خانه سلامتی پیشگیری از دیابت و چاقی با خوردن سبزیجات

پیشگیری از دیابت و چاقی با خوردن سبزیجات

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خوردن سبزیجات و میو‌ه‌های مختلف در سلامت بدن نقش مثبتی دارند.
پیشگیری از دیابت با خوردن سبزی

مطالعات جدید نشان می دهد ماده‌ای به نام نیترات که در سبزیجات پهن برگ مانند اسفناج، کاهو و کرفس موجود است، می‌تواند به سلامت قلب کمک و در پیشگیری از دیابت و چاقی نقش موثری ایفا کند. البته خواص سبزیجات پهن‎برگ‌ محدود به همین موارد نمی‌شود و تاثیرات مثبت بسیاری دارد که در این مطلب فقط به چند مورد آن می‌پردازیم.

پیشگیری از دیابت با خوردن سبزی

به گزارش مجله دلتا به نقل از مهر، محققان دانشگاه کمبریج به این نتیجه رسیده‌اند که خوردن سبزیجات سبز غنی از نیترات، خطر تولید هورمون اریتروپویتین که از کبد و کلیه‌ها ترشح می‌شود را کاهش می‌دهد.

این هورمون تعداد گلبول‌های قرمز خون را در بدن تنظیم می‌کند. هنگامی که بدن مبتلا به بیماری قلبی عضلانی می‌گردد، دچار کمبود اکسیژن می‌شود. اریتروپویتین با افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون، این کمبود اکسیژن را جبران می‌کند.  با این‌حال، بالا رفتن تعداد گلبول‌های قرمز خون، باعث غلیظ شدن خون می‌شود. در چنین شرایطی اعضای بدن و بافت‌ها ممکن است دچار کمبود شدید اکسیژن شوند و به‌دلیل اینکه خون بسیار غلیظ شده و از مویرگ‌ها به آسانی رد نمی‌شود، اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند.

خوردن سبزیجات فقط برای پیشگیری از دیابت مفید نیستند؛ براساس یافته‌های موجود، مصرف سبزیجات غنی از نیترات می‌تواند خون را رقیق کرده و تعداد گلبول‌های قرمز خون تولید شده را کاهش دهند که تأثیری بسیار مهم روی سلامت دارد. مصرف این سبزیجات می‌تواند از ایجاد لخته‌خون در رگ‌ها، سکته یا حملات قلبی جلوگیری کند.

نیترات همچنین می‌تواند با تبدیل کردن چربی‌های “بد” به چربی‌های “خوب” از دیابت و چاقی جلوگیری کند. در این فرایند، سلول‌های سفید دارای چربی بد، به سلول‌هایی که چربی خوب دارند تبدیل می‌شوند.

برای دیدن مطالب بیشتر درباره‌ سلامتی از  مجله دلتا دیدن کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

غذاهای سرشار از آهن را بشناسید!

آهن، یک ماده‌ی معدنی مهم است که باید به طور مرتب مصرف شود، زیرا بدن نمی‌تواند آن را بسازد.…