خانه نکات حقوقی صدور چک ضمانت و شرایط آن

صدور چک ضمانت و شرایط آن

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
منظور از چک ضمانت، چکی است که بابت تضمین انجام تعهد صادر می‌شود، بنابراین در حالتی امکان وصول دارد که متعهد در انجام معامله یا تعهدی که به عهده گرفته کوتاهی کند.
چک ضمانت

چک یکی از اسناد تجاری است که در یک برگه مخصوص نوشته می‌شود. در ابتدا چک فقط زمانی باید صادر می‌شد که صادر کننده به اندازه وجه چک در حساب خود پول داشت و به جای دریافت پول از بانک و پرداخت آن به دیگری، اقدام به صدور چک می‌کرد، اما هم اکنون چک به عنوان یکی از مهم‌ترین اسناد تجاری مورد استفاده مردم به حساب می‌آید. در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا به بررسی شرایط صدور چک ضمانت و قوانین و ضوابط مربوط به آن می‌پردازیم.

چک ضمانت چطور ارزش قانونی پیدا می‌کند؟

طبق قانون، در چک ضمانت باید مانند چک‌‌های عادی اطلاعات و مشخصات کامل درج شود. بنا به ماده ۳ قانون صدور چک، چک‌‌ها باید دارای امضا و تاریخ، بدون قلم‌ خوردگی و یکسان بودن عدد و حروف باشند، در صورت عدم وجود هر یک از این موارد، چک، فاقد ارزش قانونی بوده و معتبر نیست؛ بنابراین وصول نمی‌شود. باید در نظر داشت که صادر کننده چک نمی‌تواند علت صدور چک را قید کند و حتی در صورت قید شدن نیز بانک توجهی به این متن ندارد، بنابراین برای وصول چک‌‌های ضمانت فقط در صورتی می‌توان از بانک پول دریافت کرد که شرایط لازم را داشته باشند.

چک ضمانت

شرایط مطالبه چک ضمانت

افرادی که چک (برای خواندن نکات بیشتر مجله حقوقی دلتا را دنبال کنید.) صادر می‌کنند باید در تاریخی که در چک مقرر شده مبالغ لازم و کافی در حساب آن‌ها وجود داشته باشد. در صورتی که دارنده چک از بانک استعلام کند و حساب فرد موجودی لازم را نداشته باشد، بانک گواهی عدم پرداخت را به فرد ارائه می‌دهد و با این گواهی می‌توان علیه صادر کننده چک اقامه دعوا کرد. بنابراین اگر فردی چک را بابت ضمانت در معامله یا انجام تعهد بدهد و آن معامله صورت نگیرد یا فرد به تعهد خود عمل نکند، در این شرایط باید در دادگاه حقوقی اقامه دعوا کرد.

دادگاه محل اقامت صادر کننده چک، صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد و دعوا باید در آن‌جا مطرح شود. به طور مثال اگر محل اقامت فرد‌ صادر کننده چک شیراز است و چک در اصفهان باشد، باید در دادگاه شیراز برای اقامه دعوای چک، اقدام شود. اگر طرفین، در مکان دیگری قرارداد را منعقد کرده و یا در قرارداد خود، محل دیگری را برای انجام تعهد مشخص کرده باشند یا محل بانک صادر کننده دسته چک جایی متفاوت از محل اقامت صادر کننده چک باشد، در این صورت علاوه بر محل اقامت صادر کننده، در این سه محل هم می‌توان اقدام به طرح دعوا کرد.

برای آشنایی  با نکات حقوقی بیشتر موارد صدور چک سفید امضا را بخوانید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تعلق مهریه به زن در صورت عدم تمکین

مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود. …