این افراد اعتماد به نفس ندارند

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر فردی نیاز به پیشرفت در زمینه‌های متفاوتی از جمله شغل، روابط و زندگی زناشویی دارد.
ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس

کمبود عزت نفس از ویژگی‌های افراد فاقد شهامت است که در افراد خجول، ترسو، کم حرف، افسرده، مضطرب و افراد مبتلا به اختلالات شخصیت وابسته و اجتنابی دیده می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس می‌پردازیم.

ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس

پیامدهای کمبود عزت نفس از مواردی است که با آگاهی یافتن از آن‌ها به اهمیت حضور اعتماد به نفس در زندگی مصمم‌تر می‌شوید.

عدم مسئولیت پذیری

افراد با علائم کمبود عزت نفس از پذیرش مسئولیت و تعهد در زمینه‌های شغلی و روابط بین فردی، فراری هستند. ریشه آن در عدم باور و ایمان به توانایی در انجام امور محوله است. برای اینکه اعتماد به نفس خود را بالا ببرید به مطلب با این ترفندها اعتماد به نفس خود را بالا ببرید سر بزنید.

با این ترفندها اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

نداشتن مهارت‌های ارتباطی از ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس

این افراد در برقراری و تدوام رابطه مشکل دارند. کم پیش می‌آید فردی که از عدم اعتماد به نفس رنج می‌برد، شروع کننده یک گفت‌وگو باشد، معمولا در روابط خیلی قاطی نمی‌شوند و سرد و انعطاف ناپذیر رفتار می‌کنند. تماس چشمی ضعیفی دارند و خیلی اهل حرف زدن و توضیح دادن نیستند. در مقابل سوالات دیگران کوتاه جواب می‌دهند و دنبال راهی برای قطع صحبت و ترک موقعیت می‌گردند. این مورد در بین افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بیشتر دیده می‌شود، مشخصه اصلی این افراد، گریز از جمع، به‌دلیل ترس از تحقیر شدن و مورد تمسخر واقع شدن توسط دیگران است.

بدبین هستند

به جنبه‌های منفی هر رویدادی بیشتر توجه می‌کنند. موفقیت‌های خود را به عوامل بیرونی، چون: شانس، تقدیر و افراد نسبت می‌دهند. در مقابل خود را عامل اصلی شکست‌های‌شان می‌دانند و خود را سرزنش و نقد می‌کنند. این مورد در افراد افسرده به وفور دیده می‌شود، این دید منفی نه تنها خودشان، بلکه دیگران و دنیای اطراف را هم در بر می‌گیرد.

امیدی به تغییر نداشتن از ویژگی های افراد فاقد اعتماد به نفس

برای این افراد تغییر، واژه‌ای نامانوس و غریب است. آن‌ها معتقد هستند همان‌طورکه هستند باید به زندگی ادامه دهند و هیچ راهی برای حل مشکل و تغییر ویژگی‌های منفی وجود ندارد. به‌همین دلیل، معمولا در مقابل پیشنهاد اطرافیان جهت مراجعه به مراکز مشاوره روانشناسی و تحت درمان قرار گرفتن، مقاومت به خرج می‌دهند.

با این ترفندها اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

پیشنهاد مطالعه: مطلب نشانه‌های والدین سمی را بشناسید را بخوانید.

۳ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۸ آبان ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۲ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۶ آبان ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۹ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۶ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۱۴ ب٫ظ

  👌👌👌

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…