خانه گزارش های ملکی افزایش ۲۰ میلیونی هزینه های مسکن مهر پردیس

افزایش ۲۰ میلیونی هزینه های مسکن مهر پردیس

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
انتقادات دلالان مسکن مهر پردیس به افزایش آورده، در حالی صورت گرفته که قیمت واحدهای آنها ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.
هزینه های مسکن مهر پردیس

اعتراض‌ها به دریافت ۲۰ درصد هزینه های مسکن مهر پردیس از سوی دلالان در حالی بالا گرفته که یک عضو هیئت مدیره عمران پردیس، دستورالعمل افزایش قیمت را مصوبه شورای مسکن استان می‌داند و می‌گوید که متقاضیان واقعی مشمول رشد هزینه‌ها نمی‌شوند.

به گزارش مجله دلتا زمانی که در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ از متقاضیان برای ثبت نام در مسکن مهر پردیس دعوت شد هزینه ساخت هر متر مربع حدود ۳۰۰ هزار تومان بود که با توجه به رشد هزینه‌ها در مرحله بعد به متری ۴۰۰ هزار تومان، سپس ۵۵۰ هزار تومان و در آخرین مرحله بر اساس برآوردها در تیرماه ۱۳۹۸ به یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید.

آورده نیز ابتدا در سال ۱۳۹۲ حدود ۲۰ میلیون تومان و وام بانکی ۲۵ میلیون تومان بود. به تدریج با افزایش هزینه‌ها، آورده به ۳۵ تا ۴۰ میلیون تومان و طبق آخرین مصوبه در سال ۱۳۹۸ وام به ۵۰ میلیون تومان رسید. اما این مبالغ کفاف تکمیل واحدها را نمی‌داد به همین دلیل دولت در قانون بودجه ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ از محل منابع دولتی برای آماده سازی و همچنین تکمیل واحدهای مسکن مهر استفاده کرد.

از سوی دیگر بر اساس قانون ساماندهی، معاونت عمرانی استانداری تهران در  اواخر تیر ماه ۱۳۹۸ اجازه دریافت ۱۰۰ درصد هزینه‌های افزایش قیمت از متقاضیان را صادر کرد. هرچند این دستورالعمل ظاهرا به دلیل مراعات حال متقاضیان حدود ۱۰ ماه مسکوت ماند اما بی‌توجهی به آن می‌توانست به نفع دلالان و سفته بازان مسکن مهر تمام شود؛ به همین دلیل شرکت عمران پرند و پردیس از خرداد سال جاری تصمیم گرفتند حدود ۲۰ درصد از هزینه‌ای که قانون به آنها اجازه داده بود را صرفا از متقاضیانی که از این پس اقدام به فروش واحدهای مسکن مهر می‌کنند، دریافت کند.

مدیرعامل عمران پردیس، اخذ هزینه های مسکن مهر پردیس را در جهت مقابله با محتکرانی دانست که دائما بر طبل گرانی در بازار مسکن پردیس می‌کوبند. بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از حدود ۱۳ روز که از ابلاغیه شرکت عمران پردیس برای افزایش حدود ۲۰ میلیون تومانی آورده دلالان سرمایه‌گذاران می‌گذرد تنها یک نفر مبلغ ۲۰ میلیون تومان افزایش آورده را پرداخت کرده است؛ در حالی که فضا سازی این افراد در فضای مجازی بسیار گسترده است؛ افرادی که عمدتا خود را پشت متقاضیان واقعی پنهان می‌کنند.

هزینه نقل و انتقال مسکن مهر

متقاضیان واقعی شامل افزایش قیمت نمی‌شوند

یک عضو شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره افزایش حدود ۲۰ میلیون تومانی آورده متقاضیان مسکن مهر گفت: هیچ یک از نفرات اولیه که در واقع گروه هدف مسکن مهر پردیس بودند شامل افزایش قیمت نمی‌شوند و کماکان از منابع دولتی برای تکمیل واحدهای این افراد استفاده می‌شود.

پیمان پیرفرشی افزود: کسانی هم که قبلا به قصد سرمایه‌گذاری اقدام به خرید کرده‌اند نیز مشمول دستورالعمل افزایش آورده نیستند. فقط به این افراد دو سه ماه فرصت داده شده تا واحد خود را تعیین تکلیف کنند و کارهای قانونی لازم را انجام دهند.

وی تاکید کرد: ما فقط ابلاغ کردیم که از این تاریخ به بعد کسانی که می‌خواهند واحد خریداری کنند ۲۰ درصد افزایش هزینه ها را متقبل شوند. این اقدام برای مقابله با دلالانی که تعداد زیادی از واحدهای پردیس را احتکار کرده‌اند، انجام شد. هرچند کماکان از ۸۰ درصد منابع دولتی برای تکمیل واحدهای این افراد نیز استفاده می‌شود.

انتقادهای دلالان مسکن مهر پردیس به افزایش آورده در حالی انجام می‌شود که قیمت واحدهای آنها ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصد افزایش یافته است؛ دلالانی که ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ واحد را در اختیار دارند.‌ گفته می‌شود، بعضی افراد ۱۰۰ و حتی ۲۰۰ واحد در پردیس خریده‌اند که از آنها به عنوان سلطان‌های مسکن پردیس نام برده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از آخرین گزارش های ملکی “سوت پایان پروژه مسکن‌ مهر” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…