خانه سلامتی قهوه علیه چاقی

قهوه علیه چاقی

۱۶
16
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان کشف کرده‌اند که نوشیدن یک فنجان قهوه می‌تواند بدن را در مبارزه با چربی قهوه‌ای تحریک و با چاقی و دیابت مقابله کند.
قهوه نوشیدن

نوشیدن قهوه نه تنها برای سلامتی مفید است؛ بلکه اخیراً کشف شده که با چاقی و انباشت چربی در بدن، مبارزه کرده و به تناسب اندام و حفظ سلامتی کمک شایانی می‌کند.

به گزارش مجله دلتا؛ بافت چربی قهوه‌ای (BFT)، یکی از دو نوع چربی در بدن انسان و سایر پستانداران است که در ابتدا فقط به نوزادان و پستاندارانی که به خواب زمستانی می‌رفتند نسبت داده می‌شد. در سال‌های اخیر کشف شد که بزرگ‎سالان نیز می‌توانند چربی قهوه‌ای داشته باشند. وظیفه اصلی آن تولید حرارت در بدن با سوختن کالری است. (برخلاف چربی سفید که در نتیجه ذخیره کالری اضافی در بدن است.)

در نتیجه افرادی که شاخص توده بدنی (BMI) پایین دارند، مقدار چربی قهوه‌ای در آن‌ها بیشتر است.

به گفته پروفسور مایکل سایموندز Michael Symonds از دانشگاه پزشکی ناتینگهام: «چربی قهوه‌ای متفاوت با سایر چربی‌های بدن عمل می‌کند و اغلب در پاسخ به سرما، با سوزاندن قند و چربی موجب گرم شدن بدن می‌شود. افزایش فعالیت آن باعث بهبود قند خون و سطح چربی در خون می‌شود و با سوزاندن کالری اضافی سبب کاهش وزن نیز می‌شود. با این حال تاکنون روش قابل قبولی برای تحریک فعالیت آن یافت نشده بود.

قهوه نوشیدن

یک تیم تحقیقاتی با مطالعاتی  روی سلول‌های بنیادین؛ تحریک‎پذیر بودن کافئین روی چربی قهوه‌ای را اثبات کرده‎اند. به بیان ساده‌تر، نوشیدن    قهوه برای سلامتی و تناسب اندام مفید است.

برای پیدا کردن منابع چربی قهوه‌ای در بدن، تیم تحقیقاتی از یک روش تصویربرداری حرارتی استفاده کردند که به آن‎ها در تشخیص بافت چربی قهوه‌ای و حرارت آزاد شده ناشی از آن کمک کرد. به گفته پروفسور سایموندز پس از نوشیدن قهوه، در حوالی گردن که بیشترین میزان بافت چربی در آن‎جا قرار دارد، افزایش فعالیت و تحریک چربی قهوه‌ای مشاهده شد. بنابراین می‎توان از قهوه به عنوان یک تحریک‌کننده چربی قهوه‌ای نام برد که می‌تواند نقش بسزایی در کاهش وزن داشته باشد.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

برای پیشگیری از درد مفاصل چه کنیم؟

برای کاهش درد مفاصل، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان علاوه بر تسکین، از بروز درد بیشتر…