خانه نکات حقوقی نخستین اقدام برای ثبت درخواست طلاق

نخستین اقدام برای ثبت درخواست طلاق

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کسانی که متقاضی طلاق هستند در نخستین اقدام لازم است که در سامانه تصمیم طلاق، به صورت اینترنتی نوبت گیری کنند . بعد از ثبت نام در سامانه تصمیم و اتمام جلسات مشاوره، مراحل طلاق انجام می شود.
سامانه تصمیم طلاق

مراحل ثبت درخواست تصمیم طلاق

با اینکه درخواست طلاق، در مواردی تنها راه خروج از بن بست روابط زناشویی است. اما اهتمام قانون‌گذار همواره بر این بوده است تا با حفظ کانون خانواده، طلاق در غیر موارد ضروری را محدود کند. این امر، در قانون حمایت از خانواده با پیش بینی نمودن مشاوره قبل از طلاق تامین شده است.

به همین منظور، اخیرا سامانه‌ای تحت عنوان سامانه تصمیم طلاق راه اندازی شده است که بر اساس آن، متقاضیان طلاق نخست باید به واحدهای مشاوره و مددکاری پیش از طلاق ارجاع شوند تا حتی‌الامکان دعاوی طلاق منجر به سازش گردد و در غیر این صورت، پرونده طلاق نزد قاضی و در دادگاه خانواده مطرح شود. در این مقاله به توضیحات کاملی در خصوص سامانه تصمیم طلاق و مراحل ثبت درخواست تصمیم طلاق می‌پردازیم . با بخش حقوقی مجله دلتا همراه باشید.

سامانه تصمیم طلاق چیست

به استناد قانون حمایت از خانواده باید قبل از مراجعه به دادگاه، طی مراحلی ثبت درخواست طلاق الزامی شده است. این مرحله شامل ثبت تصمیم طلاق در سامانه تصمیم طلاق است.

به این منظور، متقاضیان طلاق، با مراجعه به این سامانه، به صورت اینترنتی نوبت گیری می کنند و در زمان مشخص، به مراکز تعیین شده برای مشاوره طلاق و مددکاری ارجاع می‌شوند.

اگر زوجین قبل از آنکه به مراکز مشاوره مراجعه کرده برای ثبت دادخواست طلاق مراجعه کنند باعث به تعویق افتادن زمان صدور حکم طلاق خود خواهند شد زیرا قاضی بدون طی کردن جلسات مشاوره حکم طلاق را صادر نمی‌کند.

مراحل ثبت درخواست نوبت دهی در سامانه تصمیم طلاق

متقاضیان محترم برای ثبت درخواست طلاق، ابتدا باید به سامانه ثبت درخواست طلاق مراجعه نمایند و به صورت اینترنتی، نوبت گیری کنند و در تاریخ تعیین شده، با در دست داشتن مدارک هویتی، به مرکز جامع مراقبت از خانواده مراجعه کنند.

در نهایت، پس از ۴۵ روز، واحد مشاوره یا مددکاری اعلام نظر خواهد کرد. در صورتی که نتیجه مشاوره‌های افراد، منجر به سازش میان زوج ها شود، پرونده بایگانی شده و در غیر این صورت، پرونده به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارجاع شده تا سایر مراحل طلاق انجام شود. برای نوبت دهی در سامانه تصمیم طلاق لازم است به ترتیب راهنمای زیر عمل کنید.

۱- در مرحله اول عبارت سامانه تصمیم یا آدرس zaman.behzisti.net را جستجو کرده و دقیقا وارد همین صفحه شوید.

۲- بعد از ورود به این صفحه با یک نقشه ایران مواجه می‌شوید که باید در آن شهر محل سکونت خود را انتخاب کنید.

۳- برای ثبت آنلاین نوبت در مراکز مشاوره باید ۴ مرحله را بگذرانید که اولین مرحله ثبت مشخصات اولیه زوج و زوجه است.

۴- بعد از آنکه مشخصات اولیه زوج و زوجه به ثبت رسید باید مرکز مشاوره مورد نظر انتخاب شده و گزینه ثبت درخواست فعال شود تا وارد مرحله تاریخ و ساعت مراجعه شوید.

۵- در این مرحله باید تاریخ و زمانی که برای حضور زوج و زوجه مناسب است انتخاب شده و روی گزینه تایید کلیک کنید.

۶- حالا باید اطلاعات و ساعت و زمان مشاوره را تایید تا بتوانید کد پیگیری دریافت کنید.

۷- در آخرین مرحله یک کد پیگیری همراه با تاریخ، ساعت پذیرش و آدرس مرکز مشاوره نمایش داده می‌شود که بهتر است آن را ذخیره کنید.

 • مراحل طلاق از طرف مرد

  طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

  عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…
 • تقلب و فریب در معامله

  فریب در معامله

  در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…
 • اثبات فرار از پرداخت مهریه

  فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

  بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…