خانه سلامتی پیامدهای ناگوار چاقی در خردسالان

پیامدهای ناگوار چاقی در خردسالان

۱۲
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
چاقی و اضافه‌وزن سرمنشاء بسیاری از بیماری‌ها است. این عارضه کودکان و نوجوانان را نیز تهدید می‌کند.
چاقی در خردسالان

چاقی و اضافه‌وزن میان خردسالان عوارض جانبی فراوانی برای آن‌ها دارد. کودکان چاق در معرض خطر ابتلا به دیابت و امراض قلبی و عروقی قرار دارند. کم‌تحرکی برای این سنین بسیار مضر خواهد بود. محققان بیشترین علل چاقی در خردسالان را مصرف فست فود و تنقلات حاوی مواد قندی می‌دانند.

به گزارش مجله دلتا؛ مطالعه صورت گرفته توسط محققان انگلیسی نشان می‌دهد ۸۰ درصد کودکانی که در دوره مدرسه با مشکل چاقی یا اضافه‌وزن مواجه هستند. سبک زندگی مدرن ازجمله کم‌تحرکی و عادات غذایی نامناسب، به‌ویژه مصرف مداوم فست فودها باعث شده است که علاوه بر بزرگ‌سالان، کودکان و نوجوانان نیز با مشکل چاقی و اضافه‌وزن مواجه شوند.

عوامل تأثیرگذار در اضافه‌وزن و چاقی

 • غذای فوری
 • غذاهای چرب
 • نوشابه و نوشیدنی‌های قندی
 • کاهش مصرف میوه و سبزی‌ها
 • کم‌تحرکی

گزارش سازمان بهداشت جهانی در مورد چاقی کودکان

چاقی در خردسالان

 • تعداد کودکان چاق یا دچار اضافه‌وزن در سنین ۵-۰ سال از ۳۲ میلیون در سال ۱۹۹۰ به ۴۱ میلیون در سال ۲۰۱۶ رسیده است.
 • تعداد کودکان چاق یا دچار اضافه‌وزن در منطقه آفریقا در این بازه زمانی، از ۴ به ۹ میلیون افزایش‌یافته است.
 • بالاترین نرخ چاقی و اضافه‌وزن، در بین کودکان کشورهای درحال‌توسعه دیده می‌شود که این نرخ ۳۰ درصد بالاتر از کشورهای توسعه‌یافته است.
 • با ادامه روند کنونی، تعداد کودکان چاق تا سال ۲۰۲۵ به ۷۰ میلیون نفر خواهد رسید.

عدم کنترل وزن و اصلاح نکردن الگوی تغذیه‌ای در کودکان، می‌تواند منجر به بروز انواع مشکلات جدی سلامتی ازجمله بیماری‌های قلبی ـ عروقی، مقاومت به انسولین، اختلالات اسکلتی ـ عضلانی، سرطان و ناتوانی در بزرگ‌سالی شود.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که برای نوزادان و کودکان خردسال تغذیه با شیر مادر حداقل در ۶ ماه نخست تولد و استفاده از مکمل‌های غذایی مطمئن در کنار تغذیه با شیر مادر تا ۲ سالگی در نظر گرفته شود.

توصیه سازمان بهداشت جهانی برای دانش آموزان

 • افزایش مصرف میوه و سبزی‌ها
 • حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی روزانه و مستمر
 • مصرف متعادل چربی و قند
 • محدود کردن مصرف فست‌فود و خوراکی‌های مضر نظیر چیپس، پفک، تنقلات و نوشیدنی قندی

انگلیس و بحران بمباران تبلیغات خوراکی‌های مضر

چاقی در خردسالان

به گفته متخصصان انگلیسی، میلیون‌ها خانواده در چرخه ویرانگری گرفتارشده‌اند که می‌تواند طول عمر آن‌ها را کاهش دهد و دولت بریتانیا باید اقدام فوری در این زمینه انجام دهد.

آمارها نشان می‌دهند، از هر ۳ دانش‌آموز انگلیسی، یک کودک در زمان اتمام دوره دبستان دچار چاقی یا اضافه‌وزن است.

پروفسور نینا مودی (Neena Modi) رئیس کالج سلطنتی زایمان و سلامت کودکان تأکید کرد: ۸۰ درصد کودکان چاق، در بزرگ‌سالی نیز با این مشکل مواجه خواهند بود که می‌تواند امید به زندگی را تا ۱۰ سال و امید به داشتن زندگی سالم را نیز تا ۲۰ سال کاهش دهد. درنتیجه، این افراد مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شوند.

به گفته پزشکان، والدین چاق بیش از سایر افراد، مستعد داشتن فرزندان چاق هستند که این مسئله ناشی از عادات غلط زندگی است.

بر اساس گزارش کالج سلطنتی زایمان و سلامت کودکان (انگلیس)، یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای کاهش نرخ چاقی و اضافه‌وزن در بین کودکان و نوجوانان، محدود کردن تبلیغات خوراکی‌های ناسالم ازجمله فست‌فودها است.

گروه‌های فعال در حوزه سلامت عمومی، خواستار ممنوع‌کردن تبلیغ مواد غذایی با چربی اشباع، قند و نمک در تلویزیون پیش از ساعت ۹ شب و همچنین محدود کردن تعداد فست‌فودها در نزدیکی مدارس و مراکز تفریحی هستند.

انتقادهای زیادی به دولت انگلیس وارد است که اقدامات درزمینه مقابله با چاقی کودکان، کافی نبوده و دولت نمی‌تواند از کودکان در مقابل بمباران تبلیغات مواد غذایی و خوارکی‌های مضر محافظت کند.

دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت اواسط دی‌ماه سال جاری در نشستی خبری اظهار کرد: ۷۶ درصد بیماری‌‌ها و مرگ‌ومیر ایرانیان مربوط به بیماری‌‌های غیر واگیر است. ابتلا به بسیاری از این بیماری‌ها مانند دیابت و سرطان، به روش تغذیه بازمی‌‌گردد.

۱۴ درصد کودکان در معرض اضافه‌وزن قرار دارند که در بسیاری از استا‌ن‌ها مانند گیلان و اردبیل، این آمار به ۲۰ درصد می‌رسد.

ذائقه کودکان را به خوراکی‌‌های شیرین عادت داده‌ایم. در این میان، برنامه‌های وزارت بهداشت در راستای کم کردن نمک، شکر و چربی است که تولیدکنندگان صنایع غذایی به این موضوع اعتراض می‌کنند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

بوی بد دهان؛ علت و راه حلی برای آن!

اغلب تجربه بوی بد دهان صبحگاهی را داریم یا داشته‌ایم، با اینکه بسیاری احساس شرمندگی در مور…