماهیت تانن‌ها می‌تواند بافت گوارشی را نیز تحریک کند و به طور بالقوه به بروز علائمی ناخوشایند مانند حالت تهوع و معده درد منجر شود.

خواب بی‌کیفیت

از آن‌جایی که چای به طور طبیعی حاوی کافئین است، مصرف بیش از حد آن ممکن است در چرخه خواب انسان اختلال ایجاد کند. ملاتونین هورمونی است که سیگنال فرا رسیدن زمان خواب را به مغز ارسال می‌کند. برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کافئین ممکن است تولید ملاتونین را مهار کرده که به خوابی با کیفیت پایین منجر می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب صحبت کردن، کووید ۱۹ را بیشتر انتقال می‌دهد را مطالعه کنید.

 • منشا قمرهای مریخ

  منشا قمرهای مریخ مشخص شد

  ستاره شناسان در مجله Nature Astronomy نوشته‌اند که قمرهای مریخ از یک مدارگرد بزرگ آسمانی ب…
 • حقایق دیوانه کننده مریخ

  حقایق جالب در مورد مریخ

  مریخ درست همانند زمین دارای اقیانوس است، با این تفاوت که اگر همه آب‌های آن را جمع کنیم، تن…
 • عجیب ترین انسان های دنیا

  عجیب‌ترین انسان‌های دنیا را بشناسید!

  در جهان هیچ چیزی غیر قابل باور نیست و ممکن است افرادی زندگی کنند که با بقیه فرق‌های بخصوصی…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

منشا قمرهای مریخ مشخص شد

ستاره شناسان در مجله Nature Astronomy نوشته‌اند که قمرهای مریخ از یک مدارگرد بزرگ آسمانی ب…