مراقب یخ زدن این خوراکی‌ها باشید

۱۸
14
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فریز کردن بعضی از مواد غذایی برای طولانی شدن عمر مصرف آن‌ها کاری کاملاً اشتباه است. هر ماده غذایی را نباید منجمد کرد، زیرا به کیفیت آن آسیب می‎رساند.
فریزر کردن مواد غذایی

فریز کردن مواد غذایی، می‌تواند راهکاری خوب برای نگهداری از مواد خوراکی باشد. باید توجه داشت که سطح سلامت و میزان موادمغذی برخی موادغذایی منجمد با نمونه‌های تازه تفاوتی ندارد، ولی برخی دیگر میانه خوبی با قرار گرفتن در فریزر ندارند.

به گزارش مجله دلتا؛ در این مطلب به چند نمونه از خوراکی‌هایی که نباید یخ بزنند، اشاره می‌کنیم.

شیر

انجماد شیر مسئله‌ای ایجاد نمی‌کند، اما پس از یخ‌زدایی دیگر با یک نوشیدنی یکدست و خامه‌ای مواجه نیستید و در عوض توده‌هایی شناور در آب را مشاهده خواهید کرد. در شرایطی که همچنان می‌توانید آن را در اسموتی یا یک غذای پختنی استفاده کنید، اما شیر شما دیگر برای نوشیدن مناسب نخواهد بود.

سبزیجات برگ‌دار

انتظار نداشته باشید که برگ‌های منجمد کاهو پس از یخ‌زدایی در یک سالاد قابل استفاده باشند. سبزیجات حاوی آب فراوان هستند؛ آب موجب انبساط و انفجار دیواره سلول‌هایی می‌شود که ساختار یک برگ را حفظ می‌کنند.

زمانی که سبزیجاتی مانند کاهو و کلم را منجمد می‌کنید، برگ‌های منجمدشان پس از یخ‌زدایی به برگ‌هایی شل و آب‎دار تبدیل می‌شوند.

تخم‌مرغ

تخم مرغ

منجمد کردن تخم‌مرغ‌های پخته مشکل‎ساز نیست و می‌توانند به‌عنوان صبحانه‌ای راحت نیز استفاده شوند. اما قراردادن تخم‌مرغ خام در فریزر ایده خوبی نیست. زمانی که تخم‌مرغ خام منجمد می‌شود،  حجم آن افزایش می‎یابد که می‌تواند موجب ترک خوردن پوسته و نشت مواد به بیرون شود.

سیب‌زمینی

فریز کردن سیب‌زمینی نیز ایدۀ خوبی نیست. سیب‌زمینی خام حاوی آب قابل توجهی است. زمانی که سیب‌زمینی خام را در فریزر قرار می‌دهید، قوام آن به‌گونه‌ای غیرقابل بازگشت تغییر می‌کند.

مایونز

پس از منجمد کردن مایونر، این سس دیگر به آنچه که دوست دارید در ساندویچ خود استفاده کنید، تبدیل نخواهد شد و بافت خامه‌ای و یکدست مایونز به چیزی توده توده تبدیل می‌شود.

پنیر

شما می‌توانید  پنیر را منجمد کنید، اما کیفیت آن تغییر می‎کند، زیرا انجماد می‌تواند موجب تغییر در طعم و بافت پنیر شود.

خیار

بیش از ۹۰ درصد یک خیار از آب تشکیل شده است. بر همین اساس، زمانی که خیار را منجمد می‌کنید، آب به بلور‌های یخ تبدیل می‌شود. این شرایط می‌تواند بافت خیار را تغییر دهد.

گوجه‌فرنگی

زمانی که یک گوجه‌فرنگی منجمد یخ‌زدایی می‌شود، به‌جای بافت سفت گوجه‌فرنگی تازه با محصولی آبدار و چسبنده مواجه می‌شوید. این تغییر در بافت به‌واسطه محتوای آب گوجه فرنگی رخ می‌دهد. اما اگر قصد دارید گوجه‌فرنگی‌ها را برای مقاصد دیگر مانند استفاده در سوپ یا سس استفاده کنید، منجمد کردن آن مشکلی ایجاد نمی‎کند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص شگفت‌انگیز هل شما را شوکه می‌کند!

هل ادویه نواحی گرمسیری است که عطر و طعم دلچسبی به غذاها می‌دهد. فواید هل برای سلامتی را در…