هر آنچه که در مورد حقوق بازنشستگی نمی‌دانید

۸
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ماه‌های آخر سال معمولا زمانی است که بسیاری از کارمندان و بازنشستگان دوست دارند تا درباره درصد افزایش حقوق بدانند تا بتوانند برای سال آینده برنامه ریزی مالی انجام دهند.
دانستنی های حقوق بازنشستگی

دانستنی های حقوق بازنشستگی را همه افراد باید بدانند. در بحث حقوق و دستمزد بازنشستگان، افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی تا قبل از پایان سال مشخص خواهد شد. اما طبق تصویب مجلس حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی در سال ۱۴۰۱ با ده درصد افزایش مواجه خواهد شد و رقم آن متناسب با سنوات خدمت قابل‌قبول، نباید از ۵ میلیون تومان کمتر باشد. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

دانستنی های حقوق بازنشستگی

در این مطلب به دانستنی های حقوق بازنشستگی می‌پردازیم.

نرخ افزایش حقوق بازنشستگان و تغییر سن بازنشستگی یکی از دانستنی های حقوق بازنشستگی

بر اساس مصوبه مجلس حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی در سال ۱۴۰۱، ۵ میلیون تومان تعیین شد که میزان افزایش آن ده درصد خواهد بود. طبق مصوبه مجلس، حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از پنجاه میلیون ریال کمتر باشد.

افزایش حقوق شامل چه کسانی می‌شود؟

طبق تصویب مجلس افزایش حقوق شامل افراد شاغل در سازمان‌های زیر می‌شود:

  • دستگاه‌های اجرایی
  • نیروهای مسلح
  • وزارت اطلاعات
  • سازمان انرژی اتمی
  • کارکنان کشوری و لشگری
  • اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها
  • مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی
  • قضات

همچنین برای کارکنان رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین (مشخص)، والدین شهداء و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صدق می‌کند.

افزایش حقوق شامل چه کسانی می‌شود؟

معافیت مالیاتی در حقوق سال ۱۴۰۱ یکی از دانستنی های حقوق بازنشستگی

بر اساس گزارش‌ها، سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال آینده، ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد. به این ترتیب، نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و همچنین سایر پرداختی‌ها و کارانه به استثنای عیدی پایان سال از مبلغ ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تومان متغیر است.

آیا سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد؟

اما در لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت، موضوعی دال بر افزایش سن بازنشستگی مطرح شده است که میزان آن دو سال است و محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت خواهد بود.

در بند “د” تبصره ۲۰ لایحه که موضوع آن منابع انسانی دولت آمده است:

به‌منظور پایدارسازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی پرداخته شده است، که بر مبنای آن سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن  و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

آیا سن بازنشستگی در سال ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد؟

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب سهم‌الارث خود را به آسانی تقسیم کنید را حتما بخوانید.
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…