خانه گزارش های ملکی سقوط قیمت مسکن در ۹ منطقه تهران

سقوط قیمت مسکن در ۹ منطقه تهران

۱۷
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گزارش‌های میدانی از سطح شهر گویای آن است که رشد قیمت به طور کامل متوقف شده و حتی از ابتدای تیرماه در برخی مناطق شاهد روند نزولی بوده‌ایم.
بازار مسکن پایتخت

بازار مسکن پایتخت در سراشیبی قیمت قرار گرفته است. مشاوران املاک این روند نزولی را تایید کرده‎اند. در پی ایجاد آرامش در بازار  ارز، روند نزولی قیمت مسکن در دست کم ۹ منطقه از تهران روی داده است. یک کارشناس مسکن می‌گوید:حباب قیمت‌ها تخلیه می‌شود و در ماه‌های محرم و صفر شاهد کسادی بازار مسکن خواهیم بود.

به گزارش مجله دلتا،  خردادماه ۹۸ بر اساس آمار رسمی؛ قیمت مسکن در سه منطقه ۱۴، ۱۵ و ۲۰ به ترتیب ۳.۶، ۲.۲ و ۰.۷ درصد نسبت به اردیبهشت ماه کاهش یافت و منطقه ۴ نیز رشد ناچیز ۰.۷ درصد ماهانه را تجربه کرد. با این حال افزایش قیمت معاملات قطعی در سایر مناطق بیش از این ارقام بود. البته معدل قیمت در کل پایتخت نشان داد که هفت درصد از شتاب رشد قیمت ملک کاسته شده و به رقم پنج درصد ماهانه رسیده است.

گزارش‌های میدانی از روند نزولی قیمت آپارتمان در بعضی مناطق حکایت می‌کند. دفاتر املاک از ایجاد نوعی کسادی در بازار ملک پس از خردادماه خبر داده‎اند. مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز گفت: طبق گزارش مشاوران املاک، قیمت پیشنهادی مالکان در مناطق یک، ۵، ۲۲، ۱۲ و ۷ بین ۸ تا ۱۸ درصد کاهش یافته است.

بازار مسکن پایتخت

کاهش شدید قیمت در همه مناطق را قبول ندارم

عباس زینعلی، کارشناس  بازار مسکن اظهار کرد: کاهش شدید قیمت در همه مناطق را قبول ندارم اما قیمت در بعضی نقاط از جمله مناطق یک، ۴ و ۵ که بیش از حد جهش یافته بود، نزولی شده است. در واقع چیزی که شاهد آن هستیم تخلیه حباب قیمت این مناطق است.

وی با بیان این‌که معمولاً عملکردهای هیجانی در بازار مسکن پایدار نمی‌ماند، گفت: ماه‌های بهمن، اسفند سال گذشته و اردیبهشت امسال شاهد ایجاد هیجان در بازار مسکن بودیم که از ماه‌های پرمعامله در سال محسوب می‌شوند. عده‌ای با توجه به قیمت تمام شده و انتظارات تورمی، به صورت معقول قیمت‌ها را بالا بردند. عده‌ای هم تلاش کردند بیشتر از میانگین بازار، قیمت‌ها را افزایش دهند که ظرفیت بازار این اجازه را نداد. با این حال، معتقدم افرادی که نرخ‌های منطقی برای املاک خود تعیین می‌کنند، هنوز هم می‌توانند به راحتی بفروشند.

زینعلی، آرامش بازار ارز را دلیل اصلی ثبات قیمت مسکن دانست و گفت: متغیرهای سیاسی و نرخ ارز تاثیری مستقیم بر بازار مسکن خواهد داشت. فکر می‌کنم در ماه‌های آینده، بازار مسکن شکل ثابتی به خود بگیرد. البته کاهش چندانی نخواهیم داشت؛ چراکه قیمت مصالح ساختمانی مقداری افزایش یافته است اما بازار، متعادل می‌شود.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: سفته‌بازان که طی یک سال گذشته اقدام به خرید می‌کردند، از بازار مسکن خارج شده‌اند و از این به بعد شاهد تقاضای خریداران مصرفی خواهیم بود.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…