خانه گردشگری خانه فاموری؛ یک فنجان چای قجری!

خانه فاموری؛ یک فنجان چای قجری!

۱۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیشتر ما خیابان جمهوری را با موبایل‌ فروشی‌ها و مغازه‌های بی‌شمار لوازم خانگی می‌شناسیم اما داستان کوچه‌پس‌کوچه‌های این نقطه از تهران کمی متفاوت است.
خانه فاموری

چه در دل کوچه‌های جمهوری می‌گذرد؟ خلوت، با خانه‌هایی قدیمی که هنوز در دل یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های تهران نفس می‌کشند. بعضی‌ها کهنه‌کار و بعضی مثل خانه فاموری بازسازی شده و تازه‌نفس. خانه فاموری را با مجله دلتا بشناسید.

خانه تاریخی فاموری کجاست؟

معمولا کسانی که در روز تعطیل می‌خواهند تهرانگردی کنند، سر از خیابان جمهوری یا خیابان‌های اطرافش درمی‌آورند. اینجا محله‌ای است که در دلش خانه‌های قدیمی و ساختمان‌هایی چند ده سال وجود دارد و بیشتر ما عاشق این ساختمان‌هاییم؛ شاید به این خاطر که پل ارتباطی ما با گذشته‌اند.

خانه فاموری هم یکی از این خانه‌هاست که در سال ۱۳۸۷ توسط صاحب خانه، خانم فاموری، بازسازی شده و برای همین هم اسمش فاموری‌ است. پس امروز ماهم در مجله گردشگری دلتا به حوالی خیابان جمهوری تهران می‌رویم.

آدرس خانه فاموری کجاست؟ خیابان جمهوری، نرسیده به حافظ، بعد از خیابان رم، کوچه گشتاسب، پلاک ۶؛ درست در انتهای کوچه.

خانه تاریخی فاموری

حس‌وحال گذشته در این خانه موج می‌زند

خانه فاموری، از خانه‌های به جا مانده از دوره قاجار است که به ثبت ملی رسیده. در داخل کوچه و درست جلوی خانه میز و نیمکتی برای سیگاری‌ها گذاشته‌اند و این به آن معناست که نمی‌شود در داخل سیگار کشید. روبه‌رویمان هم فضایی داخلی‌ قرار دارد برای مواقعی که در حیاط جا نیست و داخل را به بیرون ترجیح می‌دهند. فضای داخلی مثل آن کافه‌های کوچکی است که در فیلم‌های فرانسوی دیده‌ایم. از سقف گلدان آویزان است و مبل‌های قدیمی هم حس غیرواقعی بودن را بیشتر تشدید می‌کند.

این روزها خانه تاریخی فاموری کاربری کافه-رستوران را پیدا کرده و همین کاربری هم باعث محبوبیت بیشتر اینجا شده، میزهای کوچک و بزرگی در آن وجود دارد و دل‌مان از دیدن آن عمارت زیبای دو طبقه غرق لذت می‌شود.

خانه فاموری در جمهوری

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با یکی دیگر از خانه های زیبا و تاریخی که در حال حاضر به عنوان کافه مشغول فعالیتند، “تجربه عجیب همنشینی با آندره گدار در قلب تهران!” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

موزه ای به خوشمزگی شکلات

در بعضی از کشورها هم خوراکی‌های خوشمزه و منحصربه‌فرد را در قالب یک نمایشگاه و یا حتی موزه …