خانه نکات حقوقی اجاره پارکینگ آپارتمان به چه افرادی مجاز است؟

اجاره پارکینگ آپارتمان به چه افرادی مجاز است؟

۱۰
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با افزایش تعداد خودرو‌ها، تمام آپارتمان‌ها شرایط تخصیص پارکینگ آپارتمان را به واحدهای ساختمانی ندارند. پیش می‌آید مالکانی که دارای دو پارکینگ هستند یا به پارکینگ آپارتمان احتیاجی ندارند، اقدام به فروش یا اجاره دادن پارکینگ آپارتمان می‌کنند.
اجاره پارکینگ آپارتمان

امروزه با افزایش میزان ساخت و ساز مجتمع‌های مسکونی و رشد آپارتمان‌نشینی، اختلافات زیادی درباره موضوعات مرتبط با آپارتمان بین ساکنان روی می‌دهد. یکی از این اختلافات رایج موارد مربوط به انباری یا پارکینگ است. به طور مثال گاهی در یک مجتمع مسکونی برخی واحدهای دارای پارکینگ و بدون ماشین، قصد دارند که پارکینگ خود را به افراد دیگر اجاره دهند و با اختلافاتی بر سر این موضوع با دیگر واحدهای ساختمان مواجه می‎شوند. در مجله دلتا مساله اجاره یا فروش پارکینگ بررسی شده است.

انتقال پارکینگ آپارتمان

پارکینگ و انباری ساختمان از جمله توابع ساختمان است و مالکان آپارتمان‌ها، شرکای قسمت‌های مشترک ساختمان هستند. در نتیجه اجاره یا فروش پارکینگ یا انباری به غیر ساکنان مخالف مقررات است. اگرچه در این خصوص قانون تملک آپارتمان‌ها حکم خاصی ندارد اما در اسناد انتقال رسمی آپارتمان‌ها عدم واگذاری انباری و پارکینگ به غیر از شرکای ساختمان قید می شود. اما اجاره یا انتقال پارکینگ و انباری آپارتمان‌ها به هر یک از مالکان همان ساختمان بلامانع است.

اجاره پارکینگ

اجاره پارکینگ به چه افرادی مجاز است؟

با توجه به موارد یاد شده، اجاره پارکینگ آپارتمان به هر یک از مالکان همان ساختمان منع قانونی ندارد. اما واگذاری چنین قسمت‎هایی به اشخاصی غیر از مالکان سایر واحدها درست نیست و به نوعی دخالت افراد غریبه در ملک شراکتی همسایگان است و ممکن است امنیت ساختمان را به خطر اندازد.

خرید پارکینگ آپارتمان

با افزایش تعداد خودرو‌ها، تمام آپارتمان‌ها شرایط تخصیص پارکینگ آپارتمان را به واحدهای ساختمانی ندارند. پیش می‌آید مالکانی که دارای دو پارکینگ هستند یا به پارکینگ آپارتمان احتیاجی ندارند، اقدام به فروش یا اجاره دادن پارکینگ آپارتمان خود می‌کنند. باید در نظر داشت که خرید پارکینگ که در اسناد مالکیت ثبت شده توسط مالکان همان ساختمان، هیچ منافاتی با قوانین پارکینگ ساختمان ها ندارد. مالک می‌تواند این انتقال را به صورت رسمی و با اسناد مربوطه انجام دهد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قواعد پارکینگ مزاحم “پارکینگ مزاحم و شرایط حذف آن” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

حقوق زن در طلاق توافقی به چه صورت است؟

قبل از طلاق توافقی زوجین باید درمورد همه مسائل و امور مشترک زندگی، اعم از مالی و غیر مالی …