خانه سلامتی علائم افسردگی چیست؟ این نشانه ها را جدی بگیرید!

افسردگی

علائم افسردگی چیست؟ این نشانه ها را جدی بگیرید!

۱۶
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
با شناخت علائم افسردگی می‌توانید از شدت آن کاسته و دوره درمان خود را سریع‌تر آغاز کنید.
علائم افسردگی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به رغم استراحت طولانی مدت باز هم احساس خستگی کنید. یا هنگامی‌که مشغله‌ی ذهنی دارید، معده، روده یا تنفس‌تان دچار مشکل شود. تمام این موارد می‌توانند از علائم افسردگی به حساب آیند. طبق یک پژوهش گسترده، مشخص شده است، افرادی که افسرده هستند بیش از چهار برابر دیگران دچار خستگی بدون علت می‌شوند و افرادی که زیاد دچار خستگی می‌شوند، تقریباً سه برابر دیگران احتمال دارد که افسرده شوند.

افسردگی در جوامع پیشرفته جزو بیماری‌های شایع و همه‌گیر محسوب می‌شود، به همین علت قصد داریم تا در مطلب امروز شما را با برخی از عوامل افسردگی و تاثیرات آن روی اندام‌های بدن آشنا کنیم.

به گزارش مجله دلتا به نقل از بهداشت نیوز، افسردگی بیماری روانی است که علاوه بر ذهن و روان، بر بدن نیز تاثیر می‌گذارد.

علائم افسردگی چیست؟

  • مشکلات خواب

مشکلات خواب می‌تواند یکی از علائم افسردگی باشد. دشواری در به خواب رفتن یا خوابیدن پیوسته در افراد افسرده شایع است.

  • درد سینه 

درد سینه می‌تواند نشانه مشکلات قلبی، ریه، معده یا مشکلات فیزیکی دیگر باشد؛ بنابراین برای رد احتمال بیماری‌های جدی مسبب درد سینه، به پزشک مراجعه کنید. اما گاهی اوقات درد سینه ممکن است از جمله علائم افسردگی باشد. افسردگی و بیماری قلبی با هم ارتباط دارند؛ به این صورت که افسردگی می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

علائم افسردگی

  • خستگی و کسالت 

اگر احساس می‌کنید به قدری خسته هستید که برای کارهای روزمره انرژی ندارید، حتی زمانی که خواب یا استراحت زیادی داشته‌اید، ممکن است دچار افسردگی شده باشید. افسردگی و خستگی می‌توانند روی هم تاثیر متقابل داشته باشند.

  • درد مفاصل و عضلات 

درد و افسردگی ارتباط نزدیکی با هم دارند. درد مزمن در زندگی احتمال افسردگی را افزایش می‌دهد. خود افسردگی نیز ممکن است درد ایجاد کند چون در هر دو وضعیت پیام‎رسان‌های شیمیایی مغز یکی هستند.

  • مشکلات گوارشی

مغز و دستگاه گوارش ارتباط زیادی با هم دارند، به همین علت بسیاری از ما هنگامی که تحت استرس یا نگرانی قرار داریم، دچار درد معده، تهوع یا به‎هم‎ریختگی دستگاه گوارش می‌شویم. همچنین افسردگی می‌تواند مشکلات گوارشی مانند سوء هاضمه، اسهال یا یبوست را به وجود آورد.

  • سردرد 

افرادی که به افسردگی مبتلا هستند، اغلب سردرد دارند. پژوهشی که در این باره انجام شد، نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی شدید، سه برابر دیگران میگرن دارند و در افرادی که میگرن دارند، احتمال افسردگی پنج برابر دیگران است.

سردرد

  • تغییرات وزن یا اشتها 

تغییرات وزن نیز ارتباط مستقیمی با اعصاب و روان انسان‌ها دارد. برخی افراد هنگام افسردگی اشتهای خود را از دست می‌دهند و برخی دیگر برعکس این افراد نمی‌توانند دست از خوردن بکشند که حاصل این افراط و تفریط می‌تواند باعث اضافه وزن یا کاهش وزن شود. بر اساس تحقیقات انجام شده این مشکل در زنان بیشتر مشاهده می‌شود.

  • کمردرد 

بیماری‌های فیزیکی نیز می‌توانند با افسردگی رابطه مستقیمی داشته باشند. افرادی که افسردگی دارند چهار برابر بیشتر از دیگران دچار کمردرد یا گردن‎درد شدید و ناتوان‎کننده می‌شوند.

ورزش کنید تا سالم بمانید

تحقیقات نشان می‌دهد که برنامه ورزشی منظم نه تنها بدن را در حالت نرمال نگه می‌دارد، بلکه موجب آزادسازی مواد شیمیایی در مغز می‌شود که احساس خوبی به شما داده و خلق‌تان را بهبود می‌بخشد.

اگرچه ورزش به تنهایی درمان افسردگی نیست، اما به کاهش آن و غلبه بر آن در بلندمدت کمک می‌کند.

درمان افسردگی

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل چاقی و افزایش وزن ناگهانی چیست؟

تغییر در سیستم متابولیسم بدن و یا استفاده از بعضی داروها، باعث بالا رفتن ناگهانی وزن انسان…