خانه سلامتی هپاتیت و انواع آن

هپاتیت و انواع آن

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هپاتیت انواع مختلفی دارد که برخی از آن‌ها خوشبختانه در ایران ریشه‌کن شده‌است.
هپاتیت

هپاتیت به معنای التهاب و ورم کبد است که به آن یرقان نیز می‌‌گویند.

به گزارش مجله دلتا برگرفته از تبیان؛ عوامل متعددی ممکن است موجب التهاب کبد شوند، اما ویروس‌ها شایع‌ترین عامل این بیماری هستند.

تا کنون شش نوع ویروس عامل بروز هپاتیت شناسایی شده‌ است که نوع «B» و «C» از شایع‌ترین آن‎ها هستند.

هپاتیت ویروسی از طریق خوراکی و همچنین تماس با فرد آلوده منتقل می‎شود. هپاتیتی که از راه خوراکی منتقل می‌شود نوع «A» و «E» است. خوشبختانه نوع «E» در کشور ریشه‌کن شده است.

واکسن هپاتیت

هپاتیت «B» درمان قطعی ندارد، اما واکسن موثری دارد که آن‌‌را کنترل می‌کند. توصیه می‌شود واکسن نوع «B» را با مشورت پزشک دریافت کنید.

طی ۲۰ سال اخیر شیوع هپاتیت «B» در ایران به شدت کاهش یافته است . ویروس آن معمولاً از طریق مادر به نوزاد منتقل می‎شود.
هپاتیت «C» در گذشته در ایران بیشتر از طریق خون و تزریق آن منتقل می‌‌شد که از سال ٧۵ با آزمایش روی خون‌های اهدایی، خطر انتقال از این راه کاهش یافته است. افراد معتاد، حتی آنهایی که سابقه یک‌بار تزریق غیرایمن دارند در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

هپاتیت «C» از طریق تماس با فرد آلوده، آشپزی‌کردن و در یک مکان غذا خوردن، معاشرت‌های معمول در محل کار و منزل، در آغوش‌گرفتن مبتلایان، از راه هوا یا شناکردن در یک استخر منتقل نمی‌شود.

توصیه می‌شود خانواده‌هایی که فرد مبتلا به هپاتیت «B» دارند، همچنین آرایشگرها، شاغلان حرفه پزشکی، افرادی که در امور بازیافت زباله و پسماند شهری فعالیت می‌کنند، آتش‌نشان‌ها و نیروهای پلیس حتماً واکسن هپاتیت «B» را تزریق کنند.

این واکسن در دوره‌های شش‌ماهه و یک‌ماهه تزریق می‌شود. البته واکسن یک‌ماهه مهم‌تر است و واکسن شش‌ماهه برای یادآوری است. تزریق سه دوره واکسن بسیار مؤثر است. افرادی که شرایط یاد شده را ندارند و یک‌بار واکسن زده‌اند، لازم نیست تزریق واکسن را تکرار کنند.

برای دیدن مطالب بیشتر درباره‌ سلامتی از مجله دلتا  دیدن کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل چاقی و افزایش وزن ناگهانی چیست؟

تغییر در سیستم متابولیسم بدن و یا استفاده از بعضی داروها، باعث بالا رفتن ناگهانی وزن انسان…