اشتباهات متداول در استفاده از ماسک

۱۲
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یک ماسک 100 درصد قابل اعتماد نیست و شما را به طور کامل از گزند ویروس دور نگه نمی‌دارد؛ اما استفاده از ماسک در واقع به معنای کاهش خطر ابتلا به بیماری است.
اشتباهات استفاده از ماسک
مشخص شده است حتی افرادی که هیچ نشانه و علامتی از بیماری ندارند، ممکن است ناقل ویروس باشند. پوشیدن ماسک می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری را برای دیگران کاهش دهد. بر اساس دستورالعمل‌های جدید مقامات بهداشت و سلامت، به منظور کاهش سرعت انتشار بیماری کووید ۱۹، همه افراد هنگام حضور در مکان‌های عمومی باید از ماسک استفاده کنند. در این مطلب مجله دلتا با اشتباهات استفاده از ماسک آشنا می‌شوید.
استفاده صحیح از ماسک

انتقال آلودگی به سطوح دیگر

هنگامی که یک بار از ماسک استفاده می‌کنید، به هر چیزی آلوده می‌شود. اگر ماسک را درآورده و روی سطح دیگری قرار دهید، آن سطح نیز آلوده شده است. بهترین گزینه، ماسک ‌یک‌بار مصرف و دور انداختن آن به روش درست پس از استفاده است. اگر از یک ماسک پارچه‌ای یا دست‌ساز استفاده می‌کنید، بین هر بار استفاده باید آن را شسته و ضدعفونی کنید.

تماس ماسک با دست آلوده

اگر ماسک خود را حتی از سطح بیرونی آلوده کرده باشید، این امکان وجود دارد که به راحتی خود را نیز آلوده به ویروس کنید. درآوردن ماسک و پوشیدن دوباره آن با دست‌های آلوده می‌تواند باکتری یا ویروس را به سیستم تنفس انتقال دهد.

پیشگیری از کرونا

استفاده از ماسک به روش نادرست

شاید افرادی را دیده باشید که از ماسک فقط برای پوشاندن دهان خود استفاده می‌کنند و بینی آن‌ها بدون پوشش است.

در شرایطی که این می‌تواند هنگام سرفه یا عطسه تا حدودی از دیگران محافظت کند؛ اما اگر فردی مبتلا به بیماری کووید-۱۹ در نزدیکی وی عطسه یا سرفه کند، از خود فرد در برابر این بیماری محافظت نخواهد کرد.

علائم کرونا

پوشیدن دیر هنگام ماسک

بدون ماسک، افراد مستعد استنشاق ذرات موجود در هوا هستند. شما باید پیش از حضور در منطقه‌ای پر خطر، به عنوان مثال پیش از خروج از خانه، ماسک خود را پوشیده باشید.

کرونا

پوشیدن ماسک مرطوب

زمانی که ماسک مرطوب می‌شود، کارایی آن برای پیشگیری از نفوذ ذرات کاهش می‌یابد و باید آن را با یک ماسک خشک و تمیز تعویض کنید. از لمس ماسک با زبان خود بپرهیزید. این کار می‌تواند موجب مرطوب شدن و افزایش میزان نفوذپذیری آن شود.

توصیه های بهداشتی برای کرونا

یکسان دانستن همه ماسک‌ها

ماسک‌های مختلف کاربردهای مختلف دارند. یک ماسک N95 اگر به درستی روی صورت قرار گیرد، می‌تواند تا ۹۵ درصد باکتری‌ها و ویروس‌ها را فیلتر کند. بر همین اساس، استفاده از آن برای کادر درمانی که بیشتر در معرض ویروس قرار دارند، توصیه شده است. از سوی دیگر، ماسک جراحی برای مهار قطرات تنفسی و کمک به محافظت از افرادی که اطراف شما هستند، طراحی شده است.

پیشنهاد مطالعه: برای آگاهی از امکان ابتلا به کرونا از طریق تنفس، “تنفس و صحبت کردن، راه انتقال کرونا” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • خواص شلیل

  شلیل با ۷ خاصیت جادویی برای سلامتی

  این میوه ارزش غذایی بالایی دارد و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است. اگر می‌خواهی…
 • خواص مفید و مضر لیموترش

  همچنین بخوانید: فرمول ساخت معجون برای پاک‌سازی ریه چگونه از روی پوست بفهمیم بیماری کبدی دا…
 • مواد غذایی کمک کننده به خواب

  قبل از خواب بهتر است چه بخوریم؟

  خواب برای عملکرد صحیح بدن ضروری است. غذایی که قبل از خواب می‌خورید، تاثیر مستقیمی بر روی خ…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

شلیل با ۷ خاصیت جادویی برای سلامتی

این میوه ارزش غذایی بالایی دارد و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است. اگر می‌خواهی…