خانه سلامتی علائم دیابت نوع دو ؛ راه‌های پیشگیری از آن

علائم دیابت نوع دو ؛ راه‌های پیشگیری از آن

۸
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در این مطلب به علائم دیابت نوع دو اشاره می‌کنیم. آگاهی از این علائم، می‌تواند منجر به تشخیص زودرس و درمان آن شود.
علائم دیابت نوع دو

میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا هستند؛ البته بدون این‌که خودشان از این قضیه باخبر باشند، چون به‎طور معمول، علائم دیابت نوع دو همیشه واضح و مشخص نیست.

به گزارش مجله دلتا؛ علائم و نشانه‌های دیابت می‌تواند به تدریج و در طول سال‌ها ظاهر شوند و فرد را درگیر کنند. در این مطلب به علائم دیابت نوع دو اشاره می‌کنیم. آگاهی از این علائم، می‌تواند منجر به تشخیص زودرس و درمان آن شود.

۱- تشنگی بیش از حد و نیاز فراوان به دفع ادرار

علائم دیابت نوع دو

تشنگی بیش از حد و افزایش حجم ادرار از جمله علائم دیابت نوع دو هستند. زمانی‌که شما در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستید، میزان تشکیل گلوکز در خون شما بیش از مقدار لازم می‌شود و در نتیجه کلیه‌ها به خاطر جذب بیش از حد گلوکز مجبورند اضافه‎کاری کنند.

۲- خستگی، یکی از علائم دیابت نوع دو

یکی دیگر از علائم دیابت نوع دو احساس خستگی به صورت مداوم است. در حقیقت، میزان بالای گلوکز در خون، توانایی بدن را برای استفاده از گلوکز برای تامین انرژی مختل می‌کند. علاوه‌ بر این، از دست دادن آب بدن به دلیل ادرار مداوم و مکرر هم سبب احساس خستگی در فرد می‌شود.

۳- لاغر شدن و از دست دادن وزن

علائم دیابت نوع دو

زمانی‌که از طریق دفع ادرار گلوکز از دست می‌دهید، مقدار قابل توجهی کالری هم از بدن خارج می‎شود. در عین حال، دیابت ممکن است گلوکز موجود در مواد غذایی را در سلول‌های بدن نگه دارد و منجر به گرسنگی مداوم شود. در این صورت ابتلا به دیابت موجب می‌شود تا بدن از منابع داخلی مانند ماهیچه‌ها تغذیه کند که در کاهش وزن ناگهانی موثر است.

۴- تاری دید

علائم دیابت نوع دو

یکی دیگر از علائم دیابت نوع ۲ تاری دید و ضعف بینایی است. علت این امر همان سطح بالای گلوکز در خون است. میزان بالای گلوکز در خون، مایع میان بافتی را از بافت به سمت عدسی چشم می‌کشاند. اگر بیماری دیابت درمان و از پیشروی آن جلوگیری نشود سبب ایجاد عروق خونی جدید در شبکیه چشم، قسمت پشت چشم، شده و موجب تاری دید می‌شود.

۵- زخم‌هایی که به کندی بهبود پیدا می‌کنند

 

سطح بالای گلوکز خون می‌تواند به جریان خون ضعیف منجر شود و روند بهبود طبیعی بدن شما را مختل کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به دیابت ممکن است زخم‌هایی را به‎خصوص در ناحیه پا مشاهده کنند که به کندی خوب می‌شوند.

۶- مور مور شدن دست و پا

علائم دیابت نوع دو

وجود گلوکز بیش از حد در خون می‌تواند عملکرد اعصاب شما را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است شما احساس سوزن‎سوزن شدن یا مورمور شدن، بی‌حسی و سوزش در نواحی دست و پا داشته باشید که از جمله علائم ابتلا به بیماری دیابت نوع دو هستند.

۷- قرمزی، تورم و التهاب لثه‌ها

دیابت می‌تواند سیستم ایمنی بدن و در نتیجه توانایی شما برای مبارزه با میکروب‌ها را تضعیف کند، همین مسئله باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت در لثه‌ها و استخوان‌هایی می‌شود که دندان‌ها را در جای خود ثابت نگه می‌دارند.

منبع: مجله کوروش

 • پیشگیری از میگرن

  پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

  «میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…
 • فواید نوشیدن آب

  فواید نوشیدن آب برای بدن

  ما هر روز مقداری آب از راه تنفس، عرق کردن، ادرار و مدفوع از دست می‌دهیم. برای این که بدن ب…
 • افزایش وزن ناگهانی

  علل چاقی و افزایش وزن ناگهانی چیست؟

  تغییر در سیستم متابولیسم بدن و یا استفاده از بعضی داروها، باعث بالا رفتن ناگهانی وزن انسان…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

«میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…