سلامت روان

عصبانیت خود را با این روش های ساده کنترل کنید

۲۱
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وقتی از عصبانیت حرارت‌ بدن‌تان بالا می‌رود، ممکن است وسوسه شوید و اجازه دهید حرف‌هایی پر از خشم بزنید. این حرف‌ها معمولا بیشتر از این‎که تأثیرگذار باشند، صدمه می‌زنند. در این‌گونه مواقع مانند زمانی که کودک بودید، وانمود کنید لب‌های‎تان با چسب به هم چسبیده‌اند و نمی‌توانید حرف بزنید.
عصبانیت

عصبانیت احساسی طبیعی است و اگر از کنترل خارج شده و تهاجمی، انفجاری یا حتی منجر به برخوردهای فیزیکی شود، مشکل‌ساز است. کنترل عصبانیت بسیار مهم است و به شما کمک می‌کند حرفی نزنید یا کاری نکنید که بعداً باعث پشیمانی‌تان شود. در این مطلب، به روش‌‎ها و ترفندهای خاص برای کنترل عصبانیت که می‌توانید با استفاده از آن‎ها عصبانیت‌تان را قبل از اینکه کاملاً اوج بگیرد، کنترل کنید، می‎پردازیم.

روش های کنترل عصبانیت:

 • نفس عمیق بکشید

هنگام عصبانیت، نفس‌‌تان به شماره می‌افتد و هرچه خشم‌تان بیشتر شود، سرعت نفس کشیدن‌تان هم بیشتر می‌شود. این وضعیت را با تنفس آهسته و عمیق کنترل کنید. برای تنفس عمیق، هوا را از بینی وارد بدن کنید و و از دهان بیرون بفرستید.

 •  قدم بزنید

ورزش می‌تواند اعصاب را آرام کند. بنابراین هر زمان که عصبانی شدید، به پیاده‎روی بروید یا دوچرخه‎سواری کنید یا چند ضربه به توپ بزنید. این تخلیه انرژی، برای ذهن و بدن‌تان مفید است.

 •  بشمارید

تا ۱۰ بشمارید. اگر به‌شدت عصبانی هستید، شمارش را از ۱۰۰شروع کنید. در این مدت، نرخ ضربان قلب آهسته شده و خشم شما به احتمال زیاد فروکش خواهد کرد.

عصبانیت

 • ماهیچه‌های‎تان را در حالت آرامش قرار دهید

در آرام‌سازی عضلانی باید ماهیچه‌های مختلف بدن‌تان را ابتدا کمی سفت و سپس آزاد کنید. هنگام سفت و آزاد کردن عضلات، نفس عمیق و آهسته هم بکشید.

 • حرکات کششی انجام دهید

حرکات کششی گردن و شانه، مثال‌های خوبی از حرکات ملایم یوگا هستند که به شما در کنترل بدن و مهار احساسات‌تان کمک می‌کند.

 • حواس خود را پرت کنید

هنگام عصبانیت به‌سرعت وارد اتاقی آرام شوید، چشم‌های‎تان را ببندید و خود را در محیطی خوش‌منظره و آرامش‌بخش تصور کنید. در همین حال، روی جزئیات متمرکز شوید. مثلاً آبی که در این منظره روان است، چه رنگی است؟ کوه‌ها چقدر بلند هستند؟ صدای پرندگان شبیه چیست؟ این تمرین به شما کمک می‌کند که هنگام عصبانیت، خودتان را آرام کنید.

 •  موسیقی گوش کنید

هدفون بگذارید و به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش کنید تا آرام شوید. اجازه دهید موسیقی، احساس خشم‌ را از شما دور کند.

 •  سکوت کنید

وقتی از عصبانیت حرارت‌ بدن‌تان بالا می‌رود، ممکن است وسوسه شوید و اجازه دهید حرف‌هایی پر از خشم بزنید. این حرف‌ها معمولاً بیشتر از این‎که تأثیرگذار باشند، صدمه می‌زنند. در این‌گونه مواقع، مانند زمانی که کودک بودید، وانمود کنید لب‌های‎تان با چسب به هم چسبیده‌اند و نمی‌توانید حرف بزنید.

 • به خودتان فرصت دهید

به خودتان کمی فرصت دهید. دور از دیگران بنشینید. در این لحظه که ساکت هستید، می‌توانید اتفاق‌ها را بررسی کنید و در همان حال احساسات‌تان به حالت خنثی بازگردد. حتی ممکن است این لحظات کوتاهی که دور از دیگران هستید، برای‎تان آن‌قدر مفید باشد که تصمیم بگیرید، هر روز چنین فرصتی برای خود فراهم کنید.

 •  اقدام کنید

انرژی خشم‌تان را مهار کنید. کار خوبی برای کسی انجام دهید. انرژی‌ و احساسات‌تان را صرف مسائل مفید و پربار کنید.

 • موضوع و دلیل عصبانیت‌تان را یادداشت کنید

چیزی را که نمی‌توانید بگویید، شاید بتوانید بنویسید. به‌سرعت، راجع به احساس خود و این‎که چگونه می‌خواهید به آن واکنش نشان دهید را یادداشت کنید. ذهن‌تان هنگام یادداشت، آن موضوع را بررسی می‌کند و موجب آرامش‌تان می‌شود.

منبع: Health line

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چه کارکنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم و... هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ م…