خانه نکات حقوقی هدایای نامزدی را طبق قانون باید برگردانید

هدایای نامزدی را طبق قانون باید برگردانید

۲
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دوران نامزدی دوره‎ای است که مراسم خواستگاری انجام شده، ولی هنوز منجر به وقوع عقد نکاح نشده است. باید توجه کرد از لحاظ قانونی این دوران که هنوز زوجیت تشکیل نشده است با دوران عقد، یعنی حد فاصل وقوع عقد نکاح و شروع زندگی مشترک را نباید با هم اشتباه گرفت. قانون نیز فقط در مورد هدایای این دوران تعیین تکلیف کرده است.
هدایای نامزدی

با توافقات اولیه  خانواده های دختر و پسر با یکدیگر، دوران نامزدی شروع می‎شود. این دوران در ایران، دوره شناخت رفتارها و عادات و آماده شدن برای ورود به زندگی مشترک زوج های جوان و شروع آن برای یک عمر زندگی در کنار هم است. در این دوره، طبق رسوم از طرف خانواده‎ها، به دختر و پسر  هدایایی از قبیل طلا ، جواهر و ماشین و … داده می‎شود.  اگر به هر دلیل بین این زوج اختلافی پیش آید و از ازدواج با هم منصرف شوند ؛ تکلیف هدایای نامزدی چه خواهد شد؟ در این نوشته به پاسخ این موضوع طبق قانون می‎پردازیم.

هدایای نامزدی

دوران نامزدی و عقد متفاوت است

دوران نامزدی دوره‎ای است که مراسم خواستگاری انجام شده، ولی هنوز منجر به عقد نکاح نشده است. باید توجه کرد از لحاظ قانونی این دوران که هنوز زوجیت تشکیل نشده است با دوران عقد، یعنی حد فاصل وقوع عقد نکاح و شروع زندگی مشترک را نباید با هم اشتباه گرفت. قانون نیز فقط در مورد هدایای این دوران تعیین تکلیف کرده است.

استرداد هدایای نامزدی:

واضح است آنچه بین نامزدها رد و بدل می‎شود، مشروط به ازدواج آن‎ها بوده و اگر چنین قراری وجود نداشته باشد؛ دلیلی برای تعلق هدایای نامزدی نیز وجود نخواهد داشت.

مطابق با ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی: هریک از نامزدها در صورت به‎هم خوردن وصلت مورد نظر ، هدایایی را که خود یا والدین ( پدر و مادر) او برای این وصلت به طرف دیگر اهدا کرده است می تواند مطالبه کند.اگرعین هدایا موجود نباشد، مستحق گرفتن قیمت هدایایی خواهد بود که به طور معمول نگه داشته می‎شود، مگر این‎که آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.

هدایای نامزدی

با توجه به متن قانون، این هدایا در تمام موارد قابل مطالبه نیست؛ بلکه فقط تحت شرایط زیر اهدا کننده هدیه حق مطالبه خواهد داشت:

  1. این هدایا به منظور وصلت طرفین و نه به انگیزه دیگری تقدیم شده باشد.
  2. وصلت به‎هم خورده باشد و دیگر بنا نباشد که ازدواجی بین نامزدها صورت گیرد.
  3. به هم خوردن وصلت، به دلیل فوت یکی از طرفین نباشد.
  4. چنانچه عین هدایا موجود است، قابل مطالبه و استرداد است. اما چنانچه عین هدایا موجود نیست، صرفاً قیمت هدایایی قابل مطالبه است که به‎طور معمول نگه داشته می‎شود. به این معنی که مصرف‎شدنی نیست. به طور مثال، عطر و دسته‎گل و … مصرف‎شدنی هستند، بنابراین قابل مطالبه نیستند.
  5. قیمت هدایای نگه داشتنی که تلف شده‎اند، در صورتی قابل مطالبه است که در اثر تقصیر هدیه‎گیرنده تلف شده باشد.

شایان ذکر است ، در مورد عکس‎های دوران نامزدی، می‎توان آن‎ها را درصورت باقی ماندن عکس‎ها مطالبه کرد. در مورد خسارت چنانچه عکس‎ها در عرف ارزش مالی داشته و با تقصیر دریافت‎کننده تلف شده باشد، قابل مطالبه است.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فریب در ازدواج چه عواقبی دارد؟

فریب در ازدواج یا تدلیس زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از زوجین قبل از انعقاد عقد طرف خود را ب…