خانه گزارش های ملکی قیمت مسکن تا پایان سال ۹۸

قیمت مسکن تا پایان سال ۹۸

۱۰
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بعد از افت معاملات از نیمه خرداد امسال، با شروع فصل پاییز قیمت مسکن به قیمت واقعی خود نزدیک‌تر شده است.
احتمال کاهش قیمت مسکن

با شروع پاییز و بعد از طی تابستانی با رکودی بی سابقه در بازار مسکن در ده سال گذشته، واقعی‌تر شدن قیمت‌ ها، پای فروشندگان واقعی را نیز به پای میز معامله کشانده است. این موضوع نشان می‌دهد که مالکان با در نظر گرفتن احتمال کاهش قیمت مسکن قصد ندارند بیش از این از افت قیمت‌ ها متضرر شوند.

به گزارش مجله دلتا بازار مسکن وضعیت رکودی مشابهی را پیش از این در سال‌های ۶۴ و ۶۵ تجربه کرده است، اما با این تفاوت که با بازگشت ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت‌ها، بازار معاملات مسکن در آن زمان بار دیگر رونق را تجربه کرد. این در حالی است که فعالان بخش مسکن می‌گویند اکنون امکان ندارد چنین بازگشتی اتفاق بیفتد و فقط باید در بلند مدت و در برخی از مناطق پایتخت، انتظار کاهش قیمت آن هم تا ۲۰ درصد را داشت.

کاهش قیمت مسکن

احتمال کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن

اکنون شیب نزولی قیمت‌ ها از شمال به جنوب پایتخت هم رسیده و ساکنان این مناطق با قیمت واقعی‌تری ملک خود را به فروش می‌رسانند. حال بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با استمرار این روند تا پایان سال و ثبات بازار های موازی می‌توان افت ۲۰ درصدی نرخ مسکن در بعضی از مناطق پرتقاضای تهران را پیش‌بینی کرد و امید به تعدیل قیمت در بلندمدت داشت، در غیر این ‌صورت چرخه بازار مسکن بار دیگر تکرار می‌شود.

بررسی مناطق پرتقاضای پایتخت که ۴۷ درصد معاملات در مهر ماه را داشته‎اند؛ نشان می‌دهد که مالکان برای فروش ملک خود چاره‌ای جز کاهش قیمت‌ نداشته‌اند، چنان‌ که منطقه ۷ به‌ عنوان یکی از مناطق پرتقاضا با کاهش ۴/۱۲ درصدی قیمت در صدر فهرست تخلیه حباب قیمتی قرار دارد.

هر متر مربع مسکن در منطقه ۴ معادل ۱/۲ درصد، منطقه ۵ معادل ۵/۶ درصد، منطقه ۱۰ معادل سه درصد، منطقه ۱۴ معادل ۷/۲ درصد و منطقه ۱۵معادل ۱۱ درصد در مقایسه با شهریور کاهش یافت که میانگین افت قیمت این شش منطقه پرتقاضا به ۲/۶ درصد می‌رسد.

البته چهار منطقه پرتقاضای دیگر شامل مناطق ۱، ۲، ۶ و ۸ وجود دارند که راه دیگری را در پیش گرفته‎اند؛ این مناطق که ۲۳ درصد معاملات مهر را به خود اختصاص داده‎، به‌طور میانگین افزایش ۴/۵ درصدی قیمت را تجربه کرده‎اند.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…