زن ناشزه چگونه می‌تواند مهریه خود را بگیرد؟

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زن ناشزه زنی است که وظایف شرعی و قانونی خود را بدون دلیل موجه نسبت به همسر ایفا نمی‌کند و مصداق بارز آن نداشتن تمکین عام یا خاص نسبت به شوهر است.
مهریه زن ناشزه

مهریه زن ناشزه یکی از نکاتی است که در قانون به آن اشاره شده است. بر اساس قانون مدنی به محض اینکه عقد نکاح به درستی واقع شد، زن مالک  مهریه می‌شود و مرد متعهد است که هر زمان همسرش مهریه را خواست آن را به وی بپردازد. اما نکته اینجاست که آیا مهریه به زن ناشزه هم تعلق می‌گیرد؟ بر اساس قانون مدنی  نشوز صفتی است برای زنان که از تمکین در برابر همسر خودداری می‌کنند. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

زن ناشزه کیست؟

یکی از تکالیفی که به موجب عقد نکاح بر عهده زن قرار می‌گیرد، تمکین از شوهر است. تمکین یعنی اطاعت کردن از شوهر. تمکین از شوهر در معنای عام و خاص به کار می‌رود. تمکین عام یعنی اطاعت از شوهر در مسائل کلی زندگی مشترک؛ مثل سکونت در منزلی که شوهر انتخاب کرده و تمکین خاص هم ناظر بر روابط زناشویی زوجین است. حال درصورتی‌که زن از شوهر خود تمکین نکند، مرتکب نشوز شده است. نشوز زن مترادف عدم تمکین است.

شرایط دریافت مهریه زن ناشزه

مهریه زن ناشزه

همانگونه که گفتیم مهریه به محض عقد نکاح به زن تعلق می‌گیرد. نشوز هم صفت زنی است که از همسر خود تمکین نمی‌کند. اما سوالی که در این مطلب قصد پاسخ به آن را داریم آن است که حکم مهریه زن ناشزه چیست؟ آیا به زن ناشزه مهریه تعلق می‌گیرد؟

زن ناشزه

در پاسخ به این سوال باید گفت که بر اساس ماده ۱۰۸۲، به محض عقد نکاح مهریه به مالکیت زن در می‌آید. بنابراین مرد مکلف به پرداخت آن به همسر خود می‌شود. لذا عدم تمکین از سوی زن و ناشزه شدن زن سبب نمی‌شود که وی حق مهریه خود را از دست بدهد. در واقع زن ناشزه همچنان حق مهریه دارد؛ منتها چون شرط نفقه، تمکین از سوی زن است، زن ناشزه حق نفقه خود را از دست می‌دهد اما مهریه زن ناشزه به قوت خود باقی است.

مهریه زن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی مطلب آیا دختر برای ازدواج دوم نیز اجازه پدر می‌خواهد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مسافران نمی‌دانند این حقوق را دارند + ویدئو

حقوق مسافران اتوبوس را باید همه افراد از آن اطلاع داشته باشند. حقوق مسافران شامل موارد متف…