عجایب اقیانوس: یک ماهی مرکب با دو زاویه دید

۷
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در محیط پیرامون ما موجودات زنده بی‌شماری وجود دارند که به نحوی راه بقا را یافته‌اند. یکی از انواع این موجودات ماهی مرکب کاکایی است.
عجایب اقیانوس

عجایب اقیانوس بی‌شمارند: دنیایی سرشار از رمز و راز دور از چشمان ما. جهانی دیگر  که انواع موجودات در ابعاد و شکل‌های مختلف کنار هم زندگی کرده یا برای بقا با هم مبارزه می‌کنند. با کشفی جدید از این عجایب اقیانوس همراه ما در مجله اینترنتی دلتا باشید.

عجایب اقیانوس

کشف شده در اعماق: ماهی مرکبی که در یک زمان هر دو طرف را می‌بیند

منطقه گرگ‌و‌میش در اقیانوس‌ها جایی است سرشار از ماهی‌ها و جانوران ناشناخته که آموخته‌اند خود را با هر دو جهان بالا و پایین خود در نورهای مختلف هماهنگ کنند. ماهی مرکب کاکایی یکی از این جانورانی است که در منطقه گرگ‌و‌میش اقیانوس زندگی می‌کند.

این جانور بین دو جهان شناور است و برای زندگی در هر دو جهان مطابق شده است. این ماهی مرکب با چالشی عجیب روبه‌روست.

این ماهی‌ صدها متر زیر آب و در بین دو جهان و در دل عجایب اقیانوس زندگی می‌کند. در بالای آن‌ها سطح اقیانوس قرار دارد، سطحی آبی‌رنگ که نور خورشید در آن فیلتر می‌شود. پایین آن‌ها دریای عمیق، بی آفتاب و سیاه است. آن‌ها باید به کدام سمت نگاه کنند؟

چشمان ناهماهنگ آن‌ها این مشکل را حل می‌کند، چشمان این موجودات این امکان را به آن‌ها می‌دهد که در آن واحد به هر دو جهان خیره شوند.

عجایب اقیانوس

مکانیزم چشم‌های ماهی مرکب کاکایی

ماهی مرکب کاکایی با دو چشم یکسان به دنیا می‌آید، اما کره چشم چپ بسیار سریع‌تر رشد می‌کند و در نهایت یک لوله بلند، اغلب با عدسی زرد روشن، تشکیل می‌شود.

این چشم عظیم و بسیار حساس به سمت بالا خیره می‌شود و به‌دنبال غذا یا دشمنانی است که از بالای سرش عبور می‌کند. رنگ زرد نور پس‌زمینه را فیلتر می‌کند و استتار حیواناتی را که سعی می‌کنند با آبی اطراف خود همرنگ شوند، شناسایی می‌کند.

در همین‌حال، کره چشم راست کمتر از نصف قطر چشم چپ است. ماهی مرکب کاکایی آن را به سمت پایین می‌چرخاند و به‌دنبال حیوانات درخشان آب‌های تاریک پایین پای خود می‌گردد.

جان آبلت، متصدی ارشد نرم‌تنان در موزه تاریخ طبیعی لندن، می‌گوید: ماهی مرکب کاکایی نمونه‌ای دوست‌داشتنی از عجایب اقیانوس است که نحوه تطبیق‌پذیری و سکونت در دو محیط بسیار متفاوت را به ما می‌آموزد.

پیشنهاد مطالعه: عکس‌های جالب از حیوانات را در مطلب وقتی حیوانات مقابل دوربین ژست می‌گیرند ببینید.

۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۰:۰۱ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۰:۰۱ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۰:۳۱ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۰۱ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۱:۰۱ ب٫ظ

  خانم مونارستمیان ممنون ازگردآوری مطالب ،عالی هستین🙏👌

  پاسخ

  • مونا رستمیان

   ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۳۴ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما

   پاسخ

 6. ناشناس

  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۶:۰۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…