خانه گزارش های ملکی حذف تسهیلات خرید از معادلات بازار مسکن

حذف تسهیلات خرید از معادلات بازار مسکن

۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
براساس آمارهای فرابورس، میزان معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در هفته گذشته به 210 هزار برگ رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن 45 درصد کاهش داشت.
تسهیلات خرید

بررسی‌ها نشان می‌دهد، میانگین قیمت خانه از اواسط سال ۹۶تاکنون ۲۰۰ درصد رشد داشته است .در این فرایند، نسبت پوشش‌ دهی قوی‌ترین تسهیلات خرید خانه ، یعنی وام مسکن یکم زوج ها ، از ۵۳ درصد در سال ۹۶به ۱۶درصد در نیمه سال‌ ۹۸ رسیده است.

به گزارش مجله پیام دلتا، آمارها نشان می دهند، میانگین قیمت یک واحد مسکونی برابر الگوی مصرف در شهر تهران در میانه سال ۹۶ معادل ۳۳۷ میلیون تومان بوده و تسهیلات ۱۶۰میلیون تومانی مسکن یکم زوج های تهرانی بیش از نیمی از این هزینه را جبران می‌کرد.

 ارزش همین واحد مسکونی در میانه امسال به مرز یک میلیارد تومان رسیده است و تسهیلات ۱۶۰میلیون تومانی زوج های تهرانی فقط ۱۶درصد از آن را پوشش می‌دهد.

در این اوضاع، افزایش سقف وام مسکن، تنها راهی است که برای ترمیم شکاف میان قدرت پوشش دهی وام و ارزش مسکن وجود دارد؛ اما با توجه به اینکه افزایش وام خرید خانه منجر به تحریک و افزایش دوباره قیمت مسکن می‌شود، در عمل این گزینه از دستور کار خارج شده است. هرچند با افزایش سقف وام مسکن، مبلغ اقساط بازپرداخت نیز بالا خواهد رفت و از دایره توان پرداخت متقاضیان وام مسکن خارج می‌شود.

سقوط  معاملات  وام مسکن

در پی گرانی خانه  و کاهش شدید متقاضیان مصرفی در این بازار، میزان معاملات و قیمت فروش اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس از ابتدای امسال با ریزشی بی‌سابقه روبه رو شده است.

تسهیلات خرید

براساس آمارهای فرابورس، میزان معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در هفته گذشته به ۲۱۰ هزار برگ رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن ۴۵ درصد کاهش داشت.

 همچنین آمارهای مربوط به معاملات این اوراق از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد جمعاً ۸میلیون و ۲۲۰هزار از این اوراق در فرابورس معامله شده که در مقایسه با پارسال ۱۴ درصد کاهش دارد.

البته مقایسه ارزش اوراق معامله شده در این دوره زمانی با دوره مشابه سال گذشته از کاهش بسیار ملموس‌تری حکایت دارد؛ زیرا علاوه بر کاهش تقاضا برای خرید اوراق گواهی تسهیلات مسکن، کاهش قیمت این اوراق نیز باعث پایین آمدن گردش مالی این بازار شده است.

طبق آمارهای رسمی، از ابتدای امسال تاکنون ۳۶۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اوراق گواهی تسهیلات مسکن در فرابورس ایران داد وستد شده که این میزان در مقایسه با ارزش ۶۳۳ میلیارد تومانی معاملات این اوراق در دوره مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افت کرده است.

در این شرایط، قیمت هر برگ از اوراق گواهی تسهیلات مسکن از ۶۵ هزار تومان در سال گذشته به محدوده ۴۵هزار تومان در سال‌ ۹۸ رسیده است، ازآنجا‌که متقاضیان باید برای دریافت هر یک میلیون تومان وام مسکن از بانک مسکن، ۲برگه از این اوراق را بخرند، هزینه دریافت یک وام ۶۰ میلیون تومانی با این اوراق ۲.۵ میلیون تومان کاهش یافته است که البته در مقابل قیمت‌های بازار مسکن رقم دندان‌گیری محسوب نمی‌شود و خریداران  خانه  را به خرید با استفاده از اوراق ترغیب نمی‌کند

منبع : اقتصادآنلاین به نقل از همشهری

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…