خانه سلامتی اشتباهات متداول در استفاده از ماسک

اشتباهات متداول در استفاده از ماسک

۲
1
یک ماسک 100 درصد قابل اعتماد نیست و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه نمی‌دارد؛ اما استفاده از ماسک در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است.
استفاده از ماسک

استفاده اشتباه از ماسک

مشخص شده است حتی افرادی که هیچ نشانه و علامتی از بیماری ندارند، ممکن است ناقل ویروس باشند و پوشیدن ماسک می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری را برای دیگران کاهش دهد. بر اساس دستورالعمل‌های جدید مقامات بهداشت و سلامت، به منظور کاهش سرعت انتشار بیماری کووید ۱۹، همه  افراد هنگام حضور در مکان‌های عمومی باید از ماسک یا دیگر پوشش‌های صورت استفاده کنند. در این مطلب مجله دلتا با اشتباهات رایج هنگام استفاده از ماسک آشنا می‌شوید.
استفاده صحیح از ماسک

انتقال آلودگی به سطوح دیگر

هنگامی که یک بار از ماسک استفاده می‌کنید، به هر چیزی آلوده می‌شود. اگر ماسک را درآورده و روی سطح دیگری قرار دهید، آن سطح نیز آلوده شده است. بهترین گزینه، استفاده از ماسک‌یک بار مصرف و دور انداختن آن به روش درست پس از استفاده است. اگر از یک ماسک پارچه‌ای یا دست‌ساز استفاده می‌کنید، بین هر بار استفاده باید آن را شسته و ضدعفونی کنید.

تماس ماسک با دست آلوده

اگر ماسک خود را حتی از سطح بیرونی آلوده کرده باشید، این امکان وجود دارد که به راحتی خود را نیز آلوده به ویروس کنید. درآوردن ماسک و پوشیدن دوباره آن با دست‌های آلوده می‌تواند باکتری یا ویروس را به سیستم تنفس انتقال دهد.

پیشگیری از کرونا

یک ماسک برای تمام روز

یک ماسک باید هر دو ساعت یک بار تعویض یا ضدعفونی شود؛ در غیر این صورت، ذرات ویروس می‌توانند روی آن انباشته شده و احتمال تنفس آن‌ها افزایش یابد.

استفاده از ماسک به روش نادرست

شاید افرادی را دیده باشید که از ماسک فقط برای پوشاندن دهان خود استفاده می‌کنند و بینی آن‌ها بدون پوشش است. در شرایطی که این می‌تواند هنگام سرفه یا عطسه تا حدودی از دیگران محافظت کند؛ اما اگر فردی مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در نزدیکی وی عطسه یا سرفه کند، از خود فرد در برابر این بیماری محافظت نخواهد کرد.

علائم کرونا

پوشیدن دیر هنگام ماسک

بدون ماسک، افراد مستعد استنشاق ذرات موجود در هوا هستند. شما باید پیش از حضور در منطقه‌ای پر خطر، به عنوان مثال پیش از خروج از خانه، ماسک خود را پوشیده باشید.

اطمینان بیش از حد به ماسک 

ممکن است فکر کنید که یک ماسک ۱۰۰ درصد قابل اعتماد است و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه می‌دارد؛ اما در واقع این گونه نیست. ماسک زدن در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است. یادتان باشد حتی در صورت پوشیدن ماسک، فاصله‌گیری اجتماعی باید رعایت شود.

کرونا

اسپری مواد شیمیایی روی ماسک

استفاده از مواد شیمیایی روی ماسک که موجب مرطوب شدن آن می‌شود، اقدامی نامناسب است. اسپری سبک برای ضدعفونی کردن ماسک و سپس قرار دادن ماسک در کیسه مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما از اسپری بیش از حد و موادی که موجب مرطوب شدن ماسک می‌شوند، پرهیز کنید.

پوشیدن ماسک مرطوب

زمانی که ماسک مرطوب می‌شود، کارایی آن برای پیشگیری از نفوذ ذرات کاهش می‌یابد و باید آن را با یک ماسک خشک و تمیز تعویض کنید. از لمس ماسک با زبان خود بپرهیزید. این کار می‌تواند موجب مرطوب شدن ماسک و افزایش میزان نفوذپذیری آن شود.

توصیه های بهداشتی برای کرونا

یکسان دانستن همه ماسک‌ها

ماسک‌های مختلف کاربردهای مختلف دارند. یک ماسک N95 اگر به درستی روی صورت قرار گیرد، می‌تواند تا ۹۵ درصد باکتری‌ها و ویروس‌ها را فیلتر کند. بر همین اساس، استفاده از این نوع ماسک برای کادر درمانی که بیشتر در معرض ویروس قرار دارند، توصیه شده است. از سوی دیگر، ماسک جراحی برای مهار قطرات تنفسی و کمک به محافظت از افرادی که اطراف شما هستند، طراحی شده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از امکان ابتلا به کرونا از طریق تنفس، “تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا” را مطالعه کنید.

 • افسردگی پس از طلاق

  افسردگی بعد از طلاق و مقابله با آن

  افسردگی و ناراحتی پس از طلاق زمانی بیشتر می‌شود که احساس ناکافی بودن کرده و فکر کنید دوست …
 • درمان -گیاهی-صرع

  درمان صرع با ۷ دمنوش گیاهی

  تغذیه نقش مهمی در کاهش حملات صرع دارد؛ علاوه بر رژیم غذایی کتوژنیک، دمنوش های گیاهی هم می‌…
 • علت ریزش ابرو

  مهم ترین علل ریزش مو ابرو

  ۱۳ علت ریزش مو ابرو زیبایی و پرپشت بودن ابروها در زیبایی چهره و جوان به نظر رسیدن تأثیر کا…
بیشتر ببینید در سلامتی

۲ دیدگاه

 1. روزبهاني

  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ در ۸:۵۲ ق٫ظ

  اطلاعات خوب بود

  پاسخ

  • صدف فرزانه

   ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ در ۴:۲۷ ب٫ظ

   خوشحالیم که براتون مفید بوده.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

افسردگی بعد از طلاق و مقابله با آن

افسردگی و ناراحتی پس از طلاق زمانی بیشتر می‌شود که احساس ناکافی بودن کرده و فکر کنید دوست …