چغاخور “خورشید چمنزار” ایران

۴
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تالاب چغاخور جایی است که زیبایی‎های آن فقط مخصوص یک فصل نبوده و تفریح‎گاهی چهارفصل است.
تالاب چغاخور

بر فلات بلندی در دامنه کوه زاگرس، در دل دشتی سرسبز و وسیع، تالابی زیبا نشسته است به نام چغاخور. با آب‎وهوایی به شدت فرح‎بخش و مناظری به شدت چشم‎نواز. به هر سو از تالاب چغاخور و دیدنی‎های اطراف آن نگاه کنیم، گویی تابلویی نقاشی شده، با رنگ‎هایی گرم و دل‎انگیز را می‎بینیم. “چغاخور” نامی آمیخته از دو کلمه پارسی و ترکی‎است؛ “خور” در پارسی به معنی خورشید و آفتاب آورده شده و چغا به ترکی یعنی تپه و مرغزار، در نتیجه چغاخور یعنی “مرغزار خورشید”.

تالاب چغاخور

 

باغ و تفریحگاه خان‎های بختیاری

از آن‎جا که دهستان چغاخور و تالاب درون آن یکی از بخش‎های زیبا و خوش آب‎وهوای شهرکرد است، از دیرباز خان‎ها و ایلخان‎های بختیاری از این مکان به‎عنوان ییلاق خود استفاده می‎کردند. تا جایی که در زمان حکومت زندیه باغی سه هکتاری احداث شد با درختان تنومند گردو، چنارهای سربه‎فلک کشیده؛ چشمه‌های پرآب، چمنزارها و جویبارهای خروشان.

تالاب چغاخور

امروزه این مکان به علت نزدیکی به تالاب چغاخور و وجود سکوهای نشیمن و مناطقی مسطح برای چادر‎زنی، میزبان توریست‎های بی‎شماری‎است.

شیر سنگی نماد پهلوانان

تعدادی از توریست‎هایی که برای دیدنی‎های مناطق گردشگری می‎روند، علاقه‎مند به دیدن مکان‎های تاریخی‎ نیز هستند. خوب است بدانیم مجسمه‎هایی از شیرهای سنگی در روستای سیف‌آباد و خانی‌آباد وجود دارند، که یکی از جاذبه‌های گردشگری نزدیک تالاب چغاخور محسوب می‎شوند. شیرهای سنگی به عنوان نماد پهلوانان و بزرگان ایل بختیاری، روی قبر آن‎ها نصب می‎شدند و اطلاعاتی از متوفی، روی شیر حک می‎شد تا یادآور پهلوانی‎ها، جنگ‎ها و تاریخِ زندگی پرحادثه آن پهلوان باشد.

تالاب چغاخور

فقط عکاسی نکنید

جایی که برای تماشا آمده‎اید، تالاب چغاخور، فقط مکانی برای طبیعت‎گردی نیست، که تنها تفریح شما عکس گرفتن از مناظر باشد، بلکه می‎توانید خود را به دیگر سرگرمی‎ها نیز مهمان کنید.

تالاب چغاخور

ماهیگیری

در تالاب چغاخور ماهی‎های متنوع بسیار زیادند، از سویی ماهیگیری نیز آزاد بوده و شما به راحتی می‎توانید ساعاتی را به این تفریح بپردازید. البته لطفاً از صیدماهی  بیش از نیازتان بپرهیزید.

تالاب چغاخور

قایق‎رانی

در بهار و تابستان، فصلی که گردشگران بی‎شماری به منطقه سرازیر می‎شوند، یکی از تفریحات آنان قایق‎رانی در تالاب چغاخور خواهد بود.

کوهنوردی

برای علاقه‎مندان به کوهنوردی، کلار، قله‎ای با ارتفاع ۳۸۳۰ متر است که معمولاً در زمستان‎ها از برف سفیدپوشِ می‎شود. شما می‎توانید قبل از سفر خود  تجهیزات کوهنوردی را نیز همراه داشته و به دیدن این قله و مناطق زیبای اطراف آن بروید.

تالاب چغاخور

دوچرخه‎سواری

امکان دوچرخه‎سواری در اطراف این تالاب، به دلیل آسفالت بودن مسیر و راحتیِ راه، به خوبی فراهم شده و شما می‎توانید همراه تورهای دوچرخه‎سواری‎ که مسیرشان به تالاب چغاخور منتهی می‎شود رکاب بزنید.

کمپینگ

چادر زدن و پیک‎نیک یکی از زیبایی‎های گردشگری‎است، که در اطراف تالاب می‎توانید از آن بهره برده و روز خوشی را سپری کنید.

تالاب چغاخور

قدم زدن در دشت شقایق

یکی از مزایای گردش در اطراف تالاب چغاخور، زیبایی‎های دوچندانِ دشتِ پوشیده از شقایق است. می‎توانید در این دشت قدم زده و از زیبایی‎های چشم‎نواز طبیعت لذت ببرید.

تالاب چغاخور

همچنین برای خواندن مطالب بیشتر به مجله دلتا و بخش گردشگری سر بزنید. امیدواریم ساعات خوشی را سپری کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

تمام خوش‌گذرانی‌ها را در چالیدره طرقبه تجربه کنید

در این مطلب سعی می‌کنیم کلیه تفریحات و خدمات چالیدره مشهد را در اختیارتان قرار دهیم تا بتو…