حذف قیمت اینترنتی مسکن

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با ممنوعیت درج اینترنتی قیمت مسکن، گروهی از سفته بازان که مهم‌ترین ابزار خود را برای نوسان‌گیری از دست داده‌اند، شرایط را ابهام آلود عنوان می‌کنند.
حذف قیمت اینترنتی مسکن

اولین برداشت از بازار مسکن شهر تهران بعد از ۲۰ روز که از حذف قیمت اینترنتی مسکن می‌گذرد حاکی از آن است که سرعت رشد ماهانه قیمت‌های پیشنهادی در خرداد ماه حدود ۲درصد در مقایسه با اردیبهشت کاهش یافته است.

به گزارش مجله دلتا دومین مرحله از تغییرات قیمتی در بازار مسکن البته به شکل محدود در حال انجام است. بررسی های میدانی و همچنین آمارهای غیررسمی از بازار مسکن شهر تهران در ۱۲ روز ابتدای خردادماه نشان می‌دهد سرعت رشد ماهیانه قیمت حدود ۲ درصد کاهش یافته اما در سه منطقه ۱، ۷ و ۸ که جزو نقاط پرمعامله محسوب نمی‌شوند تغییرات قیمت‌های پیشنهادی محسوس بوده است؛ زیرا گروهی از مالکان نسبت به بروز رسانی قیمت‌ها در خردادماه اقدام کرده‌اند.

با وجود آنکه رشد ۱۱ درصدی ماهیانه قیمت که در اردیبهشت اتفاق افتاد کند شده، اما به دلیل انتظارات تورمی و همچنین امتناع مالکان از فروش در شرایط کنونی، حجم آگهی‌های عرضه شده به بازار مسکن به طور محسوسی کاهش یافته است. گروهی از فروشندگان تحت تاثیر برداشتن قیمت از آگهی‌های سایت‌های اینترنتی، به زعم خود شرایط کنونی را نامناسب می‌دانند و تا زمان برداشته شدن این محدودیت فروش را به حالت تعلیق در آورده‌اند.

روز ۲۱ اردیبهشت ماه، با دستور ضابط قضایی، سایت‌های اینترنتی از درج قیمت مسکن منع شدند. در این بین گروهی از سفته بازان که مهم‌ترین ابزار خود را برای نوسان‌گیری از دست داده‌اند، شرایط را ابهام‌آلود عنوان می کنند. بعضی سایت‌ها نیز به ابهام کنونی دامن می زنند. به طور مثال یکی از سایت های معروف، شرایط فعلی را به نوعی تحمیلی دانسته که به شفافیت بازار مسکن خدشه وارد کرده است.

ممنوعیت درج قیمت اینترنتی مسکن

معاون وزیر: فعلا درج قیمت ممنوع!

چند روز قبل نیز معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگویی اظهار کرد: تا رفع التهاب بازار مسکن، اجازه درج قیمت در آگهی‌های اینترنتی را نمی‌دهیم.

محمود محمودزاده گفت: مجموعه و گروه ذی‌نفع در سایت‌های اینترنتی در مقایسه با درج قیمت‌های غیرواقعی اقدام کرده‌اند و تا زمانی که بازار مسکن به آرامش نرسد اجازه درج قیمت‌ها را نخواهیم داد.

وی درباره نقش سایت‌های اینترنتی اجاره و فروش املاک در التهاب بازار مسکن تاکید کرد: عده‌ای به دنبال التهاب در بازار مسکن و جریان سازی هستند که تمام این قیمت‌ها هم کاذب است و اساسا با این قیمت‌ها معاملاتی هم صورت نمی‌گیرد. از این رو حذف قیمت از سایت‌های اینترنتی در معاملات مسکن چه در بخش اجاره و چه فروش به منظور کنترل بازار کاذب است.

از سوی دیگر آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران که توسط بانک مرکزی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ارائه شد حاکی از آن است که بازار تقریباً به طور کامل در قبضه سفته بازان و سرمایه گذاران قرار دارد. مصداق این موضوع آن است که در ارزانترین منطقه تهران فقط ۲ درصد معاملات انجام می شود و در ۷ منطقه ارزان قیمت که در کانال میانگین زیر ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع قرار دارند صرفا ۱۵ درصد معاملات صورت گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از آخرین گزارش های ملکی “سوت پایان پروژه مسکن‌ مهر” را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دسته بندی نشده

همچنین بخوانید

آموزش سوهان کشیدن ناخن در خانه

آیا سوهان کشیدن ناخن برای شما هم به یک دغدغه تبدیل شده است؟ حفظ سلامت ناخن‌ها یکی از مهم‌ت…