خنده بر هر درد بی درمان دواست

۳
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خنده نقش مهمی در تنظیم تعاملات اجتماعی بشر دارد و برقراری ارتباطات بین گروههای مختلف را آسان‎تر می‎کند. در واقع قبل از اینکه کلام و کلمات بتوانند دو نفر را برای تعامل اجتماعی و عاطفی آماده کنند، لبخند و چهره بشاش آنهاست که احساس خوبی ایجاد کرده و زمینه گفتگوی سازنده را فراهم خواهد کرد.
خنده

حتما شما هم شنیده اید که «خنده بر هر درد بی درمان دواست.» این جمله کاملا درست است و در حقیقت مطالعات علمی تاثیر واقعی خنده بر سلامت جسمی، هیجانی و اجتماعی را تایید می‎کنند. با اینکه مشغله‎های زندگی روزمره شاید به نظر بعضی افراد مجالی برای شاد بودن و خندیدن باقی نمی‎گذارد، اما اگر بدانیم خنده تا چه اندازه وضعیت سلامت جسم و روح را بهبود می‎بخشد، حتما چند دقیقه شاد بودن را در برنامه های زندگی می‎گنجانیم تا انتظار در مراجعه به پزشک و تحمل بیماری را کاهش دهیم.

ارتباط خنده و سلامت سیستم قلبی:

خنده باعث باز شدن بافت تشکیل دهنده غشای داخلی عروق و در نتیجه افزایش جریان خون خواهد شد. همچنین احتمال لخته شدن خون و پرفشاری خون را کاهش داده و باعث بهبود جریان خون و اکسیژن به قلب می‎شود. شاید به نظر عجیب بیاید، اما خنده مانند دیگر ورزش های هوازی تاثیر فوق العاده ای بر سلامت قلب دارد. زیرا در واقع یک دقیقه خنده، می تواند معادل ۱۰دقیقه قایقرانی یا دویدن، به عملکرد مطلوب سیستم قلبی کمک کند.

خنده

تقویت سیستم ایمنی بدن:

سیستم ایمنی نقش کلیدی در حفظ سلامت و مقابله با عوامل بیماری‎زا دارد. در زمان خندیدن، این سیستم به سرعت تقویت می شود. همچنین، ثابت شده سلول های خاص محافظت در برابر عوامل جدی بیماری‎ها، ترمیم و احیا می‎شوند. افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن، موجب مقاومت بهتر در برابر سرطان، افسردگی، بیماری‎های قلبی-عروقی، میگرن و بی خوابی می‎شود. اگر کنار شادی و خنده در شیوه زندگی، به برنامه غذایی درست و تحرک کافی نیز توجه شود، می‎توان همه شانس ها برای زندگی همراه با سلامت را در اختیار داشت.

تاثیر مثبت در روابط اجتماعی:

خنده نقش مهمی در تنظیم تعاملات اجتماعی بشر دارد و برقراری ارتباطات بین گروههای مختلف را آسان‎تر می‎کند. در واقع قبل از اینکه کلام و کلمات بتوانند دو نفر را برای تعامل اجتماعی و عاطفی آماده کنند، لبخند و چهره بشاش آنهاست که احساس خوبی ایجاد کرده و زمینه گفتگوی سازنده را فراهم خواهد کرد.

خنده

تاثیر خنده بر تسکین درد:

خنده باعث تولید اندروفین در بدن می‎شود که این هورمون ها به عنوان مُسکن طبیعی، درد را در زمان کوتاهی تسکین می‎دهند. طی تحقیقات علمی مشخص شده است که تاثیر تمرینات خنده بر بعضی بیماران مبتلا به روماتیسم که از درد شدیدی رنج می‎برند، بیشتر از داروهای مُسکن است.

585 خنده بر هر درد بی درمان دواست

کاهش استرس:

خنده، تمرین آسان و موثری برای کاهش محرک‎های زمینه ساز استرس فیزیکی، روانی و هیجانی است. هنگام خندیدن استرس کاهش یافته و تعادل هورمون‎های هیجانی در مدت بسیار کوتاهی ایجاد می‎شود. پژوهشگران بر این باورند که گنجاندن شادی و خنده به عنوان یک اصل زندگی در روزمرگی‎ها می‎تواند منجر به افزایش طول عمر شود و توانایی بدن برای مقابله با بیماری های مرتبط با استرس را کاهش دهد.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامت روان ازصفحه خانه سلامت  مجله دلتا بازدید کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این آجیل برای درمان فشارخون معجزه می‌کند!

محققان منطقه اسکاندیناوی دریافتند که خوردن آجیل می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد. آیا آج…