خواص آویشن برای درمان سرماخوردگی

۱۸
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
استفاده از گیاه دارویی آویشن برای سرماخوردگی‌های فصل زمستان بسیار مفید است. در این مطلب با فواید آویشن برای سرماخوردگی بیشتر آشنا شوید.
خواص آویشن برای سرماخوردگی

استفاده از جوشانده، دمنوش و عرق آویشن در طول فصول سرد سال باعث پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی خواهد شد و در صورت سرما خوردن نیز مصرف گیاه آویشن به کاهش علائم سرماخوردگی کمک شایانی می‌کند. در ادامه با مطلب خواص آویشن برای سرماخوردگی همراه مجله دلتا باشید.

خواص آویشن

خواص آویشن برای درمان و کاهش علائم سرماخوردگی عبارتند از:

  • استفاده از دمنوش آویشن باعث رفع سرفه می‌گردد.
  • عرق آویشن خلط آور بوده و در رفع علائم سرماخوردگی‌های همراه با خلط سینه مفید است.
  • آویشن ضد التهاب دهان و گلو بوده، مصرف آن باعث کاهش سرفه‌های شدید و تحریکی می‌شود.
  • آویشن تا حد زیادی عفونت و چرک بدن و گلو را از بین می‌برد.

درمان سرماخوردگی

نحوه تاثیر آویشن برای سرماخوردگی و نسخه درمان

آویشن جز گیاهان ضد التهابی بوده و روی باکتری‌های دستگاه تنفسی موثر است. برای پیشگیری از عفونت‌های مکرر که بیشتر ناشی از خشکی دستگاه تنفسی است می توان از بخور آن استفاده کرد.

بخور آویشن: ۱۰گرم گیاه خشک آویشن را در نیم لیتر آب بجوشانید و بخور حاصل از آن را استنشاق کنید. همچنین استفاده از ۱۰تا ۱۵ قطره اسانس گیاه آویشن در یک لیتر آب و پخش بخار آن در خانه مفید است.

هنگامی که دچار سرماخوردگی و عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی می‌شوید، می‌توانید یک قاشق غذاخوری گل ختمی و یک قاشق غذاخوری آویشن را در دو لیوان آب بجوشانید تا حجم آن به یک لیوان برسد. این جوشانده را صاف کرده با دو قاشق عسل شیرین و میل کنید.

برای کاهش سرفه: ۱۰ تا ۲۰ گرم گیاه خشک را با یک لیتر آب جوش دم کنید و از آن روزی سه فنجان صبح، ظهر و شب بنوشید. درصورت تلخ بودن می‌توان با آب رقیق شده یا عسل مصرف کرد.

درمان سرفه

موارد احتیاط مصرف آویشن برای سرماخوردگی

استفاده از آویشن در بارداری با خطر سقط جنین همراه بوده و زنان باردار و کودکان زیر ۵ سال و افرادی که دارای اختلالات غده تیروئید هستند، نبایستی از آویشن برای سرماخوردگی خود استفاده کنند، این افراد می‌توانند از عسل آویشن برای درمان سرماخوردگی استفاده کنند.

به دلیل طبیعت گرم آویشن، استفاده از آن جهت درمان‌های خانگی در افراد گرم مزاج بایستی با احتیاط صورت گیرد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۳ برابر بیشتر ویتامین C به بدن خود برسانید

طبق تحقیقات گیاه جعفری ویتامین C بیشتری نسبت به پرتقال دارد. در ادامه با مجله اینترنتی دلت…