خانه یادداشت روز مضرات آب گازدار ؛ مراقب معده ی خود باشید!

مضرات آب گازدار ؛ مراقب معده ی خود باشید!

۱۲
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حتماً اسم آب گازدار به گوش‎تان خورده است، اما آیا از مضرات آن آگاهی دارید؟

آب یکی از خوراکی‎های بدون کالری بوده و ارمغانی از طبیعت است. آب می‎تواند سیستم عملکرد بدن را بهبود داده و باعث شادابی و نشاط گردد. اما در این بین برخی از محصولات مانند آب‎های گازدار در بازار خودنمایی می‎کنند که تقریباً خواص مشترکی با آب ندارند.

سودا، آب گازدار یا آب کربناته، آبی است که در آن کربن دی‌اکسید، تحت فشار حل شده است. این آب اغلب توسط فروشندگان تبلیغ می‎شود و مواد ترکیب دهنده‎ی آن را منحصربه‎فرد و ویژه می‎نامند، در صورتی که این‎گونه نیست.

به گزارش مجله دلتا به نقل از بخش سلامتِ اقتصاد آنلاین ، هرقدر املاح و ترکیبات معدنی آب مانند کلسیم و منیزیم افزایش پیدا کند، از درجه اسیدی آن کم و به درجه بازی آن افزوده می‌شود. اما هیچ‎کدام از آب‎های موجود، مانند آب طبیعی مورد نیاز بدن نبوده و نمی‎تواند باعث شادابی و بهبود عملکرد آن شود.

مضرات آب گازدار

 آب طبیعی برخلاف آب‎های گازدار، ماده‎ای خنثی است و هیچ‎گونه تاثیر بد بر سلامت دهان و دندان ندارد و از طرفی مشکلات گوارشی را نیز برطرف می‎کند.

اما آب گازدار، اسیدی بوده و این یکی از مضرات آب گازدار است. دی اکسیدکربن و آب طی یک واکنش شیمیایی، اسید کربنیک تولید می‌کنند؛ نوعی اسید ضعیف که گیرنده‌های عصبی را در دهان شما تحریک ‌می‎کنند. این تحریک نوعی سوزش و گزش در دهان به وجود می‌آورد که برای بسیاری افراد تحریک‌آمیز و خوشایند است.

ولی خوب است بدانید که مصرف طولانی مدت آب‎های گازدار، علاوه بر آسیب‎های دهانی، باعث ایجاد اختلال در معده و سیستم گوارش شما می‎شود. پس بهتر است که در خوردن این نوع نوشیدنی‎ها حد اعتدال را نگه دارید.

همچنین در افرادی که دچار عفونت معده یا هیلوباکترپیلوری هستند، دریافت مکرر و زیاد آب‌های قلیایی شده، شاید به علت خنثی کردن اسید معده در کوتاه‎مدت، علائم گوارشی را تخفیف دهد، اما به علت قلیایی کردن زیاد معده، احتمال رشد افراطی باکتری‎ها را در معده افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان را بالا خواهد برد.

در خصوص دوغ‌ها و نوشابه‌های گازدار نیز همین موارد صدق می‎کند؛ بنابراین برای جلوگیری از مضرات آب گازدار بهتر است که از آن‎ها کمتر استفاده کنیم.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

«میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…